Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

PLASTİK MALZEMELERLE ÜRETİLEN OTOMOBİLLER DAHA ÇEVRECİ

Ünlü bir otomotiv firmasının karbon emisyonu konusunda gündeme gelmesi ile dünya bir kez daha küresel ısınmanın ana etkenlerinden biri olan...

Ünlü bir otomotiv firmasının karbon emisyonu konusunda gündeme gelmesi ile dünya bir kez daha küresel ısınmanın ana etkenlerinden biri olan otomobillerin karbon salımıyla ilgili tartışma sürecini yaşıyor. 

Bilimsel verilere göre taşıt araçlarında kullanılan plastik malzemeler, sağladıkları avantajlarla yakıt tasarrufu sağlıyor ve daha verimli araçların ortaya çıkmasını sağlıyor. 

 PAGDER (Plastik Sanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gür, 2020’ye kadar plastikler sayesinde otomobillerin ağırlığının yarı yarıya azalacağını belirterek, “Günümüz binek otomobilleri plastik malzemeler yerine muadilleriyle üretilmiş olsaydı 300 kg. daha ağır olacaktı. 

Bu malzemelerin yerine plastik kullanıldığı için her 100 kilometrede yarım litre yakıt tasarrufu sağlanıyor. Esas iyi haber ise; taşıt araçları ağırlığında her yüzde 20 ağırlık azalması ve kilometre başına 10-12 gram karbondioksit salımını azaltıyor olması demek... Karbon salımı için çözüm aranıyorsa, plastik ve plastik teknolojileri en önemli çözüm. 

Gün, yerli üretime de destek verebilmek için ülkemizde yerleşik otomobil üreticilerinin bizlerle daha sıkı ilişkide olması günüdür. Vakit kaybetmeden birlikte çalışmalı ve sektörlerin yaratacağı sinerjiden ülke olarak daha çok yararlanmalıyız” dedi. Dünya ölçeğinde küresel ısınmaya yönelik çabalar yoğunlaşırken, yoğun taşıt aracı kullanılan ülkelerde toplam karbon salımının yüzde 77’sini oluşturan taşıt araçları, dünyaca ünlü bir otomobil firmasının yaşadıkları ile tekrar gündeme gelerek tartışma başlattı. 

Gündemi değerlendiren PAGDER (Plastik Sanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gür, bütün dünyanın karbon salımını azaltma ve yakıt tasarrufu için otomobillerde plastik malzeme kullanımını artırmanın yollarını aradığını vurgulayarak, “Sağlanacak tasarrufun ölçüsü çok büyük. Akılcı davranan her ülke başta taşıt araçları olmak üzere plastik malzemelerin kullanımını yaygınlaştırmak için elinden geleni yapıyor. 

Öyle ki, şu anda otomobillerin toplam ağırlığının yüzde 15’ine kadar kullanılan plastik malzemelerin oranının hızla artacağı ve 2020’li yıllardan itibaren otomotiv ürünlerinin ağırlığının düşerek bugünkü ağırlığın yüzde 50’sine kadar gerileyeceği tahmin ediliyor. Plastiklerin üretimi sırasında muadillerine göre daha az karbon salımı gerçekleştiğini de hesapladığınızda sağlanacak avantaj çok daha büyük” dedi. Bilimsel çalışmalar otomotiv sektöründe plastiğin ön plana çıkacağını ortaya koyuyor! 

Amerikan Kimya Kurulu’nun yayınladığı çalışmayı da hatırlatan Reha Gür, hali hazırda taşıt araçlarının ağırlığının yüzde 15’ine kadar kısmında plastik kullanıldığını, bunun kısa süre içinde önce yüzde 20’lere, 2020’li yıllardan itibaren de hızla artarak yüzde 50’lere ulaşacağı tahmininin önem taşıdığına dikkat çekti. 

 Reha Gür, “Bunun ana nedenlerinden biri, plastik malzemelerin otomobilin şasi dahil ana ağırlığını oluşturan parçalarının üretiminde kullanılmasına yönelik yapılan AR-GE çalışmalarının hızla sonuçlanmaya başlaması oldu. Taşıt araçlarına göre farklılıklar gösterse de, çağdaş araçlarda binden fazla plastik parça kullanılıyor. 

Otomobillerde yolcu bölümlerinin neredeyse tamamı plastik malzemelerden oluşuyor. Örneğin, otomobil koltuklarının dolgularının plastik esaslı köpüklerle yapılması her bir araç başına 10 kg’dan fazla ağırlık azaltıyor” dedi. Her 20 kg ağırlık azalışı kilometrede 10-12 gr. daha az kirletici demek! 

Otomotiv sektörünün her tür taşıt aracında plastik malzeme kullanmak için yoğun AR-GE ve inovasyon çalışmaları yürüttüğünü belirten Reha Gür, bu çabaların Türkiye içinde de yoğunlaşmakta olduğunu vurguladı. Reha Gür şunları kaydetti: “1.3 ton-1.4 ton ağırlığında yoğunlaşan günümüz binek otomobilleri plastik malzemeler yerine muadilleriyle üretilmiş olsaydı 300 kg. daha ağır olacaktı. Bu malzemelerin yerine plastik kullanıldığı için her 100 kilometrede yarım litre yakıt tasarrufu sağlanıyor. 

Esas iyi haber ise, taşıt araçları ağırlığında her yüzde 20 ağırlık azalması, kilometre başına 10-12 gram karbondioksit salımını da azaltıyor.” Araçlarda geleneksel malzemelerin yerine daha çok plastiğin geçiyor olmasının getirdiği avantajlarının altını çizen Gür, “Plastik, sadece araçların kullanımı esnasında doğaya saldıkları karbondioksitin azalmasını sağlamıyor; aynı zamanda üretilmeleri esnasında fabrikaların karbon salımlarına da olumlu etkileri bulunuyor. 

Her 1 kg’lık ilave plastik kullanımı sayesinde her 5001. Araç “sıfır” karbon ayak izi ile üretilmiş oluyor. Çözüm aranıyorsa, plastik ve plastik teknolojileri en önemli çözüm” dedi. AB ve ABD araçların ağırlığını azaltmaya ve daha verimli yanmaya odaklandı! Avrupa Birliği ve ABD’nin taşıt araçlarında karbon salımı kontrolüne yönelik standartlarını sıkılaştırdıkça, otomotiv sektörünün iki önemli odaklandığı konuların başında ağırlık azaltmanın geldiğini vurgulayan Reha Gür, “Araçların ağırlığının azaltılmasını sağlayacak olan plastik malzemeler. Diğeri ise daha verimli yanma. 

Ağırlık azaltma için yapılan her çalışma plastik ve diğer polimer teknolojilerine odaklanmış durumda. Bu konuda Türkiye plastik sektörü hazır ve tüm dünyaya servis veriyor. Gün, yerli üretime de destek verebilmek için ülkemizde yerleşik otomobil üreticilerinin bizlerle daha sıkı ilişkide olması günüdür. 

Vakit kaybetmeden birlikte çalışmalı ve sektörlerin yaratacağı sinerjiden ülke olarak daha çok yararlanmalıyız” dedi. Anlaşılmaz biçimde plastik malzemelere yönelik negatif tutum sergileniyor ama daha fazla plastik malzeme daha çevreci son ürün demek! 

PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gür, karbon salımı ve çevreye yönelik her türlü çabanın mutlaka plastik malzemelerin avantajından yararlanmayla sonuçlandığını vurguladı. Reha Gür, “Çevreci yaklaşımlarda bilimsellikten uzak, hurafelere dayalı biçimde plastik malzemelere yönelik negatif tutum sergileniyor ama her bilimsel veri, her çalışma dönüp-dolaşıp plastiğin avantajını vurgulamaya başlıyor. Ortada basit bir gerçek var: 

Plastik malzemenin üretimi sırasında muadillerine göre daha az enerji ve su tüketilir, daha az karbon salınır. Plastik malzemeler hafiftir. Taşıma ve diğer işlemler için ağırlık demek daha fazla enerji tüketimi dolayısıyla daha fazla karbon salımı demektir. Plastik ürünlerin geri dönüşümü muadillerine göre çok çok daha ucuzdur. Defalarca geri dönüştürülebilir. 

Bu basit gerçekleri düşündüğünüzde, çevreci bir yaklaşım benimsemek istiyorsanız; plastik malzemeler kullanmalısınız ve en önemlisi bu ürünleri doğaya terk etmeden ya da çöpe atmadan kaynağında ayrıştırarak geri dönüşüme göndermelisiniz. 

Çağdaş bir dünyada en çevreci davranış budur” dedi. Taşıt araçları ve plastikler: Yakıt tasarrufu ve daha çevreci ürün! Başta otomobil olmak üzere taşıt araçlarında plastik malzeme kullanımına yönelik bazı bilimsel çalışmaların sonuçları şöyle: 

Son 30 yılda Fransa, Almanya ve İtalya’da otomotivde plastik malzeme kullanımı 30 kat arttı (APME Association Plastic Manufacturers of Europe) Plastik malzemeler mevcut kullanım seviyesinde 150 bin km. de 750 lt. yakıt tasarrufu sağlıyor. AB ölçeğinde bu yıllık 12 milyon ton yakıt tasarrufu demek. (APME) Ağırlıktaki her yüzde 20 düşüş, diğer şartlar aynı kalması varsayımı altında kilometre başına 10-12 gr. daha az CO2 salımı sağlar. 

(ABD CAFE Corparate Average Fuel Efficiency mevzuat çalışması için üretilen rapor) Otomotivde kullanılan plastiklerin yüzde 75’i geri kazanılabilir ürünlerdir. Geri kazanılmış ürünler otomotiv plastiklerinde kullanılabilmektedir. Bugünkü otomobillerin ağırlığı plastik malzemeler sayesinde gelecekte yarı yarıya azalacak (ABD Kimya Kurulu Plastik Bölümü)