Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

TEMSA GLOBAL IAA HANNOVER 64 FUARINDA MD9, AVENUE VE SAFARİ HD ÜRÜNLERİNİ SERGİLİYOR

Gerçekleştirdiği basın toplantısında açılış konuşmasını yapan Sabancı Holding Ceo’su Zafer Kurtul, “Avrupa pazarında üstün kalite ve müşter...

Gerçekleştirdiği basın toplantısında açılış konuşmasını yapan Sabancı Holding Ceo’su Zafer Kurtul, “Avrupa pazarında üstün kalite ve müşterilerimize değer ve memnuniyet sağlayan rekabetçi araçlar ile tanınan kilit oyunculardan biri olmak istiyoruz” dedi. 

Tamer Ünlü “Zorlukları fırsata çevirmeyi başarıyoruz” 2012 yılında otobüs sektörünün zorlu bir ortamda faaliyet göstermeye devam ettiğini belirten Tamer Ünlü, “Ekonomik kriz birçok ülkede devam etti ve otobüs pazarı da bu olumsuz sonuçlardan etkilendi. 

TEMSA olarak bizler, zorlukların da, para gibi, iki yüzü olduğuna inanıyoruz; bu yüzden, bu zorlukları fırsat olarak görme eğilimindeyiz. Biz bu zor zamanı yapıcı biçimde, tüm faaliyetlerimizin merkezinde olan müşterilerimize sağlanan değeri artırmak için kullanıyoruz..... 

TEMSA “sıfır hatalı teslimat” alanında 2011’e kıyasla yüzde 27 artış sağladı ve tam sıfır hata hedefine daha da yaklaştı. Kalitedeki iyileşmeler aynı zamanda, araçların yapımında kolay, hızlı ve ekonomik bakım, ve farklı modeller arasında daha fazla uyum sağlayan modüler bir yaklaşımın uygulanması sayesinde gerçekleşti. 

Bu çabalar sonucunda TEMSA’nın otobüslerine daha kalıcı müşteri güveni oluştu” diye konuştu. Temsa 40 ülkede Zorlu ekonomik koşullara rağmen bu yıl uluslararası pazarların siparişlerinde düşüş gözlemlenmediğine hatta yeni pazarlardan da talepler geldiğine dikkat çeken Tamer Ünlü, “TEMSA araçlarına olan talep Almanya ve Fransa’da istikrarını korudu ve ABD ve Türkiye gibi bazı önemli pazarlarda artış gerçekleşti. 

Geçen yıl İskandinavya ve Doğu Avrupa’da bazı siparişler alındı ve bu da TEMSA’nın gelecek vaat eden yeni pazarlara girdiğini gösteriyor. 

Bu tarih itibarıyla, TEMSA Avrupa, ABD, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Körfez ülkeleri dahil olmak üzere 40'tan fazla pazarda varlık gösterdi” dedi. 

Uluslararası otobüs cirosu yüzde 21 arttı Tamer Ünlü, 2012 yılına yönelik beklentilerini ise şu şekilde açıkladı: 2012 yılında 2008 ekonomik krizi başlamadan önceki satış hacmine ulaşmayı bekliyoruz. 

Yine bu yıl TEMSA’nın uluslararası otobüs bölümü cirosu 2011’e göre yüzde 21 arttı. Avenue ve MD 9 modelleri özellikle başarılı oldular. TEMSA’nın Adana tesisi Avenue siparişlerini karşılamak için tam kapasite çalışıyor. Bu siparişlerin çoğu mevcut müşterilerden gelmekte olup, bu da ürünün beklentileri karşıladığını gösteriyor. 

Sadece iki yıl önce piyasaya çıkartılan, trend belirleyici MD 9, tüm pazarlarda yol alıyor. Satışları yılık bazda yaklaşık yüzde 30 sürekli büyüme gösteriyor. Bu olumlu sinyallerden çok mutluyuz. Aynı zamanda, otobüsler için tutkumuz, ürünlerimizi müşterilerimizin ihtiyaçlarına daha da iyi nasıl uyarlayacağımızı bir an bile göz ardı etmemize izin vermiyor.” 

Değişen ihtiyaçlara ve normlara en uygun araçlar Temsa’nın ürünlerinin değişen ihtiyaçlara ve normlara göre en uygun şartları sağladığını da vurgulayan Tamer Ünlü, ürün geliştirmelerin hız kesmeden sürdüğünü belirtti. 

Şu anda engelliler için özel olarak adapte edilmiş alanları ve elektrikli rampası olan bir MD 9 versiyonu ve MD 9 Otobüsün ABD versiyonu olan TS 30 üzerinde çalışıyoruz. Tüm araçları Euro 6 motor gereksinimlerine uyarlamak için motor üreticileri ile yakın işbirliği yapıyoruz. 

Çevresel duyarlılıklardan dolayı, TEMSA ayrıca, bazı malzemelerin yerine daha çevre dostu alternatiflerini koyarak otobüslerin ömürleri sonunda atıklarını azaltmak için mümkün olan en iyi yollar arayışı içerisinde. Önemli bir husus da, otobüslerin yaşam döngüsü süresince atıklarını da azaltıyor......

.” Yeni ürün çalışmaları Temsa Global CEO’su Tamer Ünlü, pazara yeni bir ürün sunma yönündeki çalışmalarında devam ettiğini vurguladı: 

MD 9’un başarısının ardından, TEMSA yeni bir otobüs serisi üzerinde çalışıyor. Şu anda, modüler yaklaşımın başarısı üzerine inşa edilecek altı yeni kavram araştırılıyor.

 “Önümüzdeki yıl yeni aracı piyasaya sunmayı umuyoruz ancak piyasaya çıkış tarihi ile ilgili kesin karar yeni aracımızın müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için hazır olduğunu hissettiğimizde alınacak.” Almanya’da 800 Temsa otobüs Beş yıldır Almanya’da kendi faaliyetlerini oluşturma çalışmaları yürüten Temsa, bu trend belirleyici pazarda, yüksek kalitedeki otobüsleri rekabetçi fiyatlarla pazara sunmak yönünde almış olduğu stratejik kararın olumlu sonuçlarını elde etmenin mutluluğunu yaşıyor. 

2000 yılında Almanya pazarına girildi Almanya pazarına Temsa’nın ilk kez 2000 yılında adım attığını ve 2008 yılında da kendi faaliyetlerini oluşturma yönünde önemli bir adım attığını belirten Temsa Almanya Genel Müdürü Metin Ataman, “Bu kararı, Alman müşterilerin hem araçlarımızın değerini hem de TEMSA takımının yakınlığını takdir edeceği yönünde derin bir ticari inançla aldık. 

Amacımız pazara yüksek kalitedeki otobüsleri rekabetçi fiyatlarla sunarak, müşteri memnuniyeti odaklı faaliyetlerimizin devamını sağlayacak anlayış içindeyiz” dedi. İstikrarlı şekilde büyüyen Temsa 2012 ‘nin bir konsolidasyon yılı olduğunu dikkat çeken Ataman, “Buna rağmen bu stratejinin kazanç getirmeye başladığını söylemekten memnuniyet duyuyorum. 

Alman otobüs pazarı son beş yıl boyunca, +/- yüzde 5 gibi küçük dalgalanmalarla sabit kaldı. Bu süre zarfında, TEMSA çok zorlu Alman müşterilerin güvenini kazanmış ve sonuç olarak, istikrarlı bir pazar payı büyümesi elde etti. Şirket 2008 yılında kendi faaliyetlerine başladığından bu yana pazar payını iki katından fazla artırırken, satışlarını da her yıl ortalama yüzde 20 artırdı ve beklenti bu trendin devam etmesi yönünde” dedi. Ek siparişler memnuniyet verici 

“Bugün, Almanya'da faaliyette olan 800'den fazla TEMSA otobüsü bulunuyor ve hem özel hem de kamusal müşterilere fayda sağlıyor” açıklamasını yapan Metin Ataman, “Avenue modelleri Münih’ten Berlin’e, Hamburg’dan Karlsruhe’ye, Almanya’nın dört bir yanında yollarda” dedi. 

Alman müşterilere yeni sürprizler 2012’nin Temsa için yatırım yılı olduğunu ifade eden Ataman, “TEMSA, kendi otobüslerinde uzmanlaşmış 11 kalifiye teknisyen ile daha da verimli hizmet sunmaktadır. Şirket aynı zamanda yedek parça bölümüne de yatırım yapıyor. 

Amacımız Alman müşterilerimize en üst düzeyde hizmet vermeyi sürdürmek ve zor ekonomik koşullara rağmen Alman pazarında daha fazla büyüme elde etmek. 2012 yılı sona ermeden önce, Alman müşterilerimizin özel ihtiyaçlarını karşılamak için MD 9 modelinin değişik versiyonlarını sunmayı ve 2013 yılında ise seri üretimi başlatmayı planlıyoruz. Safari ile otobüs pazarındaki konumumuzu korumayı umuyoruz.” dedi.