Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

OTOMOBİL ÜRETİMİNDE REKOR

Geçtiğimiz günlerde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından açıklanan verilere göre; otomobil üretimi yüzde 5 arttı. İlk çey...

Geçtiğimiz günlerde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından açıklanan verilere göre; otomobil üretimi yüzde 5 arttı. İlk çeyrek itibariyle son 10 yılın zirvesine çıkan otomobil üretimi, bu alanda rekor kırdı. 

Bunun yanında yine ilk çeyrekte otomobil ihracatımız yüzde 50 artış gösterdi. Medya Kayıtsız Kalmadı Derlediği raporlarla gündemi mercek altına alan Ajans Press, otomobil üretimiyle alakalı haberleri mercek altına aldı. 

Geçtiğimiz yıl özellikle yerli üretim otomobil haberlerinin gündemde kaldığı belirlendi. Ajans Press’in yazılı basındaki incelemesine göre, 2015 yılının ilk çeyreğinde ‘’otomobil üretimi’’ konulu 3117 haber yapıldı. 

2016 yılının ilk çeyreğindeki haberleri de inceleyen Ajans Press, 3374 haber yapıldığını tespit etti. Haber sayılarında yaşanan artışın, otomobil pazarındaki olumlu ivmeden kaynaklandığı düşünülüyor ve medyanın da bu durumu gündeme taşıdığını görüyoruz. 

Rakamlar İyiye İşaret Ediyor; Otomotiv Sanayii Derneği’nin otomobil üretimi rakamlarına göre; yılın ilk çeyreğinde toplam üretim 346 bin olurken, bunların 208 bin âdeti otomobil üretimi olarak gerçekleşti. 2016 yılındaki otomobil pazarı ise; yüzde 1 artarak 128 bin adet olarak gerçekleşti.