Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

YENİ HONDA MSX 125 MOTOSİKLET 9 BİN 100 TL DEN SATIŞTA

Kompakt, sürüşü kolay ve pratik olan MSX125, 2013 yılında satışa sunulmasıyla birlikte dünya çapında bir başarı elde etti.  9.100 T...

Kompakt, sürüşü kolay ve pratik olan MSX125, 2013 yılında satışa sunulmasıyla birlikte dünya çapında bir başarı elde etti. 9.100 TL’den başlayan fiyatla Türkiye’de de satışa sunulan ve genç motosiklet sürücüleri için tasarlanan yeni MSX 125, 2016 yılında eşi benzeri görülmemiş bir duruş ve stil özelliklerine sahip yeni bir görünüme kavuştu. 

Ekonomik motor ve dört vitesli şanzımanın yanı sıra, açılı hatları, eşsiz bir şekilde yerleştirilmiş LED far ve kompakt egzoz, yeni MSX125’e daha keskin görünüm veriyor.  

Yeni nesil sürücüler için yeni nesil MSX 125 
MSX’in sürüşü kolay, eğlenceli ve fonksiyonel olan atası, Honda tarafından 1963 yılında ikonik, küçük tekerlekli Monkey motosikletti ve her bir nesil için yeniden tanımlanarak Dax ve Ape modelleriyle devam ettirildi. Bu, tamamen yeni nesil genç sürücüler için hâlâ yankı uyandıran bir formül olmayı sürdürüyor. 

ABD’de “Y Kuşağı”, Tayland’da “Dek Neaw” ve Japonya’da “Street-Kei” olarak bilinen, sınırsız internet çağında büyüyen günümüzün pek çok genci geleneklere meydan okuyan bir kültürü, modayı ve ruhu paylaşıyor. Motosiklet kullanmaya kendilerini sezgisel olarak kaptıran bu genç neslin iki tekerlekli ilk araçlarının heyecan verirken ekonomik olmasına ihtiyaçları var ve onlara tebessüm ettiren bir tasarıma da sahip olması gerekiyor. 

Ancak aynı zamanda dikkatleri üzerlerine toplamayı ve biraz değişik olmaktan daha fazlasını da istiyorlar. Honda, özellikle bu genç sürücü neslinin ihtiyaçlarını karşılamak için 2013 yılında MSX125’i üretti (Mini Street X-treme 125). Gerçekten de global bir ürün olan (Japonya ve ABD’de “Grom” olarak bilinen) MSX125, tüm dünyada, özellikle de iki yüz elli bin adetlik satış başarısına ulaşılan Tayland’da bir numara oldu. 

Performans, kalite ve kullanılabilirlik açısından Honda’dan beklenen her şeye sahip olan MSX125 aynı zamanda stil sahibi ve kendine özgü bir tavır sergiliyor.  

Küçük bir gövde, büyük bir ruh 
MSX125, bir yandan kompakt ebatlı motosiklet, bir yandan da şehir içine uygun sert hatlarıyla eğlence hissini birleştiren kendinden emin kullanım ve tasarıma uygun performansa sahip bir motosiklet. 

2016 için tamamen yeniden yapılandırılan tasarım, kompakt egzoz yapısı ve yeni yerleşik LED farın yarattığı “mini dövüşçü” hissini daha çok yaratarak MSX125’e çok daha keskin, yeni bir duruş kazandırdı. 

MSX125’in kesin olarak kanıtlanmış ve etkili 125 cc yakıt enjeksiyonlu motoru düzgün tork ve güç dağıtımı sağlıyor. Aynı zamanda motosiklet stili dört vitesli şanzıman ve debriyaj özelliğine de sahip. 

Güç aktarma paketi kompakt şasi dayanıklı çelik gövde, ters çevrilmiş ön çatal, mono amortisörlü arka süspansiyon, ön ve arka hidrolik disk frenleri ve geniş, düşük profilli lastiklerle 12 inç hafif tekerleklerle tamamlanıyor. 

Orijinal MSX125’in bölmeli yapıya sahip depo kapağı ve gövdesi etrafına odaklanılan gelişimi boyunca dört patent başvurusu yapıldı. MSX125 küçük olsa da dünya çapında satışları, marka bilinirliği ve kullanıcı memnuniyeti açısından etkisi büyük oldu.  

Şasi ve tasarım 
MSX125’in şasisi üç amaç için tasarlandı: Yeni sürücülerin şehir içi ortamında kolaylıkla kullanabileceği – ve park edebileceği – pratik bir motosikletin temelini sağlaması. 

Aynı zamanda şehir dışında da aynı şekilde kullanılabilir olup ve eğlenceli olmasının yanı sıra bir de kolaylıkla yolcu taşıyabilmesi. Tasarımı 2016 için kapsamlı bir şekilde elden geçirildi ve MSX125’e daha çok “mini dövüşçü” hissiyle beraber daha saldırgan yeni bir tavır kazandırdı. 

Yeni yakıt tankı ve yan paneller, hatlarını daha çok belli eden bir görünüm sunmak için düzgün bir şekilde entegre edildi. En ön kısımdaki yeniden konumlandırılan LED far MSX125’e ayırt edici ve son derece modern bir görünüm veriyor. Kompakt, yukarıya doğru kıvrık kuyruk ünitesi (LED stop grubu ile), daha yüksek yolcu selesi ve kopakt egzoz yapısı sayesinde daha cesur duruş oluşturuyor. 

Çelik, yekpare yapılı şasi kullanılan motosiklet sert, kare kesit boru, şasi başlığını doğrudan salıncak pivot plakalarıyla birleştiriyır ve ilgili diğer tüm parçalar şasiden görünür bir şekilde sarkarak MSX125’in minimalist görünümüne katkıda bulunuyor. Salıncak pivotu ve motor askı plakalarındaki özel olarak ayarlanmış dikey/yatay sertlik ve esneklik, mükemmel konfor ve güven dengesi sağlıyor. 
Yeni şasi yapısı aynı zamanda ilgili PGM-FI parçalarının ve elektrikli parçaların, depo kapasitesini (5,5 litre) düşürmeden depo kapağında etkin bir şekilde saklanmasını mümkün kıldı. 25⁰ eğim, 81 mm iz açıklığı ve 101,7 kg boş ağırlığın yanı sıra 1200 mm’lik tekerlekler arası mesafeye sahip MSX125, 765 mm gibi düşük sele yüksekliğiyle oldukça kolay kullanılabilir bir motosiklet.

 “Sınıfının ötesinde” süspansiyon kalitesi sağlamayı amaçlayan MSX125’in 31 mm USD çatalı – 125 cc motosiklette Honda açısından bir ilk – yaysız ağırlığı düşürüyor ve pistonların daha büyük basınç taşıma alanı sayesinde (standart teleskopik çatalla karşılaştırıldığında) hareket boyunca geliştirilmiş sönümleme hissi sağlıyor. 

Tam boyutlu üst ve alt çatallar kullanımıyla sürücü hissi daha da geliştirilirken, hafif ve dayanıklı tek arka amortisör ise basit ve sert, H şekilli, 50 mm x 25 mm kutu kesitli çelik salıncak kolunu çalıştırıyor. MSX125’in tasarım ve kullanımında ana unsur 2,5 inç genişliğe sahip 12 inç dökme alüminyum jantlar. 

Yeni “Y” şekilli jant telleri harika görünmekle kalmıyor aynı zamanda ağırlık tasarrufu da sağlıyorlar. 120/70-12 ön ve 130/70-12 arka lastiklerse hem görünüm hem performans açısından farklı bir dinamik katıyorlar. 

Hidrolik iki pistonlu ön ve tek pistonlu arka fren kaliperleri ön kısımda 220 mm ve arkada 190 mm disklere hükmediyorlar. Kompakt boyutuna rağmen okunması kolay olan LCD dijital gösterge, sürücünün ihtiyacı olan tüm bilgileri sunuyor: Kilometre saati, ikili mesafe ölçer, yakıt göstergesi ve saat. 

Mesafe ölçerler ve saatin sıfırlanması veya kilometre sayacı ve mesafe ölçer arasında değişim, göstergenin her iki yanında bulunan düğmelerle yapılıyor. MSX125, bireyselliğine (ve sahibinin özgünlüğüne) uygun olarak dört renk seçeneğiyle satın alınabiliyor: Gri, Beyaz, Kırmızı ve Sarı  

Motor 
MSX125’in 125 cc iki supaplı hava soğutmalı motoru, Honda’nın yakıt verimliliği, kullanım kolaylığı ve uzun ömürlülüğüyle bilinen güç ünitelerinden birine dayanıyor. MSX125 için motorun daha da iyileştirilmesi, gelişmiş yakıt ekonomisiyle sonuçlandı: 

Motor, supap tertibatı için ofset silindir ve külbütör kolu gibi düşük sürtünme teknolojisi kullanıldı. Krank ataletinin düşürülmesiyle de gelişmiş gaz kelebeği hissi ve sorunsuz güç dağıtımı elde edildi. MSX125’e yetişkin motosiklet hissi katan dört vitesli şanzımanı, manuel debriyajla yönetiliyor ve kusursuz, tutarlı vites değişimleri sağlıyor. 

15T şanzıman dişlisi, 34T şanzıman dişlisi ve 12 inç tekerlekler şehir dışında canlı bir tepkinin yanı sıra sıkışık trafiğin arasından sıyrılıp gitmek için mükemmel olan yüksek vitesle yavaşça seyahat etme kabiliyeti de sunuyor. İleri teknoloji PGM-FI, oldukça verimli yanmayı garanti ederken gaz kelebeğini de dâhil eden bir deneyim sunmak için hem hava girişi hem de egzozla beraber çalışıyor. 

Hava girişi bağlantı borusu ve kanalı ikiye ayrılarak düşük ve orta devirde sürekli tork sağlanması amacıyla boyunun optimize edilmesine olanak tanıyor. Geniş, 3 litre hacimli hava filtresi ve panel tipi ıslak kâğıt filtre, güvenilir ve sessiz bir hava akışı sunuyor. 

Yeni, kompakt egzoz borusu da 2016 model MSX125 için özel tasarlandı. Sonuç olarak MSX125’in motoru, güçlü ve hızlı performansın mükemmel karışımıyla kullanışlı, erişilebilir ve bütünüyle eğlenceli kabiliyeti bir araya topluyor. İç sürtünmenin düşürülmesi,, artırılan hava girişi ve egzoz verimliliği neticesinde yüksek seviyede ekonomi sağlayan bir ünite ortaya çıkardı.