Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

CONTİNENTAL AG’DEN GÖZ HİZASI GÖSTERGELERİ ALANINDA DEVRİM

Continental AG, göz hizası gösterge (head-up display – HUD) sistemini zenginleştirilmiş gerçeklik (Augmented Reality – AR) ile güçlendirer...

Continental AG, göz hizası gösterge (head-up display – HUD) sistemini zenginleştirilmiş gerçeklik (Augmented Reality – AR) ile güçlendirerek otomotiv sektörüne yeni bir soluk kazandırdı. 

Continental’in zenginleştirilmiş gerçeklikli göz hizası göstergesinin (AR-HUD) 2017 yılında üretime geçirilmesi planlanıyor. Dünyanın en büyük uluslararası lastik ve orijinal ekipman tedarikçilerinden Continental AG, yeni geliştirdiği AR-HUD sistemi ile göz hizası göstergeler alanında devrim niteliğinde bir gelişmeye imza attı. 

Göz hizası göstergesi altyapısını zenginleştirilmiş gerçeklik ile güçlendiren sistem, sürücülerin ön camdan gözlerini ayırmadan sürüş esnasında gereken tüm önemli bilgi ve uyarıları renkli biçimde ve kolaylıkla görmelerini sağlayarak sürücü ve araç arasında gerçek bir iletişim ağı kuruyor. 

AR-HUD sistemi, sürüş bilgilerinin sürücünün doğrudan kendi görüş alanından ve geniş açıyla görüntülenmesine imkan veriyor. Görüş alanına 130 cm genişliğinde ve 60 cm yüksekliğindeki renkli grafikler yansıtan uygulama, dijital sinema çalışmalarında da kullanılan dijital mikro-ayna cihazı ile gerçekleştiriliyor. 

Araç kontrol dışı bir şekilde bulunduğu şeridin dışına çıktığında, ACC (Uyarlanabilir Seyir Kontrolü) kullanımını destekleyen AR-HUD sistemi sürücüye yardımcı oluyor. ACC devredeyken, AR-HUD sistemi tarafından hilal şeklindeki bir işaret yansıtılıyor ve bu işaret elektronik sistem tarafından algılanıyor. 

Sistem; araç sensörlerinden alınan radar verilerini, araç dinamiklerine ilişkin verileri, dijital harita verilerini ve GPS konumlandırma bilgilerini değerlendirerek, sürücünün görüş alanını hesaplıyor ve gerekli bilgilerin doğru noktalarda görüntülenmesini sağlıyor. 

Bilgiler, seyahat yönüne göre, sürücünün sezgisel olarak ilk baktığı noktada görüntüleniyor. AR-HUD sistemi insan-makine ara yüzünün bir parçası olarak kazasız sürüş vizyonunun gerçekleştirilmesine katkıda bulunarak otomobillerde daha konforlu, daha ekonomik ve daha güvenli bir sürüş deneyimi yaşatabiliyor. 

Zenginleştirilmiş gerçeklik teknolojisinin mevcut HUD sistemine entegre edilmesi ile Continental’in bu alanda lider rol üstleneceği öngörülüyor. AR-HUD sisteminin üretimine 2017 yılında başlanmasını planlanıyor.

Hiç yorum yok