Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

YERLİ OTOYU TEŞVİK İÇİN HURDAYI GETİR YERLİYİ GÖTÜR KAMPANYASI YAPILACAK

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 20 yaşın üstündeki otomobil ve hafif ticari araçlara, yerli üretim araç alma şartıyla uygun ...

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 20 yaşın üstündeki otomobil ve hafif ticari araçlara, yerli üretim araç alma şartıyla uygun faizli uzun vadeli kredi imkânı sağlayacak şekilde bir hurda teşviki konusunda bakanlıklarda çalışma yürütüldüğünü; konunun gelecek yılın ortalarında şekilleneceğini söyledi. 

NTV televizyonunun canlı yayınında konuşan Ergün, Türkiye'de araç sahiplik oranının diğer ülkelere göre düşük olduğunu, yaşı büyük araçların sadece trafikten çekilmesine teşvik uygulamanın veya trafikten çekilmeye zorlayıcı tedbirler alınmasının uygun olmayacağını söyledi ve şöyle konuştu: 

'ÇEK ARABANI DEMEYİZ!'
 "Otomobillere ve hafif ticari araçlara, 20 yaş üstü olmak kaydıyla, 'Hem eski araçları trafikten çekelim, hem Türkiye'de üretilen araçlardan alırsa ona uzun vadeli uygun faizli kredi şartları oluşturalım' gibi bir çalışma çeşitli bakanlıklarda yapılıyor. 

Diğer türlü, vergiyi artırabiliriz, bu zorlayıcı bir unsurdur; ilave vergi yükü getirir alım satıma, ikinci ele talep azalır vesaire; ama bu sadece 'Çek arabanı' demektir.” 

'ŞİMŞEK YANLIŞ ANLAŞILDI' 
Çalışmanın önümüzdeki yılın ortalarına doğru şekillenebileceğini söyleyen Ergün, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in eylül ayında yaptığı hurda araca teşvik olmayacağına yönelik açıklamasının da yanlış değerlendirildiğini kaydetti. 

Ergün, söz konusu açıklamanın hurda araçta ÖTV ve KDV indirimiyle ilgili olduğunu; hurda araçlar için KDV veya ÖTV'den vazgeçmek gibi bir çalışmanın ise hiçbir zaman yapılmadığını söyledi. 

YERLİYE ÖZEL ÇALIŞMA 
 Ergün, yerli otomotiv için markalaşma konusunda ne tür teşviklerin sektörü hareketlendirebileceği üzerinde çalışma yaptıklarını söyledi.haberturk ekonomi

Hiç yorum yok