Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

2016 EHLİYET SINAVI KAYIT TARİHLERİ BELLİ OLDU

13 Şubat tarihinde gerçekleştirilen MTSK-1 sınavının ardından adaylar tarafından büyük bir merakla beklenen ehliyet sınavı sonuçları 25 Şub...

13 Şubat tarihinde gerçekleştirilen MTSK-1 sınavının ardından adaylar tarafından büyük bir merakla beklenen ehliyet sınavı sonuçları 25 Şubat 2016 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. 

Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından 70 ve üzerinde puan alan adaylar direksiyon sınavına girmeye hak kazandı. Peki, 2016 ehliyet sınavı kayıt tarihleri belli oldu mu? 2016’nın ikinci ehliyet sınavı ne zaman? Sınav sonuçları nasıl öğrenilir? Tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz...

 25 Şubat tarihinde açıklanan ehliyet sınavı sonuçlarının ardından istenen puanı alan adaylar direksiyon sınavına girip ehliyet almaya hak kazandı. Ancak sınavda başarılı olamayan adaylar ise ehliyet alabilmek için tekrar sınava girmek zorunda kaldı. MEB 2016 senesinin sınav tarihlerini ve en yakın sınav için adayların kayıt yaptırması gereken tarihi açıkladı. 

 MTSK-2 SINAVI İÇİN KAYIT TARİHİ NE ZAMAN? MEB tarafından yayınlanan iş takvimine göre 2016 senesinin ikinci ehliyet sınavına girmek isteyen adayların 30 Mart 2016 tarihine kadar kayıtlarını yaptırmaları gerekiyor. Belirlenen kayıt tarihini kaçıran adaylar kayıt yaptırmaları halinde, 16 Temmuz tarihinde gerçekleşecek olan ehliyet sınavına katılabilirler.  

2016 EHLİYET SINAVI TARİHLERİ BELLİ OLDU 
Her sene 6 kez uygulanan ehliyet sınavının 1 tanesi geride kalırken, bu sene içinde yapılacak diğer ehliyet sınavlarının tarihleri şu şekildedir; 
MTSAS-2 (14 Mayıs 2016) 
MTSAS-3(16 Temmuz 2016) 
MTSAS-4(27 Ağustos 2016) 
MTSAS-5 (8 Ekim 2016) 
MTSAS-6 (10 Aralık 2016) 2016 

EHLİYET SINAVI SORU DAĞILIMI 
 2016 ehliyet sınavları için MEB tarafından belirlenen soru dağılımı şe şekildedir; *İlk Yardım - 12 Soru *Trafik ve Çevre - 23 Soru *Araç Tekniği 9 - Soru *Trafik Adabı - 6 Soru Toplam 50 soru bulunan ehliyet sınavında adaylara 60 dakika süre verilmektedir.  

EHLİYET SINAVI SONUÇLARI NASIL SORGULANIR? 
13 Şubat tarihinde yapılan ehliyet sınavının sonuçları açıklandı. Sınav sonuçlarını öğrenmek isteyen adayların mebin web sitesine giriş yapmaları gerekmektedir. T.C. Kimlik no ve Güvenlik kodu bilgilerinin girilmesinin ardından adaylar sınav sonuçlarını öğrenebilmektedir. 

Sınavdan 70 ve üstü puan alan adaylar direksiyon sınavına girerek ehliyet almaya hak kazanacaklar. Ancak bu puanın altında kalan adayların tekrar sınava girmeleri gerekecek.  

EHLİYET SINAVI ÇIKMIŞ SORULAR SINAV BAŞARISINI ARTTIRIYOR 
 Her ehliyet sınavının ardından belirli bir süre sonra soru ve cevaplar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanmaktadır. Ehliyet sınavına girecek olan adayların çıkmış soruları çözmeleri yararlı olacaktır. 
Daha önce çıkmış sorulara ulaşmak için ise buraya bakabilirsiniz Aşağıya doğru indikçe geçmiş aylarda yapılan ehliyet sınavlarının soru ve cevaplarına ulaşabilirsiniz.  
STAJYER SÜRÜCÜ UYGULAMASI İLE ALAKALI BİLİNMESİ GEREKENLER 
2016 senesiyle beraber ehliyetle alakalı bir çok değişiklik yapılmıştır. Bu değişikliklerden biri de stajyer ehliyet uygulamasıdır. 

Stajyer sürücülerin ehliyetlerine verilen isim olan stajyer ehliyet ile sürücü adaylarının 2 sene boyunca 75 ceza puanına ulaşmaması gerekmektedir. Eğer sürücü bu ceza puanına ulaşırsa ehliyetine el koyulacak ve psikolojik durumunun tespit edilmesi için psikoteknik testine girecek. 

Bu testten başarıyla geçen sürücülerin ehliyet kursuna tekrar başvuru yapması ve tekrar ehliyet alması gerekecek. Sürücüler tarafından sık tekrarlanan hataların ceza puanları ise aşağıdaki gibidir; 

-Araç kullanırken telefonla konuşmak/10 Ceza Puanı 
-Kırmızı ışıkta geçmek/20 Ceza Puanı 
-Emniyet kemerinin trafikteyken bağlanmaması/15 Ceza Puanı -Belirlenen hız sınırlarını aşmak/10 Ceza Puanı 
-Araç muayenesi yapılmamış araçla trafiğe çıkmak/10 Ceza Puanı -Park yasağına uymamak/20 Ceza Puanı 
-Geçiş üstünlüğü olan yerlerde yayalara yol vermemek/20 Ceza Puanı(hürriyet)