Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

TRAFİK KAZALARI NEREDE ONLAR ORADA

Türkiye genelinde son 3 yıldır türeyen fırsatçılar, trafik kazalarında hayatını kaybeden ya da sakat kalanlar için trafik sigortasından alın...

Türkiye genelinde son 3 yıldır türeyen fırsatçılar, trafik kazalarında hayatını kaybeden ya da sakat kalanlar için trafik sigortasından alınabilen tazminatlara göz koydu.

“Sigortadan tazminat hakkınız var. Bunu almanızı sağlayalım” diyen fırsatçılar mağdur aileleri dolandırıyor.

Kaza çantacıları, mağdur ailelerin alması gereken milyonlarca liralık tazminatı cebe indiriyor.

Bilinçsizliği fırsat biliyorlar

Mağdur aileler nasıl dolandırılıyor? Kilit nokta bilinçsizlik... Zorunlu trafik sigortası kapsamında trafik kazasında ölüm ya da sakat kalma durumunda tazminat hakkı var. Buradaki en üst limit 225 bin lira. Sigortadan alınacak tazminat kazada hayatını kaybeden ya da sakat kalan kişinin geliri, eğitimi, bakmaktan yükümlü olduğu kişi sayısı, tedavi masrafları gibi kriterlere göre belirleniyor.

Tazminat hakkı ve kriterler hakkında çoğu kişinin bilgi sahibi olmaması, diğer taraftan sigorta işlemlerindeki uzun prosedür çantacıların ekmeğine yağ sürüyor.

Dedektif gibi iz sürüyorlar

Bunu fırsat bilen çantacılar, dedektif gibi Türkiye’deki trafik kazalarının izini sürüyor. Emniyet kayıtlarını, televizyon kanallarını, yerel gazeteleri ve internet sitelerini saniye saniye takip ediyorlar. Anında kazada ölen ya da yaralananların kaldırıldığı hastanenin önünde bitiveriyorlar. Cenazelere katılarak taziyede bulunuyorlar.

Ailelerin güvenini kazanmak için taziyeye gelenleri karşılayıp pilav ve helva hayırı yapıyorlar. Ve uygun bir anda kazada ölen kişinin yakınından ‘Tazminat hakkınızı ben takip ederim. Yüklü bir tazminat alırız” diyerek noterde vekâlet alınıyor.

Çantacılar aldırdıkları vekâletlerle tazminatların kendi hesabına yatırılmasını sağlıyor. Piyasada düzgün bir şekilde bu işi yapan az sayıdaki danışmanlık şirketleri en fazla yüzde 20 komisyon alırken, çantacılar minimum yüzde 50 komisyon alıyor. Bu tabii insaflı olanları! Büyük bir kısmı ise önce takip masrafı adı altında bir ön ödeme alıyor ardından da sigorta şirketinin ödediği tazminatın tamamını alıp ortadan kayboluyor.

Ruhsat zorunluluğu gelebilir

Sigorta ve danışmanlık şirketleri duruma el koyması için konuyu hükümete taşıdı. Hazine Müsteşarlığı, fırsatçıların önüne geçmek için yeni bir düzenleme hazırlığında. Hasar tasfiye işlemlerini yapan şirketlerin ruhsatlandırılması gündemde.

Hasar tasfiye şirketleri ile çantacıların farkı ne

Hasar yönetim danışmanlık hizmeti veren kurumsal firmalar, ticaret odalarına kayıtlı. Adresleri değişmiyor. Profesyonel ekipleri var. Çantacıların ise çoğu şirket değil. Genelde belirli bir adresleri ve ofisleri olmuyor.

Kurumsal danışmanlar sadece işlemleri mağdur adına takip etmek için vekâlet alıyor. Bu hesap tazminatın yatacağı hesabı kapsamıyor. Tazminat doğrudan mağdurun hesabına yatıyor. Komisyonu tazminat yattıktan sonra mağdur gidip kendi şirkete ödüyor. Çantacıların aldığı vekâlet şirketlerin aksine tümünü kapsıyor.

Tazminat, ailelerin değil çantacıların verdikleri hesaplara yatırılıyor. Hasar yönetim danışmanlık firmaları mağdur aileden tazminat yatmadan hiçbir ücret talep etmiyor. Yani takip için bir ödeme kabul etmiyor. Ayrıca işleyen süreçte ‘masraflar’ adı altında ekstra para da talep etmiyor.

Çantacılar ise önce takibi başlatmak için 2 ila 5 bin lira arasında para istiyor. Süreç için de masraf adı altında çeşitli miktarlarda ödemeler talep ediyor...

Ayda 8 milyon lira kazanıyorlar

Zirve Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Mercan da Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da çantacı mağdurlarının sayısında büyük artış olduğunu söyledi. Mercan, her ilde en az 10 çantacının kaza takibi yaptığını açıkladı.

Özellikle okuma yazma bilmeyen insanların kandırıldığını kaydeden Mercan, “Morgların önü çantacılarla dolu. Kazanın olduğu yere herkesten önce gidiyorlar. Çantacıların elinde büyük para dönüyor. Bu rakam aylık 8 milyon liraya yakın. Bu paranın da büyük bir kısmı çantacıların cebine giriyor. Mağdurların cebine giren çok küçük bir kısım” dedi....Radikal-Sibel Cingi

Hiç yorum yok