Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

GÜNEŞ PİLLİ HİBRİT OTOMOBİL FORD C-MAX

Son yıllarda otomobil endüstrisinin en önemli gelişimlerinden biri olan Hibrit teknolojisi, birçok yönden hayata geçirilmesi ve otomobil pa...

Son yıllarda otomobil endüstrisinin en önemli gelişimlerinden biri olan Hibrit teknolojisi, birçok yönden hayata geçirilmesi ve otomobil pazarına sunulması konusunda devlet ve özel sektörel yatırımcılar tarafından desteklenmeye devam ediyor. 


Ekonomik açıdan tasarruflu olmasının yanı sıra, tartışmalı bir konu da olsa, düşük karbon salınımı yaparak çevreci bir motora sahip olması gerekçesiyle günden güne sermayesi büyüyen elektrikli otomobillere yeni AR-GE ekipleri katılıyor. 

Rampalarda performans kaybı yaşamaması için yüksek beygir gücüne sahip motor seçimlerine karşın en hayati sorun, şarj süresinin kısa olması. Elektrikli araçların geliştirilmesindeki en büyük beklenti elbette ki daha uzun mesafeler, daha sessiz bir motor ve konfordu; Fakat bu özelliklerden biri beklenildiği gibi olmadı. 

Henüz şehir içinde yaygınlaşmayan güç istasyonları, otomobilin akülerini uzun sürede dolduruyor, ki bu durum birçoğumuz için büyük bir zaman kaybı. Otomobil dünyasının en başarılı markalarından biri olan Ford, bu sorunu çözmek üzere yeni bir AR-GE çalışması başlattı. 

C-MAX Solar Energy Concept adını yeni nesil modelini CES 2014’te otomobil tutkunlarıyla tanıştırmayı planlıyor. Konsept’i diğer hibrit otomobillerden ayıran özellik ise, SunRoof yerine yerleştirilen güneş pilleri. 

Her ne kadar mekanik sistemlerle elde edilen enerji kazançları kadar olmasa da, hızlı şarj istasyonları şehir merkezlerinde yaygınlaşana kadar başarılı bir yöntem olacağı kesin. 

Ford ve Georgia Tech tarafından geliştirilen yeni nesil hibrit aracın CES 2014 sonrasında uzun testlere tabi tutularak istatistik raporları çıkarılacağı biliniyor.milliyet

Hiç yorum yok