Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

OTOMOTİV GAZETECİLERİ TÜRKİYE’DE YILIN OTOMOBİLİNİ SEÇECEK

Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD), Türk otomotiv sektöründe devrim niteliğini taşıyacak bir projeyi hayata geçiriyor. Otomotiv konusunda ...

Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD), Türk otomotiv sektöründe devrim niteliğini taşıyacak bir projeyi hayata geçiriyor. Otomotiv konusunda uzman gazetecilerden oluşan OGD, “Türkiye’de Yılın Otomobili”ni (TYO) seçecek. 


TYO Seçim Komitesi’nin belirlediği ve OGD Yönetimi ile üyelerinin onayladığı kriterler doğrultusunda ilk yarışmaya, Ocak 2015 – Mart 2016 tarihleri arasında satışa sunulmuş “tamamen yeni” modeller katılacak. 

İki aşamalı seçim sonrasında birinci seçilen otomobil, Nisan ayında düzenlenecek gala gecesinde kamuoyuna açıklanacak. OGD Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Sandık, dünyada birçok ülkede otomotiv gazetecileri tarafından ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekleştirilen “Yılın Otomobili” seçimlerini Türkiye’de de gerçekleştirmek üzere yola çıktıklarını söyledi. 
“Türkiye’de Yılın Otomobili” seçimlerinin otomotiv sektöründe devrim niteliği taşıyacak bir proje olduğunu kaydeden Sandık, “OGD’nin ana kuruluş amacında da yer alan tüketiciyi bilgilendirme misyonunun bir parçası olan yılın otomobili seçimlerinin, tüketicinin otomobil tercihinde de önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz” dedi. 

Türkiye’de Yılın Otomobili seçimleri iki aşamadan oluşacak. Mart ayında yapılacak ilk oylama sonucunda her jüri üyesi finale kalacak 7 finalist için favori otomobillerini önerecek. İlk oylama sonucunda jüri üyeleri tarafından en fazla önerilen ilk 7 otomobil finalde yarışmaya hak kazanacak. 

İkinci aşamada ise her jüri üyesi sahip olduğu 250 puanı adaylar arasında dağıtacak. Her üye bir otomobile bir kez olmak üzere en fazla 100 puan verebilecek. En fazla puan alan finalist, Türkiye'de Yılın Otomobili seçilecek. Birinci seçilen marka, Yılın Otomobili logosunu bir yıl boyunca basın bülteni ve reklamlarında kullanabilecek. 

OGD üyeleri seçim yaparken şu kriterlere göre oy verecek: Tasarım, yol tutuş, ergonomi, yakıt tüketimi, emisyon oranları, güvenlik, donanım seviyesi, fiyat-değer oranı. Aday otomobiller 25 Mart 2016 tarihinde İntercity İstanbul Park’ta yapılacak test organizasyonunda, güvenlik ve teknik açıdan önemli bir sınavdan da geçirilecek. Bu organizasyon için İstanbul Park’ın teknolojik alt yapısı ve profesyonel organizasyon ekibinden de yararlanılacak.