Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

CHEVROLET AVEO'DA GÜVENLİK SORUNU

Teknik bir sorun nedeniyle dün ABD'deki 2,4 milyon aracını geri çağırdığını duyuran Amerikan otomobil üreticisi General Motors (GM), bu...

Teknik bir sorun nedeniyle dün ABD'deki 2,4 milyon aracını geri çağırdığını duyuran Amerikan otomobil üreticisi General Motors (GM), buna ilave olarak bugün de 2004-2008 model 218 bin Chevrolet Aveo'yu geri çağırdı. 


Amerikan Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Yönetimi'nin internet sayfasından bugün yayımlanan GM açıklamasında, araçların ön panosunun orta konsolundaki gün ışığında çalışan lambasının teknik bir sorun nedeniyle aşırı ısınabileceği, eriyebileceği ve alev alabileceği bildirildi. 

Açıklamada, sorunu çözmek amacıyla bir planın geliştirilme aşamasında olduğu, mümkün olan en kısa zamanda konu hakkında ayrıntılı açıklamada bulunulacağı kaydedildi. GM sözcüsü Alan Adler, sorun nedeniyle bazı araçlarda yangın çıktığının bilindiğini ancak bununla ilgili can kaybı ve yaralanma meydana geldiğine ilişkin bilgi sahibi olmadığını söyledi. 

GM'nin bu yıl içinde geri çağırdığı araç sayısı 13,8 milyona yükseldi ve 2014 yılı şirketin şimdiye kadar en çok aracı geri çağrıldığı yıl oldu. GM 2004 yılında 10,5 milyon aracını geri çağırmak zorunda kalmıştı. Bu yıl içinde bu kadar çok aracın geri çağrılmasına, "şirket tarafından üretilen ekonomik aile modeli araçların kontak anahtarında meydana gelen problem nedeniyle 13 kişinin hayatını kaybetmiş olması" neden oldu. 

Sözkonusu sorunun varlığının 10 yıldan beri bilinmesine karşın bu yıl şubata kadar araçlarını geri çağırmadığını kabul eden GM hakkında açılmış pek çok dava bulunuyor. 

GM'nin sözkonusu teknik sorunla ilgili meydana gelen ölüm olayı sayısını 13 olarak açıklamasına karşın şirket aleyhine dava açan avukatlar, bu rakamın 53 olduğunu iddia ediyor.sabah

Hiç yorum yok