Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

KENDİ KENDİNE GİDEN BELEDİYE OTOBÜSÜ

Hem otomotiv hem de teknoloji dünyası şu sıralar kendi kendine giden araçlarla ilgili ciddi bir çalışma içinde. Son gelişme ise, kendi kend...

Hem otomotiv hem de teknoloji dünyası şu sıralar kendi kendine giden araçlarla ilgili ciddi bir çalışma içinde. Son gelişme ise, kendi kendine gidebilen bir belediye otobüsü oldu. 

Sayıları çift hanelere ulaşan otomotiv sektörü üreticileri otonom sürüşe sahip, yani kendi kendine gidebilen araçlarını bir bir duyuruyor. ABD’de bazı eyaletlerde şoför koltuğunda birinin oturması şartıyla bu araçların yollarda seyredebilmesi de kanuni olarak onaylanmış durumda. 

Ancak iş bununla sınırlı değil. Uzakdoğudan gelen bir haber, bu işin sadece otomobillerle ya da kamyonlar için olmadığını kanıtladı. Singapur, şehir caddelerinde ilk kendi kendine giden belediye otobüsünün test sürüşünü 2016’da yapmaya hazırlanıyor. Test için belirlenen 6 kilometre uzunluğundaki parkur, aracın şehir trafiğinde yol alıp alamayacağını gösterecek. 

Singapur Ulaştırma İdaresi tarafından yapılan duyuru, 2016’nın ikinci yarısında bu testin gerçekleştirileceğini içeriyor. Singapur yerel yönetimi bu konuda çeşitli kuruluşlarla işbirliğine de gitmiş durumda. Bunların arasında Infocomm Research, A*STAR (Singapur Bilim, Teknoloji ve Araştırma Ajansı) ile Singapur – MIT işbirliğinden doğan SMART bulunuyor.techinside