Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

TOYOTA YARİS HYBRİD İLE ÜSTÜN HİBRİT TEKNOLOJİSİ ŞİMDİ DAHA ERİŞİLEBİLİR DAHA SPORTİf DAHA GÖZ ALICI

 Hibrit Çalışma Prensibi  “Kendi kendini şarj edebilen elektrikli otomobil”  Hybrid Synergy Drive teknolojisi, güçlü bir benzinli ...

 Hibrit Çalışma Prensibi 

“Kendi kendini şarj edebilen elektrikli otomobil” 
Hybrid Synergy Drive teknolojisi, güçlü bir benzinli motora ve güçlü bir elektrik motoruna sahiptir. Hybrid Synergy Drive sistemi, bu iki motorun en verimli şekilde çalışma prensibine dayanır. 
• Duran bir aracı kalkış esnasında elektrik motoru harekete geçirir. 
• Normal sürüş esnasında elektrik motoru çalışırken benzinli motor yardımcı olarak çalışır. 
Hızlanma esnasında hem benzinli hem de elektrikli motor tam güçte çalışır. Hızlı sürüşte ise benzinli motor aracı hareket ettirirken, elektrik motoru yardımcı olur. 
 • Yavaşlama esnasında ise benzinli motor durur, elektrik motoru bataryanın şarj edilmesine yardımcı olur ve enerji geri kazanımı ve depolanması sağlanır. 
Diğer bir anlamda araç kendi kendini şarj eder. 
 • EV modunda ise, sıfır yakıt tüketimi ve sıfır emisyonlu elektrikli sürüş gerçekleşir.

Hibrit teknolojisinin lideri Toyota, erişilebilir yeni hibrit modeli Yaris Hybrid’i pazara sunmaya hazırlanıyor. Toyota’nın Yaris Hybrid ile Türk halkına yakınlaştırmayı amaçladığı hibrit teknolojisi, dünyanın en çok tercih edilen çevreci teknolojisi olarak dikkat çekiyor. 

Hem elektrik hem benzinli motora sahip Yaris Hybrid, iki motorun bir arada en verimli şekilde çalışması, enerji tasarrufu sağlayan kendi kendini şarj edebilme teknolojisi, üstün yakıt ekonomisi, düşük kullanım maliyeti, çevreci, sessiz ve keyifli sürüş deneyimi özellikleri ile modern şehirlinin ideal otomobili ünvanını hakediyor. 

Göz alıcı tasarım detayları ve sportif görünüşüyle Yaris Hybrid, 48 bin 750 TL’den başlayan özel tanıtım fiyatıyla Ekim ayında satışa sunuluyor. 

Dünyada 4 milyon adedin üzerindeki satışıyla hibrit teknolojisinin lideri Toyota, B segmentindeki ilk hibrit otomobil olan Yaris Hybrid modelini, Ekim ayından itibaren Türkiye’de pazara sunuyor. 

Dışarıdan şarj gerektirmeden elektrikli ve benzinli motorun en verimli şekilde çalışması, fren esnasında kendi kendini şarj ve benzin harcamadan gerçekleştirilen 0 emisyonlu elektrikli sürüş imkanı sunan Toyota Yaris Hybrid ile hibrit teknolojisi Türk halkı için de erişilebilir hale geliyor. 

Şehiriçi yakıt tüketimi sadece 3,4 lt/100km olan ve benzinli kompakt hibrit sistemiyle toplam 100 beygir güç sunan Yaris Hybrid, segmentinin en başarılı performans ve yakıt tüketimi dengesini gerçekleştiriyor. 

Son derece düşük şehir içi yakıt tüketimi ile dikkat çeken Yaris Hybrid’te bulunan elektrik motoru 60 PS (45 kw) ve 1,5 lt benzinli motor 75 PS, toplamda da 100 PS güç sunarak performanstan ödün verilmediğini kanıtlıyor. 

Yaris Hybrid, 0-100 km’ye 11,8 saniyede çıkarak, 165 km’lik hıza ulaşabiliyor. 0-50 km’ye 4 saniyede çıkarak dur-kalk trafiği için sınıf lideri bir hızlanmaya sahip olan Yaris Hybrid, sadece 85 g/km CO2 emisyonu ile segmentindeki en düşük CO2 emisyon değerine imza atıyor ve çevreciliğini de kanıtlıyor. 

Hibrit farkını hissettiren iç ve dış tasarımı, sürüş konforu, uzun ömürlü kullanımı ve 48 bin 750 TL’den başlayan erişilebilir özel tanıtım fiyatı ile sınıfında öncü rolünü üstleniyor. 

Yeni Yaris’in DNA’larını taşıyan Yaris Hybrid, sofistike, cesur ve sportif dış tasarımı ile Toyota’nın ayırt edici yeni tasarım anlayışını yansıtıyor. Geniş iç mekanı ve Toyota Touch multimedya ekranı Yaris Hybrid’i dinamik ve üstün teknolojili bir şehir otomobili olarak öne çıkarırken tam otomatik e-CVT şanzıman teknolojisi ile konfor da üst düzeye taşınıyor. 

“Keen Look-Keskin Bakış” tasarım felsefesi ile dizayn edilen Yaris Hybrid’de, hibrit modeline özgü gündüz yanan LED farlar ve arka LED stop lambaları farklılık yaratıyor. 

Sportif ön ızgara ve tampon, yine önde hibrit özelliğine vurgu yapan mavi ışıklı Toyota logosu ve arkada yer alan mavi hibrit rozeti Yaris Hybrid’in “farklılığını” ortaya koyuyor. 

Donanımda Yüksek Kalite Cool ve Spirit olmak üzere iki versiyon ile sunulan Yaris Hybrid’in kokpit tasarımında yüksek donanım kalitesi ve segmentinin en üst teknolojileri sunuluyor. 

Gümüş halka şeklinde 3 boyutlu olarak yer alan gösterge paneli görünürlük ve kullanım kolaylığını artırıyor. Merkezi konsola bağlı Toyota Touch ekranında yer alan mavi renkteki hibrit enerji monitörü ile birlikte, ön kapı döşemelerinde özel mavi dikişler, hibrit vurgulu mavi vites topuzu, mavi dikişli yarı deri döşemeler ve yine mavi renkle işlenmiş direksiyon simidi ve el freni de dışarıda olduğu kadar içeride de keyifli bir atmosfer yaratıyor. 

Geniş İç Hacim, Geniş Bagaj Toyota, iç hacim uzmanlık ve deneyimini Yaris Hybrid’de kanıtlamaya devam ediyor. Yaris Hybrid’de hibrit sistemi çalıştıran pile rağmen Toyota’nın iç tasarım zekasıyla bagaj kapasitesinden ödün verilmiyor ve Yaris Hybrid, segmentinin en geniş iç mekana sahip araçlarından biri olmaya devam ediyor. Yaris Hybrid’in bagaj hacmi, mevcut Yaris’te olduğu gibi, 286 lt iken arka koltukların tamamen yatırıldığı durumdaki maksiumum bagaj hacmi de 768 lt’ye çıkarılabiliyor. 

 Üstün Teknoloji Yaris Hybrid’de Yaris Hybrid’de geliştirilen 1,5 lt benzinli motor ve daha kompakt elektrik motoruna eşlik eden sınıfının en iyi şanzımanlarından tam otomatik e-CVT (Elektronik sürekli değişken şanzıman) teknolojisi ile sıradışı yakıt tasarrufu ve sessiz elektrikli sürüş özellikleri sunuyor. 

Yaris Hybrid’de güçlü benzinli motor ve elektrik motorunu çalıştıran nikel metal hidrit pilin birleşiminden oluşan hibrit sistem 100 PS güç sunarken, nikel-metal-hidrit pil ise artık daha etkin bir elektrik güç yönetimine sahip. 

Yaris Hybrid’in merkezi konsoluna bağlı Toyota Touch ekrannda mevcut multimedya çözümlerine ek olarak hibrit enerji monitörü dikkat çekiyor. 

Yaris Hybrid’de 6.1 inçlik renkli dokunmatik ekran sistemiyle araç içi multimedya sistemi olan “Toyota Touch” ile, AM/FM radio, CD/ MP3 çalar, Bluetooth ile cep telefonundan görüşme yapma, cep telefonu adres defteri ile senkronizasyon ve yine cep telefonundan müzik dinleme özelliklerini içerirken, USB ve AUX ile mobil cihazlara bağlantı imkanı da sunuluyor. 

Kalan yakıt miktarı, anlık yakıt tüketimi, son 15 dakikadaki yakıt tüketimi gibi bilgiler ekrana yansırken ayrıca, entegre geri görüş kamerası da park kolaylığı sağlıyor. Yaris Hybrid, standart olarak sunulan VSC (Araç Denge Kontrol sistemi), 7 Hava yastığı, HAC (Yokuş kalkış destek sistemi) başta olmak üzere sınıfında öncü güvenlik sistemleri ile de dikkat çekiyor. 

Kullanım ve bakım masraflarında da ekonomik Sadece içten yanmalı motora sahip araçlara oranla Yaris Hybrid, bakım masraflarında da ekonomikliğini kanıtlıyor. Hibrit teknolojisi sayesinde Yaris Hybrid’de debriyaj pedalı, debriyaj plakası, vites kutusu, marş motoru, V-kayışı ve triger kayışı bulunmuyor ve böylece bu parçalara ait herhangi bir bakım masrafı oluşmuyor. 

Diğer yandan, Yaris Hybrid’de frenleme esnasında devreye giren ve gün içerisinde yapılan frenlemenin yüzde 60’ını oluşturan regenerative (enerji geri dönüşümü sağlayan) frenleme sistemiyle fren balataları 2 kat daha uzun süre dayanıyor ve kullanım maliyetlerinde de hibrit ekonomisini tekrar ortaya koyuyor. Hibrit komponentlerinde de garanti süresi 5 yıla yükseliyor.