Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

SKODA TUTKU YARATACAK YENİLİKLERİYLE FRANKFURT AUTOSHOWDA

Model yelpazesini sürekli geliştiren Skoda, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tutku ve heyecan yaratacak yenilikleriyle yer aldı.  ...

Model yelpazesini sürekli geliştiren Skoda, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tutku ve heyecan yaratacak yenilikleriyle yer aldı. Yeni nesil Skoda Superb Combi’nin ön planda aldığı fuarda, ayrıca Superb SportLine, Octavia RS 230 ve Fabia R5 Combi ile markanın motorsporları geçmişine gönderme yapan, tutku yaratacak modeller de sahne aldı. 

Skoda, Superb GreenLine ile bir yandan çevreye saygılı yanını ortaya koyarken, Rapid Spaceback ScoutLine sayesinde maceracı yönünü sergiledi. Rapid Monte Carlo ise, çekiciliği ve sportifliği bir araya getirdi. 

Çek üretici Skoda, bu yıl 66. kez düzenlenen Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı 2015’te model yelpazesine eklediği yeni versiyonlarla yerini aldı. Tutku ve heyecan yaratacak yeniliklerin bulunduğu Skoda standının gözbebeği, yeni nesil Skoda Superb Combi oldu. 

Ona, başta Superb SportLine olmak üzere Octavia RS 230 ve Fabia R5 Combi gibi sportif modeller eşlik etti. Bir depoyla 1780 km yol yapabilen yeni Superb GreenLine markanın aynı zamanda çevreye saygılı yönünü ortaya koyarken, Rapid Spaceback ScoutLine ise Skoda’nın maceracı kimliğini de sergileyen yeniliklerden oldu. 

Ayrıca dinamik görünüm, sportif iç mekan ve lüksün birleştiği Rapid Monte Carlo da, yenilikler arasında yerini aldı. Dinamik çizgileri, geniş bagaj hacmi ve pratik kullanım unsurlarıyla birleştiren Skoda Superb Combi, standın en dikkat çekici yeniliği oldu. 

Şubat ayından itibaren Türkiye’de de satışa sunulması planlanan ve uluslararası bir fuarda ilk kez sergilenen yeni nesil Superb Combi’de, tıpkı sedan versiyonu gibi markanın ana değerleri olan genişlik ve fonksiyonelliğe önem verildi. 

Sınıfının en geniş iç mekan genişliğine sahip Superb Combi, modern, şık ve dinamik çizgileriyle dikkat çekerken, özellikle arka bölümüyle station wagon otomobillere yeni bir bakış açısı getirecek şekilde yaratıldı. Bir önceki nesline göre artan boyutları, iç mekanda yolculara daha fazla diz ve baş mesafesi yaratırken, arka koltuklardaki diz mesafesi 157 mm ile, en yakın rakibinin iki katı genişliğe sahip. 

Aracın bagaj kapasitesi, sınıfına yeni bir standart getirecek şekilde 630 litreye çıkarken, arka koltuklar yatırıldığında bu miktar 1.920 litreye ulaşıyor. Geniş güvenlik donanımlarının yanı sıra Dinamik Şasi Kontrolü’nun de bulunduğu araç, güçleri 125 ile 280 HP arasında değişen 5 benzinli ve 120 HP‘den 190 HP’ye uzanan üç farklı dizel motor seçeneğiyle sunuluyor.  

Sportif deneyimlerin ürünü 
Skoda’nın geçmişten ve günümüzden gelen motorsporları deneyimleri, yeni model versiyonları ve “şov otomobili”nde de kendisini hissettiriyor. Yeni nesil Superb SportLine, fuarda sergilenen sportif Skoda araçlarından biri oldu. 

Dış görünümünün yanı sıra iç mekanında da sportif tasarım unsurları ve donanımlara sahip olan Superb SportLine, Superb’in sahip olduğu motor seçenekleriyle donatıldı. Aracın sportif şasisi 15 mm alçaltılırken. 18 veya 19 inçlik siyah jantlarla tercih edilebiliyor. 

Karartılmış yan ve arka camların bulunduğu aracın iç mekanında da üç kollu spor direksiyon simidi, deri direksiyon simidi ve vites topuzu, özel döşemeli spor koltuklar, alüminyum pedallar ve karbon görünümlü kaplamalar dikkat çeken diğer unsurlar. 

Frankfurt’ta Skoda’nın motorsporları alanında büyük başarılar elde eden Fabia R5 modelinin station wagon versiyonu da yer alıyor. Fabia R5 Combi, ralli otomobiline yakışır dış aksesuarlar, 18 inçlik jantlar ve özel renklerle donatılırken, kaputunun altında 1.6 lt 279 beygirlik bir turbo motor bulunuyor. 

Skoda standındaki bir diğer sportif araç da Octavia RS 230. Markanın bugüne kadar seri olarak ürettiği en hızlı araç olan Octavia RS 230, 2.0 litre ve 230 beygir gücünde benzinli motora sahip. İlk kez elektronik kontrollü sınırlı-kaydırmalı diferansiyelle donatılan araç, 6 ileri manuel vites kutusuyla sunuluyor. 0-100 km/s hızlanmasını 6.7 sn’de tamamlarken, maksimum hızı da 250 km/s ile sınırlandırıldı.  

En çevreci Superb 
Superb’in en çevreci versiyonu olan GreenLine da, ilk kez Frankfurt’ta ziyaretçilere gösterildi. Sedan ve station kasa tipleriyle satılacak Superb GreenLine, standart modelden farklı olarak gövdesinde yapılan aerodinamik değişikler, düşük dönme direncine sahip lastikler, 1.6 TDI motorunda ve vites kutusundaki geliştirmelerle 100 km’de sadece 3.7 lt yakıt tüketiyor. Bir depoyla maksimum 1780 km yol yapabilen Superb GreenLine, bu anlamda sınıfına yeni çevre standartları getiriyor. 

Maceracı ruh: Rapid Spaceback ScoutLine 
Skoda’nın bir diğer yeniliği de, Rapid Spaceback ScoutLine. Genç ve maceracı otomobil, standart Rapid Spaceback’ten farklı özellikleriyle kendisini belli ediyor. Rapid Spaceback ScoutLine’da siyah ve alüminyum kaplamalı spoyler, gövdeyi çepeçevre saran siyah paneller, 16 veya 17 inçlik jantlar bulunuyor.  

Rapid Monte Carlo ile sportif şıklık Yeni Skoda Rapid Monte Carlo da, Frankfurt’ta ilk kez sergilenen bir başka versiyon oldu. Siyah 16 veya 17 inçlik jantları, yine siyah renkli radyatör ızgarası çerçevesi, ön ve arka spoyleri, arka difüzörüyle sportifliğini ön plana çıkaran Rapid Monte Carlo, xenon farlara da sahip. İç mekanında da bu sportifliği sürdüren Rapid Monte Carlo, üç kollu spor deri direksiyon simidi, deri kaplı vites topuzu ve el freni kolu, spor koltuklarıyla da fark yaratıyor.