Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

PORSCHE CAYENNE S MODELİNİ ÇİFT TURBO BESLEMELİ V8 DİZEL MOTOR İLE DONATTI

Stuttgart merkezli Porsche pazarın en güçlü dizel modeli olan Cayenne S Diesel’i piyasaya sürüyor. Porsche Audi’den aldığı 4,2 litrelik, s...

Stuttgart merkezli Porsche pazarın en güçlü dizel modeli olan Cayenne S Diesel’i piyasaya sürüyor. Porsche Audi’den aldığı 4,2 litrelik, sekiz silindirli, çift turbo beslemeli motoru, 382 beygir güç ve 850 Nm maksimum tork üretecek şekilde ayarladı. 

Bu sayede yeni Cayenne S Diesel hem performans, hem de verimlilik bakımından yüksek değerler vaat ediyor: Yeni üst düzey dizel model 0’dan 100 km/s’ye 5,7 saniyede çıkıyor ve 252 km/s azami hıza ulaşıyor. 

Araç yakıtı da gücüne göre gayet verimli kullanıyor: Yeni Avrupa sürüş döngüsüne göre yakıt tüketimi 100 kilometrede 8,3 litre (CO2 emisyonu 218 gr/km). Yakıt ekonomisine katkıda bulunan faktörlerden biri otomatik çalıştırma/durdurma fonksiyonu. 

Yeni model, dünyada bu sistemi içeren dizel V8 motorlu tek SUV. Araca seçenek olarak sunulan 100 litrelik yakıt deposu takılabiliyor. Bu depoyla yakıt ikmali yapmadan yaklaşık 1200 km yol alınabiliyor. 

Porsche, 2013’te gözden geçirilmiş Panamera yelpazesinde de kullanılacak yeni V8 dizel motora farklı bir ses kazandırmak için çok uğraştığını söylüyor. Porsche dizel motorun sesini, benzinli V8 motorlarının tipik sesine benzetmiş. 

Fren sistemi aracın artan gücü ile başa çıkacak şekilde boyutlandırılmış ve gümüş fren kaliperleriyle dikkat çekiyor. Cayenne Diesel’de olduğu gibi, ön çamurluklarda “diesel” armaları V8 motorun tipi hakkında ipucu veriyor. Arkadaki model arması ise aracı “Cayenne S” olarak tanımlıyor. 

Dizel SUV Ocak 2013’de satışa sunulacak.ntvmsnbc.