Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

SKODA OCTAVIA İKI DEPO YAKITLA KUTUP DAIRESI'NE ULAŞTI

“Markanın kalbi” olarak nitelenen Skoda Octavia 1.6 TDI, tüketim konusunda mükemmel olduğunu 3.000 km'lik bir güzergah üzerinde gösterd...

“Markanın kalbi” olarak nitelenen Skoda Octavia 1.6 TDI, tüketim konusunda mükemmel olduğunu 3.000 km'lik bir güzergah üzerinde gösterdi. 

Octavia ile Prag'dan Kuzey Kutup Dairesi'ne yalnızca iki depo yakıt harcanarak ulaşıldı. Skoda’nın şimdiye kadar en çok satılan modeli olan ve 17 yıldır orta sınıfa yeni standartlar getiren Skoda’nın Octavia 1.6 TDI modeli ile Prag'dan Kuzey Kutup Dairesi'ne gitmek için yalnızca iki depo yakıt yetti. 

Çek ekip, çok ekonomik sürüş tarzları sayesinde, 3.030 km yaparak 100 km'de 3,241 litrelik ortalama tüketime ulaştı. Skoda Tasarruf Yarışmalarının ekip üyeleri Marek Tomisek ve David Kazda, Prag Prosek'deki benzin istasyonunda araçlarına ilk yakıtı alıp yola çıktılar. 

Aracın yakıtını İsveç'teki bir başka istasyonda tamamlayıp depoyu tekrar kilitledikten sonra ikinci depolarıyla Kuzey Kutup Dairesi'ne vardılar. 

Bu sonuç, Kutup Dairesi'nin 169 km ötesinde aracın tekrar yakıt aldığı Finlandiya’nın Muonio şehrindeki benzin istasyonunda onaylandı. Marek Tomisek, "Alışılmış trafik sıkışmasından kaynaklı sorunları ve Alman otoyollarına sürüş tarzımızı uydurmamız gerektiğini hesaba katarsak 3,239 lt/100 km gayet başarılı. 

Sonuçtan memnunuz. Kutup Dairesi bizim "en düşük hedefimiz" yani mutlaka erişmek istediğimiz noktaydı. Oraya ulaştığımız ve hatta sonra oranın da ötesine gitmeyi başardığımız için mutluyuz" dedi. 

2006'dan bu yana Skoda Tasarruf yarışlarında yer alan Tomisek ve Kazda, 2011'de bir SKODA Fabia 1.6 TDI Monte Carlo ile yarışmada ikinci olurken, dizel sınıfında en düşük tüketime ulaştılar. 1996 yılının Ekim ayında tanıtılan Skoda Octavia, Demir Perde’nin yıkılışından sonraki tamamen yeni ilk Skoda modeli olurken, markanın Volkswagen ile ortaklığının başlangıcının da bir simgesi haline geldi. 

1996’dan 2013’ün Temmuz ayına kadar yaklaşık 4 milyon Octavia dünya çapında sahiplerine teslim edildi. Markanın toplam satışlarının yüzde 38’ini oluşturan Octavia, Skoda’nın 118 yıllık tarihinde en çok satan modeli oldu.