Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

SCANIA GELECEĞİN ARACINI ÜRETTİ

Scania, 10 yıllık araştırma geliştirme süresi, 2 milyar Euro yatırım ve 10 milyon kilometrenin üzerinde test sürüşü sonucu üretime başladığ...

Scania, 10 yıllık araştırma geliştirme süresi, 2 milyar Euro yatırım ve 10 milyon kilometrenin üzerinde test sürüşü sonucu üretime başladığı yeni nesil araçlarını yola çıkarmaya hazırlanıyor. 


Yeni Scania’nın basın lansmanı Stockholm’de muhteşem bir show ile gerçekleşti.Yeni nesil Scania, Türkiye pazarında, 2017 yılının ilk yarısında satışa sunulacak. Scania, kıyasıya rekabetin yaşandığı ağır vasıta sektöründe yeni modeliyle bir adım öne çıkmaya hazırlanıyor. 

Efsanevi T-şeklindeki ön yüz tasarım anlayışını büyük ölçüde koruyan Scania, yeni nesil araçlarında kabin, motor ve aktarma organları tamamen yenilendi. Yeni nesil araçlarını, eşsiz modüler sistemi ve verimliliği artıran hizmet paketleri ile sunmaya hazırlanan Scania,kullanıcılarının her türlü ihtiyaçlarına cevap verirken, teknolojik çözümleri ile de dikkat çekiyor. 

Scania, ağır vasıta sektöründe çıtayı çok yükseklere taşıyacak yeni nesil araçları için10 yıl sürenAr-Ge çalışmalarına2 milyar Euro yatırım yaptı. Bunun yanında yeni nesil araçlarıngeliştirilmesi için 10 milyon kilometrenin üzerinde test sürüşügerçekleştirildi. 

“125 yıllık tarihimizin en büyük yatırımı” 
Scania CEO’su HenrikHenriksson, dünya prömiyerinde yaptığı konuşmada “Yeni nesil hizmet anlayışı şüphesiz Scania’nın 125 yıllık tarihinde en büyük yatırımıdır. Scania’nın yeni nesil araçları, on yıllık geliştirme sürecinin sonucudur. 

Yeni nesil Scanialar her detay incelenerek 10 yıllık çalışmalar sonucu geliştirildi. Farklı sektörlerdeki iş ortaklarımızla bir araya gelerek onların beklentileri doğrultusunda geliştirmeler yaptık. Gelecek 10 yıllık teknolojiyi iş ortaklarımıza bugünden sunuyoruz. 

Sürdürülebilir hizmet anlayışımız ile iş ortaklarımıza en ekonomik çözümlerisunuyoruz.Pazar payımızı arttıracak ve bizi gelecek 10 yıllık döneme taşıyacak olan yeni nesil ürün ve hizmetlerimiz ile iş ortaklarımızın karşısına çıkıyoruz” açıklamasında bulundu.  

“Taşımacılıkta yeni bir dönem başlıyor” 
Scania Pazarlama Müdürü Adnan Yücel yeni nesil Scania araçlarının tanıtımında yaptığı açıklamada, rekabet üstünlüklerinin en üst noktaya çıkacağını belirterek “Yeni Scania, üstün teknolojisi, donanım özellikleri, yeni tasarımı, verimli motorları ve kabin içi yaşam alanları ile etkileyici bir model oldu. 

Yeni nesil Scanilar bize Türkiye pazarında önemli bir ivme kazandıracaktır.YeniScania ile artık her segmenteki iş ortaklarımızın ihtiyaçlarına uygun özel ürünler sunacağız. 
Örneğin, canlı hayvan, akaryakıt ve tehlikeli madde, otomobil, tarım ürünü veya soğuk zincir gibi farklı ürün taşıyan iş ortaklarımıza uygunekonomik çözümler sunacağız” dedi. Yücel, yeni nesil araçlarda Scania’nın DNA’sının korunduğunu söylerken sözlerine şöyle devam etti; “Araçlara önden baktığınızda Scania’nın alışık olduğunuz T-tipdizayn anlayışından alıntılar görebilirsiniz. 

Yeni Scania’nın kabini tümüyle yeni bir kabin, ama Scania’nın efsanevi dizayn anlayışından bazı detayları da içinde barındırıyor” “Sektör standartlarını yeniden tanımlıyor” Scania, yeni nesil araç ve hizmetleri ile sektör standartlarını yeniden tanımlıyor. 

Yakıt tüketimi, güç aktarma organlarındaki geliştirmeler veaerodinamik çözümler sayesinde, ortalama yüzde 5 oranında düşüyor. Böylelikle yılda 150 bin km yol kat eden bir araç, yaklaşık 2 bin litrenin üzerinde yakıt ekonomisi sağlıyor.  

13 litrelik yeni motor 
Scania yeni araçlarıyla birlikte 13 litre, 500 hp’lik motorunu da piyasaya sürüyor. Yeni motorda Euro 6emisyon değerleri, yüzde 100 SCR sistemi ile sağlanıyor. Böylelikle daha güvenilir ve daha ekonomik bir motor elde ediliyor. Vites değişim süresini yarı yarıya azaltan yeni opticruise sistemisürüş konforunu en üst noktaya çıkartıyor. 

Mevcut pazarda en geniş motor ürün gamına sahip Scania’nın, yeni nesil araçlarında, 13 litrelik motor serisi 370 beygir gücünden başlayıp 410, 450 ve 500 beygir gücüne kadar alternatiflerden oluşuyor. 16 litrelik motorların güç seçenekleri ise 520, 580 ve 730 beygir gücüne ulaşıyor.  

Güvenlikte son nokta: Yan Perde Hava Yastıkları ve Yeni Ağırlık Merkezi 
Scania’nın yeni araçları, yan perde hava yastıklarıyla donatılan ilk ağır ticari araç olma özelliğini taşıyor. Scania,yan perde hava yastıklarıyla devrilme-yuvarlanma tarzındaki kazalarda meydana gelen yaralanmaları yüzde 25 oranında azaltmayı hedefliyor. Yeni nesil Scania, azami dört farklı kamerayı kullanabilecek şekilde alt yapıya sahip. Böylelikle aracın yakın çevresi anlık olarak takip edilebiliyor. 

Geliştirilen fren sistemi, daha ileriye doğru konumlandırılan ön aks ve düşük ağırlık merkezi sayesinde 40 tonluk 4x2 kamyonuyüksek hızdan tamamen duruş konumuna yüzde 5 daha kısa mesafede ulaştırıyor. 50 mm daha ileri götürülen yeni aks gelişmiş frenleme performansına katkıda bulunuyor.  

Yeni Kabinlerde sürücülerin boy farkı ortadan kalkıyor 
 Scania mevcut P, G ve R kabinlerindeki popülaritesine tamamen yeniden tasarlanan S serisini de ekliyor. Böylelikle, tüm varyantlar sunulduğunda toplam 24 farklı temel kabin modeline ulaşıyor. 

Yeni kabinlerde iç mekan, optimum sürüş ve dinlenme alanı sunacak şekilde tasarlandı. Sürücünün koltuk ayar seçenekleri,boyları 150 ile 220 cm arasındaki değişen tüm sürücüler için rahat bir sürüş pozisyonu sunuyor. 

Yeni Scania’larda A sütunu görüş açısını en uygun hale getirmek için da yeniden tasarlandı. Tüm yeni kabinlerde, sürücünün oturma pozisyonu, mevcut kabin nesline göre ön cama 65 mm ve sol cama 20 mm daha yakınlaştırıldı. Böylelikle sürücünün görüş açısı ve yol hâkimiyeti arttı.