Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

YENİ LİTYUM İYON PİL BULUŞLARININ ELEKTRİKLİ OTOMOBİL MALİYETLERİNİ AZALTACAK

San Diego’daki California Üniversitesi’ndeki araştırmacılar lityum iyon pillerin içinde olup bitenleri daha iyi tahmin etmenin bir yönte...

San Diego’daki California Üniversitesi’ndeki araştırmacılar lityum iyon pillerin içinde olup bitenleri daha iyi tahmin etmenin bir yöntemini geliştirdiklerini söylüyor. 

Bu buluş elektrikli araçların pil masraflarının ve şarj sürelerinin azaltılmasını sağlayabilir. Profesör Miroslav Krstic verdiği bir röportajda doktora sonrası araştırma görevlisi Scott Moura ile beraber lityum iyon pillerinin “karmaşık dünyasının” içinde neler olup bittiğini açıklığa kavuşturacak algoritmalar ya da matematiksel prosedürler geliştirdiklerini söyledi. 

Jacobs Mühendislik Fakültesi’nin Makine ve Uçak-Uzay Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi olan Krstic, lityum iyonlarının pillerde nasıl davrandığına dair anlayışımızın hâlâ kısıtlı olduğunu, bu yüzden mühendislerin aşırı büyük piller üreterek bunu telafi ettiklerini söyledi. 

Ama bu algoritmaları uygulamak daha küçük lityum iyon piller üretilmesine ve maliyetlerin yüzde 25 azaltılmasına imkan tanıyabilir. Üniversiteye göre şarj süreleri de yarı yarıya azalabilir. 

MALİYET VE AĞIRLIK Krstic, “Eğer pilin içinde neler olup bittiği daha iyi bilinir veya daha iyi tahmin edilebilirse, performans sınırlarının yakınında güvenle çalışılabilir, bu da aşırı boyutlara ve aşırı tasarıma duyulan ihtiyacın azalması anlamına gelir,” diye konuştu. “Böylece maliyet ve ağırlık azaltılabilir.” Moura algoritmaların en iyi kullanımının bir pilin gücü ve enerjisini en üst düzeye çıkarmak istediğini ve bunun “kesinlikle otomobillerde ihtiyaç duyulan şey olduğunu” belirtti.ntvmsnbc