Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

SKODA OCTAVİA TÜRKİYEDE YENİ BİR REKORA KOŞUYOR

Skoda’nın popüler modeli Octavia, bu yılın ilk 11 ayında Türkiye’de satış rekoru kırdı. Octavia’nın satışları, geçen yılın aynı dönemine or...

Skoda’nın popüler modeli Octavia, bu yılın ilk 11 ayında Türkiye’de satış rekoru kırdı. Octavia’nın satışları, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 44 oranında artış gösterirken, markanın başarısına da büyük katkı sağladı. 

“Markanın kalbi” olarak nitelenen ve şu an üçüncü nesliyle Türkiye pazarında yer alan Skoda Octavia, piyasaya çıkışından bu yana rekor üstüne rekor kırıyor. 

Geçen yıl toplam 6 bin 521 adetle o döneme kadarki en yüksek satış rakamına ulaşan Octavia, bu yılın ilk 11 ayında rekorunu daha üst basamağa taşıdı. 

Geçen yıl 11 aylık sürede 5 bin 688 adede ulaşan Octavia satışları, bu yılın Ocak-Kasım döneminde yüzde 44 artışla 8 bin 172 adedi buldu. Octavia’nın, 2015 yılını 10 bin adete yakın bir miktarla kapatması ve tüm zamanların rekorunu bir üst seviyeye çıkarması öngörülüyor. 

 Son 5 yıllık döneme bakıldığında, satışlarını istikrarlı bir şekilde artıran Octavia, üçüncü nesliyle bu adımları daha hızlı çıkmaya başladı. 2010 yılını 2 bin 154 adetle kapatan Octavia, 2011’de satışını 2 bin 933’e çıkardı. 
&
Bundan sonra Octavia satışları 2012’de 3005, 2013 yılında ise 4.432 adet olarak gerçekleşti. Son olarak geçen yıl büyük sıçrama kaydeden satışlar, 6 bin 521 adetle o güne kadarki en yüksek rakamı yakalamıştı. 

Dizel-otomatik farkı Skoda’nın tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en çok satan modeli konumundaki Octavia, yeni neslinde sunduğu teknolojik donanımları, çarpıcı tasarımının yanı sıra Türkiye pazarında DSG otomatik şanzımanla kombine edilen 1.6 lt dizel motor seçeneğiyle büyük ilgi görüyor. Bu yıl Ocak-Kasım döneminde satılan 8 bin 172 adet Octavia’nın yaklaşık yüzde 15’lik bölümünü benzinli motora sahip versiyonlar oluştururken, yüzde 77’si “dizel-otomatik” oldu. 

Dizel motorlu ve manuel şanzımanlı Octavia’ların satışlardaki payı da yüzde 8 dolayında gerçekleşti. Bu satış başarısıyla birlikte üçüncü jenerasyon Octavia, Türkiye pazarına girdiği Nisan 2013’ten beri toplam 20 bin adetlik satışa erişmiş olacak. 

 Octavia filoda da iddialı Octavia, Skoda markasının son dönemde Türkiye filo pazarındaki başarısının da önemli mimarlarından biri oldu. Bu yılın ilk 11 aylık döneminde satılan Octavia modellerinin yüzde 44’ü ise kurumsal kiralama firmaları ve şirketler tarafından tercih edildi.