Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

2. EL OTOMOTİV PAZARI YILI 3,4 MİLYON ADETLE KAPATACAK

Türkiye otomotiv sektöründe 2’nci el piyasasının yıl sonunda 3,4 milyon adetlik bir seviyeye ulaşacağı açıklandı.  İkinci el piyasası...

Türkiye otomotiv sektöründe 2’nci el piyasasının yıl sonunda 3,4 milyon adetlik bir seviyeye ulaşacağı açıklandı. 

İkinci el piyasasında kurumsallığı başlatan firma olan DOD’un Perakende Müdürü Erol Gündoğan, 2012 yılında 2’nci elde toplam otomobil pazarının 3,2 milyon adet olarak gerçekleştiğini belirterek “ 2013’ün 9 aylık verilerini incelediğimizde satış adetlerinin 2012’ye kıyasla %7’lik bir artışla 2,5 milyon seviyelerine ulaştığı görülmektedir. 

Buradan yola çıktığımızda son çeyrekte satışların artma trendi dikkate alınarak 2013 yıl sonunda 3,4 milyon seviyelerine ulaşılacağını düşünmekteyiz.” dedi. DOD’un 2012 yılını yaklaşık 17.000 satış ile kapattığını bu yıl ise kasım ayında 18.000 adedi geçtiklerini kaydeden Gündoğan “DOD olarak yılı 20.000 adetlik satışla kapatmayı hedefliyoruz. 

2013’te mevsimsel iniş çıkışlar yasanmış olsa da genel anlamda baktığımızda olumlu bir yıl olmuştur. Yıl içinde yaşanan kur yükselişlerine rağmen birçok ithal markanın fiyatlarını kurla aynı oranda artırmamış olmaları fiyatlarda büyük değişiklikler yaşanmasına engel olmuştur” diye konuştu. 

2014 yılının ilk çeyreğinde yeni araç pazarındaki ürünlerin, mevcut kur seviyesi ile gerçek fiyatını bulacağını ve bu durumun ikinci el satışlarına olumlu yansıyacağını da sözlerine ekleyen DOD Perakende Müdürü Erol Gündoğan şunları söyledi; “Ülke büyüme verilerine bakıldığında oran olarak azalmış olsa da yine de büyüme öngörüsü var. 

Dolayısıyla ikinci el araç pazarı tıpkı 2013’te olduğu seviyelerde büyüyecektir. Ayrıca DOD gibi kurumsal firmaların sayısında yaşanan artış tüketici nezdinde hem ticareti kolaylaştıran hem de güven unsurunu kuvvetlendiren enstrümanlar olarak dikkati çekiyor. 

Bu durumun gelişmelere de olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. İkinci el araç satış firmaları çoğaldıkça beraberinde bu sektöre kalite de gelecektir. Müşteri güvenebileceği ve kendisine farklı, tek noktadan kolay ve hızlı çözümler sunan noktaları tercih edecektir. Bu düşünceden hareketle; DOD olarak 2014 yılı için 25.000 adedin üzerine çıkmayı hedefliyoruz.”

Hiç yorum yok