Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

VOLKSWAGEN PORSCHENİN OTOMOBİL BÖLÜMÜNÜ SATIN ALDI

Volkswagen Grubu Porsche’nin otomobil bölümünün satın alımını tamamlayarak, VW’nin spor otomobil yapımcısı karşısında durumu tersine çevi...

Volkswagen Grubu Porsche’nin otomobil bölümünün satın alımını tamamlayarak, VW’nin spor otomobil yapımcısı karşısında durumu tersine çevirdiği, yedi yıllık bir hikayeye son noktayı koydu. 

Wolfsburg merkezli şirket, yaptığı açıklamada VW’nin Porsche AG’nin yüzde 50,1 hissesi için Porsche Automobil Holding SE’ye 4,49 milyar avro (9,9 milyar TL) ve bir ortak hisse ödeyerek markanın bütün mülkiyetini elde ettiğini belirtti. 

Volkswagen ve Porsche SE’nin İcra Kurulu Başkanı Martin Winterkorn şöyle konuştu: “Nihayet birlikte parlak bir gelecek için önümüz açık. 

Daha da yakın bir işbirliği Volkswagen ve Porsche’yi kayda değer ölçüde güçlendirmemize ve grubun ürün portföyünü büyüleyici yeni araçlarla daha da genişletmemize imkan tanıyacak.” 

Bu alımla VW’nin portföyündeki marka sayısı 12’ye çıktı. Bu portföy egzotik Ducati motosikletlerden VW Up mini otomobile ve 40 tonluk kamyonlara kadar birçok aracı içeriyor. 

Winterkorn Porsche’nin kâr eden otomobil bölümünü kullanarak, General Motors’u ve Toyota’yı geride bırakmayı ve 2018 itibariyle dünyanın en büyük otomobil yapımcısı haline gelmeyi amaçlıyor. 

 Porsche SE, VW’nin adi hisse senetlerindeki yüzde 50,7 payıyla holding şirket olarak kaldı. Şirket 2 milyar avroluk (4,4 milyar lira) banka borcunu geri ödedikten sonra satıştan gelen parayla enerji ticareti ve gayrimenkul gibi “otomotiv değer zinciri içindeki” alanlara yatırımlar yapmayı planlıyor. ntvmsnbc