Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

QASHQAI NISSANIN AVRUPADA GELMİŞ GEÇMİŞ EN ÇOK ÜRETİLEN OTOMOBİLİ OLDU

Nissan’ın Avrupa’daki 30 yıllık üretim tarihi süresince, bantlardan en fazla inen modeli Qashqai oldu. 2016 Şubat ayı sonu itibariyl...

Nissan’ın Avrupa’daki 30 yıllık üretim tarihi süresince, bantlardan en fazla inen modeli Qashqai oldu.

2016 Şubat ayı sonu itibariyle toplamda 2 milyon 398 bin 134 üretim adetine ulaşan Qashqai, markanın daha önceki rekortmeni Micra’yı geride bıraktı. 

İngiltere’deki Sunderland Fabrikası’nda üretilen ve defalarca ödüle layık görülen Qashqai, Nissan’ın Avrupa’da en çok üretilen modeli oldu. 10 yıldan kısa bir sürede Şubat ayı sonu itibariyle toplam 2 milyon 398 bin 134 adet üretilen Qashqai’den önce bu unvan, 2 milyon 368 bin 704 adetlik üretim adediyle markanın Avrupalı ikonlarından biri olan Micra’daydı. 

Nissan’ın Avrupa Üretim, Satınalma ve Tedarik Zincirinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Colin Lawther, Qashqai’nin tanıtılmasıyla birlikte ortaya yeni bir sınıf çıktığını ve modelin crossover segmentine yeni standartlar eklemeyi sürdürdüğünü söylerken, “Qashqai’nin bu başarısı sayesinde Sunderlend fabrikamız İngiltere’nin en büyük otomobil üretim tesisi haline geldi. Qashqai aynı zamanda Nissan’ın Avrupa’daki satış adetlerini rekor seviyelere çıkmasında da büyük rol oynuyor. 
Ayrıca önümüzdeki yıldan itibaren kavuşacağı otonom sürüş teknolojileriyle Nissan’ın crossoverlar için çıtayı daha da yukarı çekmesini sağlayacak.” ifadelerini kullandı. 

Avrupalı tüketicilerin beklentilerini karşılamak üzere Nissan’ın İngiltere’de bulunan tasarım ve teknoloji merkezlerinde geliştirilen Qashqai, Japon markanın Avrupa’daki en çok satılan modeli olma özelliğini taşıyor. 

Nissan Qashqai’ye olan talep hala artarken, otomobilin layık görüldüğü ödül sayısı da çoğalıyor. Eylül 2015’te Qashqai, yarım milyon adetlik üretim barajını en kısa sürede aşan İngiltere’de üretilen araç olma özelliğini elde etti. 

Nissan’ın Sunderland Fabrikası’nda 2010 yılından bu yana 24 saat esasına göre üretim bantlarından her 62 saniyede 1 veya her 1 saatte 58 yeni Qashqai iniyor. Nissan Qashqai bu başarılarının yanında ayrıca otonom sürüşün de öncülerinden biri olacak. 

Bu ayın başında gerçekleştirilen Cenevre Otomobil Fuarı’nda da duyurulduğu gibi, önümüzdeki yıl piyasaya çıkacak olan Qashqai, Nissan’ın “Piloted Drive” adını verdiği otonom sürüş teknolojisini barındıran ilk seri üretim otomobili olacak. 

Bu yeni teknoloji ilk aşamada, otomobilin otoyollardaki çok sıkışık trafik koşullarında tek bir şeritte güvenli bir biçimde otonom olarak hareket etmesini sağlayacak. 

Nissan, bu yılın sonunda Sunderland tesisinin 30’uncu yılını kutlayacak. Fabrikada Qashqai’nin dışında, Juke, yüzde 100 elektrikli LEAF ve Infinti’nin kompakt sınıftaki yeni modeli Q30 da üretiliyor.