Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

FERARİ F1 DEN ÇEKİLİYOR

İtalyan süper spor Otomobil markası Ferrari’nin Başkanı Luca di Montezemolo, takımı Formula 1’den çekebileceklerini ve bundan böyle spor ot...

İtalyan süper spor Otomobil markası Ferrari’nin Başkanı Luca di Montezemolo, takımı Formula 1’den çekebileceklerini ve bundan böyle spor otomobillerin katıldığı yarışlara yoğunlaşabileceklerini söyledi. 

Wall Street Journal’a konuşan Montezemolo, Formula 1’in son kural değişikliklerinden sonra heyecansız hale geldiğini belirterek, “İnsanlar yarışları eğlenmek için izler. Kimse sürücünün ne kadar yakıt veya lastik tasarrufu yaptığını izlemeye gelmez. Bu bir spor ama aynı zamanda da bir şov” dedi. 

Montezemolo, “FIA (Uluslararası Otomobil Federasyonu) insanların yarışları heyecan için izlediğini unutuyor. Kimse ‘tasarruf yarışı’ seyretmek istemez. Bırakın bunları” dedi. 

İŞTE EN KÖTÜ OTOMOBİLLER Ferrari Başkanı, F1’den ayrılma konusunda kesin karar alınmadığını da belirtirken, markanın en geç 2020’ye kadar ‘LeMans 24 Saat’ gibi dayanıklılık yarışlarını kovalayacağını kaydetti. Audi’den sonra bu yıl Porsche de LeMans’ta özel bir araçla sezon kovalayacağını duyurmuştu. 

Yeni motor kuralları nedeniyle “motor sesleri”nin bile heyecansız hale geldiğini savunan Başkan Montezemolo, sezon içinde motor tasarımlarına müdahale edilmesinin yasaklanmasını da eleştiriyor. 15 kez F1 Sürücüler Şampiyonası, 16 kez de Takımlar Sıralaması’nda birinci olan, 221 yarış kazanan Scuderia Ferrari, bu sezon Takımlar Sıralaması’nda 3. durumda bulunurken, Ferrari pilotu Fernando Alonso Sürücüler Klasmanı’ndan dördüncü durumda. 

FIA İLE İPLER KOPTU 
Formula 1’in kurallarını belirleyen FIA, bu sporu daha çevreci bir hale getirmek ve maliyetleri aşağı çekmek amacıyla bir dizi kural getirmiş, Montezemolo da tüm bunlar nedeniyle FIA ile ters düşmüş, tepki göstermişti. FIA, yakıt tasarrufu için 2.4 lt hacimli V8 motorları yasaklamış, bu sezondan itibaren 1.6 lt turbo beslemeli V6 motorları şart koşmuştu. 

Bu kurallar, Mercedes ve Renault tarafından rahatlıkla uygulanırken, sezonda yarışan başka takımlar da ağırlıkla bu iki üreticinin sağladığı motorları kullanmaya başlamıştı. Ferrari ise, gerek aracının şasisi gerekse de motorlarıyla ilgili bazı problemler yaşadı. 2014 sezonunun başından bu yana Mercedes ve Red Bull takımlarının arkasında kaldı.Haberturk

Hiç yorum yok