Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

DÖRTTE BİR FİYATINA TÜRK MALI METROBÜS

İETT'nin metrobüs hattında kullandığı 18 metrelik uzun otobüsler artık Türkiye'de üretilecek.  Türkiye'nin ilk olarak Hollan...

İETT'nin metrobüs hattında kullandığı 18 metrelik uzun otobüsler artık Türkiye'de üretilecek. 

Türkiye'nin ilk olarak Hollanda'dan tanesi 1.2 milyon euroya ithal ettiği metrobüsleri Karsan sadece 280 bin euroya üretecek. 

Karsan, geçtiğimiz hafta İETT tarafından düzenlenen, ‘200 adet Doğal Gaz Yakıtlı (CNG) 12 metrelik Otobüs’ ihalesini aldıktan sonra dün de ‘Metrobüs’ hatlarında da kullanılacak 18 metrelik belediye otobüsü ihalesini kazandı.

Karsan ihale kapsamında İETT'ye 200 adet 12 metrelik, 250 adet de 18 metrelik otobüs teslim edecek. İETT’nin ihalesini kazanarak Türkiye’de de ilk kez otobüs alanına girdiklerini belirten Karsan Murahhas Azası Jan Nahum, şöyle konuştu: 
 "İETT’ye vereceğimiz 12 metrelik otobüslerin her biri 242 bin Euro değerinde. Yani toplamda yaklaşık 50 milyon Euro’luk otobüsü belediyeye vereceğiz. 

Diğer taraftan yine İETT’nin Metrobüs hattında da kullanılabilecek 18 metrelik otobüs ihalesini de kazandık. Bu otobüslerin değeri de 280 bin Euro civarında. Yani belediyeye toplam değeri 120 milyon Euro’lu bulacak otobüs vereceğiz.

İETT, metrobüs olarak kullanılmak üzere ilk olarak Hollanda'dan 26 metrelik Phileas marka metrobüsleri ithal etmişti. 50 adet ithal edilen araçların tanesi için 1.2 milyon euro ödenmişti. İETT daha sonra Metrobüs hattında kullanılmak üzere 415 bin Euro’luk Mercedes Capasity marka araçları ithal etmişti. Bu araçlardan da Türkiye'ye 250 tane gelmişti. 

Türkiye yapılan bu ithalat için Hollandalı firmaya 60 milyon euro, Mercedes'e de 103 milyon 750 bin euro ödedi. Karsan'a ise 250 adetlik üretim karşılığında 70 milyon euro civarında bir para ödenecek.HÜRRİYET/Emre Özpeynirci