Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

OTODA SUİSTİMALLERİN ÖNLENMESİYLE YILDA 13 MİLYON TL TASARRUF SAĞLANDI

Sigorta şirketleri, hasar ödemelerinin yaklaşık yüzde 15’ini oluşturan suistimallerin tespiti için önemli yatırımlar yapıyor.  Ekono...

Sigorta şirketleri, hasar ödemelerinin yaklaşık yüzde 15’ini oluşturan suistimallerin tespiti için önemli yatırımlar yapıyor. 

Ekonomik dalgalanmaların etkisiyle önümüzdeki dönemde daha da artacağı öngörülen suistimallerin tespit oranı, geliştirilen istatistiki metotlar ve IT çözümleri sayesinde giderek artıyor. 

Aksigorta’nın 2011 yılında Hasar Dönüşüm Projesi kapsamında başladığı Suistimal Önleme Faaliyetlerinin, 2013 yılında Suistimal Önleme Biriminin kurulmasıyla hız kazandığını belirten Aksigorta Hasar, Sağlık ve Operasyon’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ayhan Dayoğlu, bu doğrultuda şirket ve saha organizasyonunun yeniden yapılandırıldığını söyledi. 
Dayoğlu ayrıca, Aksigorta’nın, 2015 yılı başında Suistimal Yönetimi Projesi’ni ve dünya sigortacılık sektöründe varolan en gelişmiş analiz ve inceleme tekniklerini hayata geçireceğini belirtti. Aksigorta’da gerçekleştirilen farkındalık faaliyetleri ve vaka çalışmaları sayesinde 2014 yılında oto branşında tespit edilen suistimal vakalarının yüzde 40 oranında arttığını belirtti. 

KAYNAKLAR GERÇEK HAK SAHİPLERİNE AKTARILIYOR Suistimallerin tespitinde sağlanan başarının şirket kaynaklarının gerçek hak sahiplerine aktarılmasını sağladığını belirten Aksigorta Genel Müdür Yardımcısı Ayhan Dayoğlu, şunları söyledi: “Suistimallerin tespiti için yaptığımız yoğun çalışmaların sonucunda 2014 yılında 13 milyon TL suiistimal hasar tespit ettik. 

Yaptığımız çalışma ve incelemeler, halen gelişim potansiyeli olduğunu gösterirken, TSB ve diğer uzman kuruluşların yaptığı sektör tahminleri de bunu doğruluyor. Aksigorta bünyesinde yaptığımız çalışmaların yanı sıra SBM bünyesinde hayata geçirilen oto branşında sektör datalarının analiz edilerek şüpheli dosyaların sigorta şirketine bildirilmesi esasına dayanan Suistimal Yönetim Modeli’nin bu alanda çok önemli katkıları oldu ve olmaya devam edecek.”