Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

BALKAN RALLİ KUPASI YENİDEN BAŞLIYOR

Bulgaristan’da bir araya gelen Balkan ülkeleri yöneticileri, 1990’lı yılların sonuna kadar devam eden Balkan Ralli Kupası’nı yeniden canlan...

Bulgaristan’da bir araya gelen Balkan ülkeleri yöneticileri, 1990’lı yılların sonuna kadar devam eden Balkan Ralli Kupası’nı yeniden canlandırma kararını aldı. 

Bu sene Türkiye adına Balkan Ralli Kupası’na puan verecek yarış olarak Eskişehir Rallisi belirledi. Geçtiğimiz hafta Bulgaristan Otomobil Sporları Federasyonu (BFAS)’nun ev sahipliğinde yapılan ve Bulgaristan’ın yanı sıra, Türkiye, Yunanistan, Romanya ve Sırbistan’dan yetkililerin katıldığı toplantıda, Balkan Ralli Kupası’nın, Mayıs ayında Türkiye’de başlaması ve her ülkede seçilen birer yarış üzerinden toplam beş ayaktan oluşması kararı alındı. 

Bu sene Türkiye adına Balkan Ralli Kupası’na puan verecek yarış olarak 04-05 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan Eskişehir Rallisi belirledi. Kupada, yarışmacıların düşük bütçeler ile mücadele edilebilmesi yönünde alınan kararlara göre, her ralli yaklaşık 100 kilometre uzunluğundaki özel etap mesafesinden oluşacak. 

Sırbistan ve Romanya’da seçilen yarışlar, uluslararası ralliler olduğu için bu iki organizasyonun sadece ilk gün sonu klasmana kupaya puan verecek. Her ülkenin organizatörü, diğer ülkelerden gelen ilk üç ekibi kayıt parası almadan yarıştıracak. 

Ayrıca genç pilotların kupaya katılımını teşvik etmek amaçlı olarak, 27 yaş altındaki sürücüler, Balkan Ralli Kupası’nda kayıt ücreti ödemeyecekler. Homologe lastikler ve ticari olarak satılan pompa benzini kullanmanın zorunlu olduğu kupada, hem FIA homologasyonu devam eden otomobiller, hem de homologasyonu bitmiş Grup H otomobiller, beş ayrı kategoride yarışabilecek. 

Eskişehir Rallisi ile başlayacak 2013 Balkan Ralli Kupası’nın takviminde şu yarışlar yer alıyor: 
Eskişehir Rallisi (Türkiye) 04-05 Mayıs 2013 
Stari Stolitzi Rallisi (Bulgaristan) 05-06 Haziran 2013 
Sırbistan Rallisi (Sırbistan) 21-22 Haziran 2013 
Arad Rallisi (Romanya) 23-24 Ağustos 2013 
Salonica Rallisi (Yunanistan) 14-15 Eylül 2013