Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Lastikte Doğru hava basıncı neden önemli?

Aracınızın temizliğine, boyasına, dikkat ediyorsunuz. peki ya arabınızın Lastiklerine, diş derinliğine yada lastiğinizin doğru hava basınçı...

Aracınızın temizliğine, boyasına, dikkat ediyorsunuz. peki ya arabınızın Lastiklerine, diş derinliğine yada lastiğinizin doğru hava basınçına sahip olup olmadığına bakıyormusunuz.?


Lastikleriniz doğru hava basıncına sahip olmazssa ne gibi sorunlara neden olabilir ?


Michelin tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen ‘Doğru Hava Basıncı’ etkinlikleri bu yıl da hız kesmeden devam ediyor. 

Türkiye genelinde 4 ilde gerçekleşen organizasyonlarda,sürücülere güvenli sürüş için lastikte doğru hava basıncının önemi anlatılıyor. Michelin’in 2004 yılından bu yana sürücüleri lastiklerde düşük hava basıncının yarattığı tehlikelere karşı bilgilendirmek amacıyla sürdürdüğü“Doğru Hava Basıncı” etkinliği, bu yıl da hız kesmeden devam ediyor. 

15. yılına giren organizasyonda, alanında uzman Michelin yetkilileri 4 ildeki 15 anlaşmalı BP İstasyonunda tüketicilerle buluşarak lastikte doğru hava basıncı konusunda farkındalık yaratıyor. 

30 Eylül’de İstanbul ile startı verilen ve 24 Ekim’de İzmir’de sona erecek ‘Doğru Hava Basıncı’ etkinlikleri sürücüleri bilinçlendirmeyi hedefliyor. 

Aktiviteler boyunca, sürücülerin lastikte doğru hava basıncı için yalnızca birkaç dakika ayırarak trafik kazalarını önemli ölçüde önleyebileceği anlatılıyor. Etkinlik kapsamında Michelin; 30 Eylül – 8 Ekim arasında İstanbul’da, 11 – 13 Ekim’de Bursa’da, 15 Ekim’de Manisa’da, 17 – 24 Ekim’de ise İzmir’de sürücülerle buluşacak.  

Lastik hava basınçları ölçülüyor 
“Doğru Hava Basıncı” aktiviteleri kapsamında kurulacak kontrol noktalarında kısa zaman içerisinde sürücülerin lastik hava basınçları ölçülerek değerlendiriliyor. 

Ölçüm işleminin gerçekleşmesinin ardından tavsiyelerini paylaşan Michelin, katılımcıların lastiklerinin hava basıncını araç üreticilerinin tavsiyelerine uygun olarak ayarlıyor.  

Doğru hava basıncı neden önemli? 

Uzun ömürlülük ve yakıt tasarrufuyla doğru orantılı olan lastik basıncının uygun seviyede olması, sürücüye güvenli bir yolculuk, araca ise performans sağlıyor.

Lastik basıncının gerektiğinden daha düşük veya daha yüksek olması aracın yol tutuşunu, lastiğin performansını ve dayanıklılığını olumsuz yönde etkilerken, bu durum ciddi kazalara yol açabiliyor. 

Örneğin; düşük hava basınçlı olarak kullanılan lastiklerde yol tutuş kabiliyeti azalırken, direksiyon hâkimiyetinde ise tutarsızlığa neden oluyor. Islak zeminde ise sürücü acil durumlarda fren yaptığı takdirde fren mesafesini uzatarak kaza riskini de artırıyor.  

Yakıt tüketimini artırıyor, lastik ömrünü % 30’a kadar azaltıyor 

Doğru lastik hava basıncı, trafikte güvenliği sağladığı kadar yakıt tasarrufu ve lastik ömrünü uzatması açısından da avantajlar sağlıyor. 

Hava basıncı düştükçe, lastiğin yuvarlanma direnci artıyor. Ortaya çıkan enerji kaybının motor tarafından dengelenmesi daha fazla tüketime neden olurken, düşük hava basıncı lastiklerin hızlı aşınmasına da yol açarak, lastik ömrünü yüzde 30’a varan oranda azaltıyor. 

Sürücüleri lastik hava basınçlarını düzenli olarak kontrol ettirmeleri konusunda uyaran Michelin, lastiklere en az ayda bir kez ve uzun yolculuklar öncesinde araç üreticilerinin tavsiyesine uygun olarak hava basılmasını öneriyor.

Hiç yorum yok