Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

ZORUNLU TRAFİK SİGORTALARINDA POLİÇELERE EN AZ YÜZDE 5 ZAM BEKLENİYOR

Hazine’nin tebliğine göre zorunlu trafik sigortalarında her poliçenin yüzde 10’u kazalarda sunulan sağlık hizmeti için SGK’ya devredilecek....

Hazine’nin tebliğine göre zorunlu trafik sigortalarında her poliçenin yüzde 10’u kazalarda sunulan sağlık hizmeti için SGK’ya devredilecek. 

Poliçelere en az yüzde 5 zam bekleniyor. Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanan Hazine Müsteşarlığı tebliğine göre, zorunlu trafik sigortalarında her bir poliçenin yüzde 10'u trafik kazalarında sunulan sağlık hizmetleri için Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) devredilecek. 

Geçtimiz dönemde bu oran şirketine göre değişmekle birlikte ortalama yüzde 5-6 civarındaydı. Yeni dönemde bu oran her şirket için yüzde 10 olarak sabitlendi ve Bakanlar Kurulu'na bu oranı yüzde 50 artırma yetkisi verildi.

Hazine'nin bu tebliğinin sigorta şirketlerinin maliyetlerini artıracağı ve sektöre maliyetinin yaklaşık 100 milyon TL civarında olacağı belirtiliyor. 

Aradaki bu maliyet artışını birisinin karşılaması gerektiğini belirten sektör temsilcileri, zorunlu trafik sigortalarından zaten şirketlerin çoğunun zararyazdığını, dolayısıyla önümüzdeki dönemde primlerin zamlanmasının kaçınılmaz olacağını belirtiyor. 

Sektör temsilcileri poliçelerin en az yüzde 5 zamlanacağını öngörüyor.GAZETE HABERTÜRK / Sefer YÜKSEL