Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

İSTANBULA 77 YENI ELEKTRONIK DENETLEME SISTEMI GELIYOR

İstanbul genelindeki trafik ihlallerinin ve trafik düzensizliğinin yoğun olduğu noktalara konumlandırılan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS...

İstanbul genelindeki trafik ihlallerinin ve trafik düzensizliğinin yoğun olduğu noktalara konumlandırılan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS), Büyükşehir Belediyesi mühendislerince özel olarak tasarlandı 

ve ilk olarak 2007 yılında 'kırmızı ışık ihlali' ve 'emniyet şeridi ihlali' parametreleri üzerinden 13 noktada kuruldu. Hürriyet'in haberine göre şu anda aktif olarak kent genelinde 300 noktada trafik ihlallerini tespit ediyor. 
Bunlara ek olarak özellikle, TEM Otoyolu'na da 77 yeni EDS kameraları yerleştiriliyor. 40 bin TL ye alınabilecek otomobiller İstanbullu 50 bin¨TL ödedi EDS'ler sayesinde trafik kurallarını ihlal eden sürücülere ayda ortalama 50 bin lira ceza yazıyor. 

Cezalar ihlalin fotoğrafıyla araç sahiplerine iletiliyor. CEZASI 88 TL Trafik işaretlerine uymama: 88 lira. Işık ihlali: 189 lira. Hız ihlali, sürate göre değişiyor. 

Hız sınırının yüzde 10-30 arasına ihlali halinde cezası 189 lira. Hız ihlalinin yüzde 30'dan fazla olması durumunda ise ödenecek miktar 392 liraya çıkıyor. Park ihlali: 88 lira.