Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

TOYOTA’NIN ROBOTU KİROBO UZAYDA İNSANLA KONUŞAN İLK ROBOT OLDU

Toyota’nın robot astronotu Kirobo, Japonya Uzay Keşif Ajansı Astronotu Koichi Wakata ile Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki konuşma deneyini...

Toyota’nın robot astronotu Kirobo, Japonya Uzay Keşif Ajansı Astronotu Koichi Wakata ile Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki konuşma deneyini başarıyla gerçekleştirdi. 

Dentsu, Tokyo Üniversitesi İleri Bilim ve Teknoloji Merkezi, Robo Garaj ve Toyota Motor tarafından yürütülen ortak bir araştırma projesinin son gelişmesi olan Kibo Robot Projesi’nde bu konuşma, bir insan ve bir robot arasında uzayda yapılan ilk konuşma olarak tarihe geçti. 

Astronot Wakata ile Robot Kirobo’nun ses tanıma teknolojisini kullanarak yapılan konuşma sayesinde dünya üzerindeki insanlar ile iletişim kurdular. 

Uzay istasyonundaki konuşma şu şekilde gerçekleşti; 
Wakata: Kirobo, uzaya nasıl çıktın? 
Kirobo: Kounotori’nin* üzerinde Tanegashima Uzay Merkezi'nden Wakata: Doğru ama Kounotori’nin üzerinde buraya nasıl geldin? Kirobo: Kuş değil, tabii ki! O bir roket. 
Wakata: Senin buraya gelmiş olman inanılmaz. 
Kirobo: Ben bir robotum! 

* H-IIB Fırlatma Aracı ile kullanılan H-II Transfer Aracı’nın adı. Proje kapsamındaki konuşmalar ve konuşma günlükleri ile diğer verilerin proje katılımcıları tarafından kullanılacağı da bildirildi. 

Projenin en önemli amacının ise insanlar ile robotların bir arada yaşamasını kolaylaştırmak ve gelecekteki olası robot iletişiminin uzayda yayılımını keşfetmek olduğu açıklandı. Kirobo’nun 2014 yılının Aralık ayında dünyaya döndürülmesi planlanıyor. 

Kirobo’nun temel özellikleri 
Ölçüler: Yükseklik: 34 cm, Genişlik: 18 cm, Derinlik: 15 cm (yaklaşık) Ağırlık: 1 kg (yaklaşık) Dil: Japonca Ana özellikleri: Ses tanıma, konuşulan dili anlama, ses sentezi, telekomünikasyon işlevleri, temel insan hareketleri, yüz tanıma kamerası, kayıt kamerası 

Ayrıca, Kibo Robot Projesi ile ilgili konuşmanın video görüntülerine ve detaylara aşağıdaki linkten de ulaşabilirsiniz. http://kibo-robo.jp/en/

Hiç yorum yok