Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

TOYOTANIN DÜNYAYA AÇILAN PENCERESİ CORE77 TASARIM ÖDÜLÜNÜ ALDI

Toyota Avrupa Kansei Tasarım Bölümü ile Kopenhag Tasarım Enstitüsü imaj mühendisleri ve tasarımcıları tarafından geliştirilen interaktif “...

Toyota Avrupa Kansei Tasarım Bölümü ile Kopenhag Tasarım Enstitüsü imaj mühendisleri ve tasarımcıları tarafından geliştirilen interaktif “Window to the World-Dünyaya Açılan Pencere” araç konsepti 2012 Core77 Tasarım Ödülü’nü kazandı. “Spekülatif” kategorisinde ödül kazanan bu interaktif tasarım ile yolcular araç pencerelerine dokunarak dış dünya ile bağlantı kurabiliyorlar. 

Toyota’nın, yakın gelecekte yolculukları daha da keyifli bir hale getirmek, oyun, keşif ve öğrenme duygusunu tatmin etmek amacıyla araç pencerelerini ara yüz olarak kullanmayı tasarladığı interaktif tasarım ile 2012 yılı Core77 tasarım ödülüne layık görüldü. 

Toyota Avrupa’nın duyu ve duyarlık anlamana gelen “Kansei” Tasarım Bölümü mühendisleri ile Kopenhag Tasarım Enstitüsü imaj mühendisleri tarafından geliştirilen ve “Dünyaya Açılan Pencere” adı verilen konsept, yolcuların araç penceresini interaktif bir şekilde kullanmasına olanak tanıyor. 

Core77 Spekülatif Tasarım ödülü kazanan konsept aracılığıyla interaktif ara yüze dönüşen pencere yolcular tarafından dokunmatik olarak kullanılıyor. 

Konsept sayesinde yolculuk sırasında dış dünyadaki objeler yakınlaştırılabiliyor, resim çizilebiliyor, fotoğraf çekilebiliyor, mesafeler hesaplanıp ve bir dilden diğerine tercüme yapılabiliyor. 

Konseptte ayrıca otomobilin panoramik tavanı da, gerçek gökyüzünü arka plana yerleştiriyor ve sanal olarak takım yıldızlarını gösteriyor, bunlar hakkında bilgi veriyor. Core77 Tasarım Ödülleri Jüri Başkanı Bruce Sterling, Toyota’nın tasarım kurgusunun oybirliği ile ödüle layık görüldüğünü belirterek Toyota’nın çok başarılı bir kurumsal tasarım kurgusu gerçekleştirdiğini ve şiirsel bir tasarım ortaya koyduğunu dile getirdi. 

Bunun diğer otomobil firmalarından farklı olarak sadece satış amacıyla yapılmadığının da açık olduğunu vurguladı. Konsept videosunu izlemek için http://www.facebook.com/toyotaturkiye (http://www.facebook.com/#!/photo.php?v=10150220994008197) adresini ziyaret ediniz.