Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Visa ve IBM otomobilleri ve internet bağlantılı tüm cihazları potansiyel satış noktasına dönüştürüyor

IBM (NYSE: IBM) ve Visa Inc. (NYSE: V) internete bağlı tüm cihazların Visa’nın kabul edildiği güvenli bir satış noktasına dönüşmesini sağla...

IBM (NYSE: IBM) ve Visa Inc. (NYSE: V) internete bağlı tüm cihazların Visa’nın kabul edildiği güvenli bir satış noktasına dönüşmesini sağlayan işbirliğini duyurdu. 


Saatten yüzüğe, elektronik cihazdan, otomobile kadar her türlü cihaza ödeme fonksiyonu yerleştirilmesi konusunda aynı vizyonu paylaşan Visa ve IBM’in işbirliği bu alanda bir ilk olma özelliği taşıyor. 

Sözkonusu işbirliği IBM’in Watson Nesnelerin İnterneti Platformu’nu Visa’nın dünyada 3 milyar tüketici tarafından kullanılan global ödeme hizmetleri ile biraraya getiriyor. 

Platform, kurumların dünyadaki milyarlarca adet internet bağlantılı cihaz, sensör ve sisteme bağlanmasını ve böylelikle hayata geçirilebilecekyeni fikirler üretmelerini sağlıyor. 

Bugün 6.000’den fazla IBM müşterisi bu platformu kullanaraktüketicilerin milyonlarca cihaza bağlanmalarını sağlıyor. Bu işbirliği kapsamında, kurumlar ödeme fonksiyonunu tüm ürün gruplarına güvenli bir şekilde entegre edebilecekler. 

Bunu IBM’in Watson Nesnelerin İnterneti Platformu üzerinden ödeme anında gerçek kart bilgisinin yerine sembolik kart bilgisini devreye sokanVisa Tokenization hizmetini kullanarak gerçekleştirecekler. 

Sonuç olarak IBM ve Visa, 2020 yılına kadar sayısı 20 milyara ulaşması beklenen internet bağlantılı cihazda ödemeleri ve ticareti destekleyecek. IBM Watson Nesnelerin İnterneti Genel Müdürü Harriet Green konuyla ilgili olarak, “Nesnelerin İnterneti gerçek anlamda dünyamızı değiştiriyor. 

Bu değişim kurumlarınhayal bile edemeyecekleri düzeyde verimlilik elde etmesinden,bir çamaşır makinesinin deterjansız kalmamasını sağlayacakfonksiyona sahip olmasına kadar geniş bir yelpazeyi içeriyor ve arkasında Visa ve IBM’in Watson Nesnelerin İnterneti Platformu yer alıyor. 

IBM’in sektöre yön verennesnelerin interneti teknolojileri ile Visa’nın ödeme hizmetlerinin biraraya gelmesi, tüm internet bağlantılı cihazlarda ödemelerinkolay bir şekilde yapılmasını sağlayarak ticarette bir sonraki dönüm noktasına işaret ediyor” dedi.  
Nesnelerin İnterneti Uygulamaları  
Uzmanlar 2021 yılına kadar 380 milyon internet bağlantılı araba olacağını tahmin ediyor. Bir arabanın ekosisteminin Watson Nesnelerin İnterneti Platformu’na bağlanmasıyla, arabanın sahibi garanti süresinin sona erme tarihi veya değişmesi gereken parçalar gibi bilgilere sahip olabilecek. 

Bu bilgiyle sadece bir düğmeye basarak parçaların siparişini verebilecek veya servis randevusu alabilecek. Arabayla benzin pompası arasındaki direk bağlantı sayesinde benzin ücretini de arabadan inmeden ödeyebilecek. 

Benzer şekilde düzenli olarak koşu yapan bir kişi, fitness cihazındaki kablosuz çip sayesinde koşu ayakkabılarını ne zaman yenilemesi gerektiği ve en iyi modeli, en uygun fiyata hangi mağazalarda bulabileceği konusunda dijital bildirimler alabilecek. 

Bununla birliktealışveriş tercihleridoğrultusunda, hava koşullarını da göz önüne alarak beslenme ve spor malzemesi gibikonularda da önerileralabilme şansına sahip olacak. 

Visa Inc. İnovasyon ve Stratejik Ortaklıklardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jim McCarthy de işbirliği ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Nesnelerin interneti sadece dünyada daha çok nesnenin birbirine bağlanmasını sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda satış noktalarını tüketicinin istediği her yere taşıyarak yaşam biçimimizi, alışveriş yapma ve ödeme şekillerimizi değiştiriyor. 

IBM’in nesnelerin interneti ve güvenlik alanındaki öncü konumu, ödemeleri nesnelerin internetinin sunduğu inanılmaz bir ölçekte ve güvenli bir şekilde sunmamızı sağlıyor” dedi.

İşbirliği ne sunacak? 
Gelecekte bu işbirliği sayesinde, IBM’in tüm IBM Watson Nesnelerin İnterneti Platformu müşterileri IBM Bulut (Cloud) aracılığıyla Visa ödeme hizmetlerine erişebilecek. 

Sonuç olarak, IBM ve Visa, kurumlara tek tek ulaşmak yerine, müşterilerinin tamamına bu hizmetlere erişim olanağı sağlayacak. Müşteriler de böyleliklekişiye özelalışveriş deneyimleri sunabilecek, tüketicilerin ihtiyaçları doğrultusunda proaktif bir şekildeönerilerde bulunabilecek. 

Kurumlar, işbirliğinin bir parçası olarak, Visa’nın Tokenization hizmetini kullanarak tüm tüketici bilgilerinin güvendeolmasını sağlayacak. Visa’nın Tokenization hizmeti, kart üzerinde bulunan 16 haneli numara, son kullanım tarihi ve güvenlik kodunun yerine geçen sembolik kart bilgisi üretilmesine dayanan ve böylelikle müşteri bilgisini koruyan bir teknoloji. 

Bu teknoloji sayesinde mobil cihazlarla temassız ödeme yapıldığında otorizasyon sürecinde sembolik kart bilgisi devreye giriyor, böylelikle gerçek kart bilgilerinin açık bir şekilde dolaşması engelleniyor. Visa Ready iş ortaklığı kapsamında, Visa’nın Tokenization hizmetine, token hizmet sağlayıcılarından oluşan bir ağ aracılığıyla erişilebilecek. 

Visa Ready iş ortaklığı programı, söz konusu üçüncü parti ödeme çözümlerine, Visa’nın endüstri standartlarına ve spesifikasyonlarına uyumunu kontrol ederek onay veriyor. Bu sayede servisin dünya çapında kesintisiz kabul görmesi sağlanıyor.