Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

YENİ NESİL TASARIM, YENİ NESİL KİA RİO

2011 yılı Mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı’nda dünya prömiyeri gerçekleştirilen yeni Kia Rio, ülkemizde satışa sunuldu. Kia’nın dünyaca ün...

2011 yılı Mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı’nda dünya prömiyeri gerçekleştirilen yeni Kia Rio, ülkemizde satışa sunuldu.

Kia’nın dünyaca ünlü tasarımcısı Peter Schreyer’in yeniden yarattığı 3. nesil Rio, daha az yakıt tüketen, daha çevreci, daha konforlu ve daha güvenli bir araç olarak pazardaki yerini alıyor.

Yeni Kia Rio ülkemizde, 1,25 lt ve 1,4 lt benzinli ve 1,4 lt dizel olmak üzere 3 farklı motor seçeneği ve 3 farklı donanım paketi ile satışa sunuluyor.

Hem sürücü hem de yolcular için mükemmel bir sürüş deneyimi sunan yeni Kia Rio‘da son teknoloji ürünü çok sayıda güvenlik sistemi ve donanımı standart olarak sunuluyor.

Yeni Kia Rio‘da standart olarak sunulan aktif ve pasif güvenlik teknolojileri arasında sürücü, yolcu, yan ve perde olmak üzere toplam 6 adet hava yastığı, EBD destekli ABS fren sistemi, ESC (Elektronik Stabilite Kontrolü) ve HAC (Yokuş Kalkış Destek Sistemi), TCS ( Patinaj Engelleme Sistemi ), BAS ( Fren destek sistemi ), ESS ( Acil fren sinyali) gibi özellikler mevcut.

Konfor ve kullanım rahatlığı sunan özellikler arasında sürücüye eve kadar eşlik eden otomatik far kapama, elektrikli ısıtmalı, katlanabilir yan aynalar, otomatik klima, ön sis farı, direksiyondan kumandalı , bluetooth’lu radyo, CD & MP3 çalar, led tipi gündüz farları, sunroof, soğutmalı torpido, viraja duyarlı farlar yer alıyor.

Yeni Kia Rio, daha uzun, daha geniş ve daha alçak; ayrıca 70 mm artırılan dingil mesafesi ile daha geniş bir oturma alanı ve bagaj hacmi sunuyor. Toplam 1.455 mm yüksekliği ile yeni Rio, Kia’nın Avrupa ürün gamındaki en alçak tavan hatlarından birine sahip.

Avrupa’da ilk kez beş ve üç kapılı gövde tasarımı ile piyasaya sürülen yeni Rio, en rekabetçi segmentlerden birindeki konumunu yeni baştan tanımlayarak daha da güçlendirmeye hazırlanıyor.

Kia mühendisleri ve tasarımcıları, Avrupalı zarif tasarım unsurlarıyla Kore zevkini harmanlayıp, aynı zamanda Latin zarafetine de yer vererek dünya çapında beğeni toplayacak bir araç tasarladılar.

Beş kapılı versiyondan sonra üç kapılı yeni Kia Rio, Avrupa ile aynı zamanda 2012’nin ilk çeyreğinde ülkemizde satışa sunulacak. Her iki model de Kia’nın Kore'deki Sohari tesisinde üretiliyor.

TARZ VE TASARIM
Yeni Rio ile Kia, daha kaliteli, çekici ve heyecan verici bir tasarıma yönelik tüketici taleplerine yanıt veren bir B segment modeli yarattı. Yeni model, önceki jenerasyondan apayrı bir duruş sergilerken, yenilenmiş Kia ürün gamına mükemmel bir uyum gösteriyor.

Önden bakıldığında, ızgaranın farlarla birleşmiş özgün tasarımı, yeni Rio’nun görünümünde önemli bir fark yaratıyor. Kia logosu, ızgaranın hemen üzerinde yer alıyor. Izgaranın altındaki ön tampon ve spoylerde ise Kia’nın cesur tasarım DNA’sının izlerini görmek mümkün.

Yeni Kia Rio, son derece dinamik ve sportif bir duruş sergiliyor. Bu yeni araç ayrıca, güçlü ve sağlam arka tasarımı, yüksek omuzları, geniş arka cam açısı ve coupe benzeri siluetiyle Sportage ile olan akrabalığını da gözler önüne seriyor.

KONFOR VE KULLANIM RAHATLIĞI
Yeni Kia Rio’da malzeme seçimi ve detaylara gösterilen titizlik yolcu kabinine zarif ve premium bir his veriyor.

Yeni Kia Rio’da yolcu kabini bir önceki modele göre daha geniş ve bu da ferah bir yolcu alanı ve yüksek bir bagaj kapasitesi sağlıyor. Ön camın tabanı 156 mm öne ve 18 mm yukarı kaydırılmıştır, dingil mesafesi ise 70 mm daha uzun ve kaporta ise 25 mm daha geniştir. Ön ayak alanı 45 mm, kafa alanı ise 8 mm artırılmıştır.

Yeni Kia Rio, ses uzmanları Arkamys tarafından geliştirilen ve özellikle bu model için tasarlanan yeni ve yenilikçi ‘Virtual Sound’ ses sistemine sahip ilk Kia modelidir.

Bu sistem, araçtaki hoparlörlerin kapı panellerinin alt kısımlarına yerleştirilmesi nedeniyle ortaya çıkan akustik engelleri ortadan kaldırarak derin, 3 boyutlu ve gerçekçi bir ses deneyimi sağlıyor. Farklı modlar, sesi artırıp ses berraklığını iyileştirerek tüm yolcuların müzik dinleme keyfine keyif katan ‘Power Treble’ ve ‘Power Bass’ ya da ön koltuktaki yolcuları bir ses dalgasıyla saran son teknoloji sinyal güçlendiriciye sahip ‘Virtual Surround’ özellikleri sunuyor.

Yeni Kia Rio’da bagaj alanı, 100 mm genişlemiş ve kapasite arka koltuklar dik pozisyondayken 288 litre (önceki modele göre % 6.6 iyileştirme) ve arka koltuklar yatırılmış pozisyondayken 920 litre olmuştur. Arka koltuk arkalığı, maksimum kullanım alanı ve işlevsellik sağlamak için 60/40 olarak ayrılıyor ve katlandığında neredeyse düz bir yükleme alanı oluşturuyor.

Yolcu bölmesi saklama alanında daha geniş, 15 litrelik bir torpido gözü, ekstra kapasiteli üç litrelik daha geniş bir orta konsol ve ön kapılarda 1.5 litrelik birer şişe cebi ve her iki arka kapıda da 0.5 litrelik birer şişe cebi bulunuyor.

MOTORLAR VE ŞANZIMANLAR
Yeni Kia Rio ülkemizde 1,25 lt ve 1,4 lt. benzinli ve 1,4 lt dizel olmak üzere 3 farklı motor seçeneği ile satışa sunuluyor.

Yeni Rio, Kia ‘U2’ motoru ile piyasaya sürülüyor. 1.4 litre dizel motorda turboşarj egzoz baypası bulunuyor ve 4000 dev/ dak’da 90 ps motor gücü üretiyor. Motorun karma kullanımda ortalama yakıt tüketimi 100 km’de 4.3 lt.’dir.

Tercihi benzinliden yana olanlar 1.4 litre Gamma veya 1.2 litre Kappa motor arasında seçim yapma imkanına sahip. Yenilenen 1,4 lt. benzinli ‘Gamma’ güç ünitesi, sürtünme azaltıcı modifikasyonla ve çift CVVT (sürekli değişken supap zamanlaması) ile hassas performans ve rekabetçi yakıt tüketimi sağlıyor. Maksimum 109 ps motor gücü ile bu motor, 11.5 saniyede 100 kph (62 mph) hızlanması ve en yüksek 183 kph (114 mph) hıza ulaşmasıyla en hızlı Rio motoru ünvanına sahip.

Kia’nın gelişmiş benzinli ‘Kappa’ motor ailesinde, çift CVVT, dökme alüminyum blok, eksenden kaçık krank mili, bakım gerektirmeyen triger zinciri ve düşük sürtünmeli ‘arı kovanı’ supap yayları bulunuyor. Bu teknolojiler verimi önemli ölçüde artırırken, egzoz emisyonlarını azaltıyor 1.25 litre benzinli motor 85 ps motor gücü üretiyor.

1,25 lt benzinli motor düz vites, 1,4 lt benzinli motor otomatik şanzıman ve son olarak 1.4 lt. dizel motor 6 ileri düz vitesle satışa sunuluyor.

GÜVENLİK
Yolcu güvenliğini en iyi seviyeye çıkarmak amacıyla, yeni Rio’da, üçüncü nesil modele göre daha fazla oranda yüksek dayanımlı çelik kullanılarak çok daha güçlü ve sağlam bir gövde yaratılmıştır. Motor bölümünün dikey yan elemanlarının, taban sacı yan elemanlarının, B direkleri arasındaki zemin seviyesi çapraz elemanının ve çapraz gösterge paneli motor bölmesinin güçlendirilmesine özellikle dikkat edilmiştir.

Altı hava yastığı (ön, yan ve perde), ESC (elektronik dengeleme programı), VSM (ESC’li araç denge yönetim sistemi), yokuşta hareket sırasında geri kaymayı önlemek için HAC (yokuş kalkış destek sistemi), EBD destekli ABS fren sistemi, BAS ( Fren destek sistemi ), ESS ( Acil fren sinyali) , TCS ( Patinaj engelleme sistemi ) ve beş yolcu için üç noktalı emniyet kemeri uygulamaları, standart olarak sununlan güvenlik ekipmanlarından bazılarıdır.

Yaya güvenliği, genel yol güvenliği açısından önemli bir faktördür ve yeni Kia Rio’da baş kısmından alınan darbenin kuvvetini azaltmak için esnek mafsallara sahip şekil değiştirebilen kaput bulunur. Far destek yapılarının sökülmesi sayesinde daha kolay deformasyon sağlanır ve ön tampon kirişinin arkasındaki ilave 70 mm çökme mesafesi, yayaların çarpma anında dizlerinin altından yaralanmalarını önlemeye yardımcı olur.

SÜSPANSİYON SİSTEMİ VE YENİLİKLER
Önceki modelden geliştirilen yeni Rio’nun süspansiyonunda ve yürüyen aksamında yapılan değişikliklerle aracın hassas yol tutuş yeteneği daha da artırılırken, denge ve sürüş kalitesinde önemli iyileştirmeler yapılmıştır.

Kremayerli hidrolik direksiyonda artık yandan esen sert rüzgarlara karşı koruma sağlaması için kombine tork/açı sensörü bulunuyor. Direksiyon 2.82 tam dönüş yapacak şekilde tasarlanmıştır ve direksiyonun hem yüksekliği hem uzaklığı ayarlanabilmektedir.

Yol darbelerini ve titreşimlerini sönümlemek üzere alt şasinin üzerine takılan MacPherson ön süspansiyon kolu büyük ölçüde değişmeden kalmış olmakla birlikte, yeni modelin uzun dingil mesafesi, geniş iz açıklığı ve revize edilmiş ağırlık dağılımına uygun olarak bazı küçük değişiklikler yapılmıştır.

Arka CTBA (akuple burulma aks kirişi) daha serttir ve dışa doğru çekmeyi azaltır. Dahası, arka aks taşıyıcıları arasındaki bağlantının sağlamlığı ve kısa dingiller iki katına çıkarılarak böylece denge artırılmıştır. Tekerlek hareketi 10 mm artırılmış ve araç geometrisi, tümseklerde direksiyon kabiliyetini artıracak ve daha uyumlu bir sürüş sağlayacak şekilde geliştirilmiştir.

Frenleme sisteminin performansı, ABS kilitlenmeyi önleyici fren sistemi, elektronik fren gücü dağılımı ve acil durum ‘fren desteği” sistemleri ile desteklenir.

Motoru, şanzımanı ve süspansiyonu destekleyen ön alt şasi güçlendirildi, daha sağlam hale getirildi ve gövdeye altı noktadan monte edildi (öncekine göre iki nokta daha fazla). Motor takozlarında daha büyük hidrolik kütle sönümleyiciler kullanıldı ve aksların sönümleme ayarı geliştirildi. Gösterge paneli bölmesi, kaput ve motor kapağında yeni, hafif malzemeler kullanılarak daha iyi gürültü izolasyonu elde edildi. Motor hava giriş sistemi de giriş gürültüsünü azaltmak üzere modifiye edildi.

Hiç yorum yok