Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

İLK YERLİ ARACIMIZ CADİLLAC OLDU

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil için üç prototip üretildiğini söyledi. Işık, prototiplerin kamuflajlı görüntüsünü de ...

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil için üç prototip üretildiğini söyledi. Işık, prototiplerin kamuflajlı görüntüsünü de paylaştı. 

Işık, elektrikli olarak üretilen yerli otomobilin 30-40 araçlık ilk filo üretiminin, 2016 yılında yapılacağını açıkladı. 

Yerli otomobilin seri üretimle pazara çıkış tarihi ise 2020. Ar-Ge çalışmalarının devam ettiğini de söyleyen Işık, şunları söyledi: Projeyi programladığımız şekilde sürdürürsek inanıyoruz ki 2020 yılında artık insanlarımızın tercihine bir Türk markasını da sunmuş olacağız. 

 “Babayiğit ortaya çıktıktan sonra nerede üreteceğimize birlikte karar veririz, hatta onun tercihine bırakırız” diyen Işık, “Sonuçta bir kişi riski üstleniyorsa tercihi ona bırakmak gerek. Ama tüm Ar-Ge’nin Gebze’deki Tübitak tesislerinde başladığını söylemek lazım” ifadelerini kullandı. 
Yerli otomobille ilgili çalışmaların tamamlanmasının ardından bakan Işık, Bakanlar Kurulu’na da bir sunum da yaptı. Yerli otomobil için en geç seçim sonrasında lansman yapılması da planlanıyor. 

Bu arada kamuflajlı olarak tanıtılan yerli otomobilin içi ve dışının Cadillac BLS’ye aynı olşu da gözlerden kaçmadı. GM’in Epsilon platformu üstünde yükselen Cadillac BLS’nin üretimi 2010 yılında bitmişti. İsveç’te Saab tesislerinde üretilen BLS gibi Opel Vectra ve Saab 9-3 de aynı platform üstünde yükseliyordu.automagg