Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

SKODA YÖNETİM KURULU BAŞKANI VAHLAND TÜRKİYENİN ÖNEMİNİ YILLAR ÖNCE KEŞFETTİĞİNİ SÖYLEDİ

Türkiye pazarının sahip olduğu potansiyel sayesinde dünyanın en önemli pazarlarından biri olduğunu söyleyen Skoda Yönetim Kurulu Başkanı Pr...

Türkiye pazarının sahip olduğu potansiyel sayesinde dünyanın en önemli pazarlarından biri olduğunu söyleyen Skoda Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Winfried Vahland, markanın Türkiye’nin önemini yıllar önce keşfettiğini söyledi. 

Vahland, bu yılı 10 bin adet seviyesinde bir satışla kapatmak istediklerini vurgularken, Skoda’nın büyüme stratejisinde Türkiye’nin büyük desteği olacağını ifade etti. Skoda’nın Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Winfried Vahland Türkiye’nin, dünyanın en önemli pazarları arasında yer aldığını belirterek, gelecek yıllarda daha üst sıralara çıkabileceğini söyledi. 

Autoshow 2012 Fuarı dolayısıyla İstanbul’a gelen Skoda Yönetim Kurulu Başkanı Vahland, Türkiye’nin sahip olduğu potansiyel sayesinde en önemli pazarlardan biri olduğunu, geçen yıl trafiğe kaydı yapılan otomobil sayısı bakımından Avrupa‘da 8. sırada yer aldığını hatırlattı. 

Bu durumuyla hiçbir otomobil üreticisinin Türkiye pazarını görmezden gelmesinin söz konusu olamayacağını ifade eden Vahland, ‘‘Türkiye’nin bu sıralamadaki yerinin gelecek yıllarda daha da yükselmesi kaçınılmaz. 75 milyonluk nüfusu ve 1000 kişiye düşen araç sayısı, genç nüfusuyla büyüme potansiyeli çok büyük“ dedi. 

Yükselişimiz hız kazandı Skoda’nın, Türkiye pazarının büyük öneme sahip olduğunu yıllar öncesinden keşfettiğini, bu ülkedeki varlığının 50 yılı aştığını hatırlatan Vahland, ‘‘Pick up ile başlayan öykümüz, 50 yıl boyunca çok başarılı şekilde gelişti. Bugüne kadar Türkiye‘de yaklaşık 140 bin adet araç satışı gerçekleştirdik. Yaklaşık 120 bin adedi yani yüzde 80’den fazlası son 20 yılda oldu“ diye konuştu. 

Bunda Skoda’nın 1991 yılında Volkswagen ile birleşmesinin de etkin olduğunu söyleyen Vahland, ‘‘Ancak çok önemli bir ‘Türk faktörü‘nü de unutmamalı. Bu da, distribütörümüz Yüce Auto ile yapıcı işbirliğimizdir“ ifadesini kullandı. Bu işbirliği sayesinde Türkiye’de Skoda’nın yükselişinin önemli bir hız kazandığına da değinen Vahland, Doğuş Grubu’nun da katılmasının buradaki faaliyetlere güç kattığını belirtti. 

2009 yılından bu yana Skoda’nın Türkiye’deki satışlarının 3 bin 600 adetten geçen yıl 7 bin 400 adede yükseldiğini hatırlatan Winfried Vahland, ‘‘Bu yıl da başarılı sonuçlar alıyoruz. Ocak-Eylül döneminde teslimatlarımız yüzde 30.4 arttı. Bu yıl sonuna kadar satışlarımızda 10 bin adet sınırını aşmayı hedefliyoruz“ dedi. Rapid ve Citigo güç katacak 

Hedeflerinin, Türkiye pazarındaki konumlarını gelecek yıllarda daha da güçlendirmek olduğunu, markanın 2018 Stratejisi’nde Türkiye’nin büyük desteği olacağını belirten Vahland, ‘‘İstanbul’daki fuarda tanıtacağımız Rapid ve Citigo sayesinde Türkiye pazarında tüm ürün gamımızla yer alıyor olacağız“ diye konuştu. 

Kompakt Sedan sınıfındaki Rapid’in tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önemli bir sınıfta yer aldığını vurgulayan Vahland, bu modelin, Fabia ve önümüzdeki aylarda tanıtılacak yeni Octavia’nın ortasında yer alacağını ve yeni bir sınıfı temsil edeceğini kaydetti. 

Vahland, Rapid’in 550 litrelik bagaj hacmiyle station wagonlardan, yenilikçi ve akıllı çözümleri, dinamik tasarımıyla da hatchback modellerden bir eksiği bulunmadığını da sözlerine ekledi. Rapid’in özellikle Türkiye için doğru zamanda ve doğru bir model olduğunu vurgulayan Vahland, ikinci modelleri Citigo’nun da İstanbul gibi bir büyük şehirde, küçüklüğü, iç hacminin genişliği, şıklığı ve dinamikliğiyle ideal olduğuna vurgu yaptı. 

Vahland, bu iki modelin Skoda’ya Türkiye’de olduğu gibi uluslararası pazarlarda da ivme kazandıracağını, son yıllarda sağladıkları büyümeyi sürdürmek istediklerini belirterek, “Türkiye pazarı da bize bu konuda büyük bir katkı sağlayacaktır. Bu ülkenin pazarı büyüyecektir. 

Skoda Türkiye’de en doğru ürüne ve güçlü bir iş ortağına sahiptir. Türkiye’deki konumumuzu yükselteceğimize ve gelişme konusunda önemli adımlar atacağımıza inanıyoruz” dedi. Skoda’nın yeni sınıfı 14. Uluslararası Otomobil Fuarı İstanbul Autoshow 2012'de sergilenecek yeni Rapid, Türk tüketicisiyle ilk kez tanışacak. 

Bu yeni kompakt sedanın ön satışlarına fuarla birlikte başlanacak. Rapid, fuarın ardından da Türkiye çapındaki Skoda yetkili satıcılarında sergilenecek. Türkiye’de de büyük başarılara imza atması beklenen ve sedan pazarına yeni bir soluk getirecek olan Rapid, sert hatlı ve sportif ön görünümüyle dikkat çekiyor. 

Yolcularına sunduğu cömert iç hacim, diz ve baş mesafesi açısından sınıfına öncülük edecek boyutlarda. Arka camla birlikte açılan bagaj kapağı, 530 litrelik yük hacmine sahip otomobilin farkını ortaya koyuyor. Her Skoda modelinde olduğu gibi, Rapid’te de “tek kelimeyle akıllıca” denilebilecek farklı pratik çözümler sunuluyor. 

Bu akılcı çözümlerin sayısı 19’a ulaşıyor. Örneğin Rapid’in benzin deposu kapağının iç kısmına sabitlenen buz kazıyıcı ya da her iki tarafı da kullanılabilen bagaj kaplaması gibi ayrıntılar, Skoda mühendislerinin yarattığı akıllıca ve pratik özelliklerden sadece birkaçı. Rapid, sunduğu aktif ve pasif güvenlik donanımlarıyla etkileyici. 

ABS, ASR (Patinaj Önleyici Sistem) ve ESC (Elektronik Stabilite Kontrolü) gibi sistemlerin yanı sıra Lastik Basınç Kontrol Sistemi düğmesi, viraj dönüş fonksiyonlu ön sis farları, Hill Hold (Yokuş Kalkış Desteği) gibi unsurlar, isteğe bağlı ya da standart olarak araçta yer alıyor. 

Pasif güvenlik donanımları arasındaysa ön, yan ve baş hava yastıkları, ayarlanabilir koltuk başlıkları, çarpışma anında yakıt akışını kesen sistemi saymak mümkün. 

2013 yılının ilk aylarından itibaren Türkiye yollarına çıkmaya başlayacak Rapid’te 1.2. lt (75 HP), 1.2 lt TSI (105 HP), 1.4 TSI (122 HP) benzinli motorların yanında, 1.6 TDI (90 HP) ve 1.6 lt TDI (105 HP) dizel olmak üzere 5 farklı motor seçeneği bulunacak. 

Kesintisiz sürüş keyfi sunan 7 ileri DSG şanzıman, ilk etapta 1,4 TSI 122 HP motor seçeneğiyle satışa sunulacak olup 1.6 lt TDI (90 HP) motorda 2013 yılının ikinci yarısından sonra devreye girerek motor ve şanzıman gamı tamamlanmış olacak. SKODA Citigo: Şehir için kusursuz küçük bir araç İstanbul Auto Show 2012'de Skoda’nın küçük binek otomobili Citigo’nun da Türkiye lansmanı yapılacak. 

Citigo, 5 kapılı seçeneğiyle ve 26 bin 632 TL’den başlayan tanıtım fiyatlarıyla Türkiye pazarındaki yerini aldı. Yeni Skoda logosunu taşıyan ilk model olma özelliğine sahip Citigo, markanın yeni aile yüzüne uygun, şirin bir ön tasarıma sahip. Geniş ön camı sayesinde mükemmel bir görüş imkanı sunan Citigo’nun geniş arka camı da sürücüsüne geri manevralarda ve trafikte kolaylık sağlıyor. 

3.56 metre uzunluğa, 1.65 metre genişliğe ve 1.48 metre yüksekliğe sahip Citigo, 2.42 metrelik dingil mesafesi sayesinde 4 kişinin aynı anda rahat yolculuk etmesine olanak tanıyor. 234 litrelik bagaj hacmi, arka koltukların yatırılması ile birlikte 942 litreye çıkabiliyor. Citigo, ustaca tamamlanmış birçok saklama gözüne, bardaklıklara, ön koltuk arkası eşya fileleri, aynı zamanda çanta askısı olarak da kullanılabilen torpido gözü açma mekanizması gibi pratik özellikleriyle dikkat çekiyor. 

Türkiye’de 60 HP’lik 1.0 litre hacimli ve 3 silindirli benzinli motorla satılmaya başlanan Citigo, 5 ileri manuel şanzımanıyla 0’dan 100 kilometreye 14.4 saniyede çıkarken, 160 km/s maksimum hız yapabiliyor. 

Yakıt tüketimi manuel şanzımanla 100 km’de ortalama 4.5 litre olurken, 5 ileri otomatik seçeneğindeyse bu değer 4.4 litre. Euro NCAP çarpışma testlerinden 5 yıldız alan Citigo’da sürücü ve yolcu hava yastıklarının yanı sıra baş ve göğüs koruma özellikli ön yan hava yastıkları tüm donanım seçeneklerinde standart. 

Citigo’nun otomatik vitesli versiyonunda sunulan “City Safe” sistemiyse, acil fren gerektiren durumlarda 30 km/s’nin altındaki hızlarda devreye girip çarpışma şiddetinin azaltılması veya önlenebilmesine yardımcı oluyor. Citigo’nun otomatik vites seçeneğinde ayrıca Yokuş Kalkış Desteği (Hill Holder) ve Elektronik Denge Kontrolü (ESC) de standart olarak bulunuyor.