Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

YENİ TOYOTA RAV4 SEGMENTİN ÇITASINI DİNAMİZM VE GÜVENLİKLE YÜKSELTİYOR

RAV4 (Recreational Active Vehicle with 4-Wheel-Drive) ilk defa 1994 yılında üretildiğinde, Toyota’ya kompakt SUV segmentinin yaratıcısı ünv...

RAV4 (Recreational Active Vehicle with 4-Wheel-Drive) ilk defa 1994 yılında üretildiğinde, Toyota’ya kompakt SUV segmentinin yaratıcısı ünvanını kazandırdı. 

Büyük beğeni kazanarak 150’yi aşkın ülkede 4,5 milyondan fazla satış adedine ulaşan RAV4, müşteri beklentileri doğrultusunda geliştirilen 4. Nesli ile yola çıkmaya hazırlanıyor. 

Bugüne kadar 1,2 milyon satış adedi ile Avrupa pazarında da haklı bir başarıya imza atan RAV4 modeli, 2008-2012 yılları arasında yüzde 18 oranında büyüyen ve 19 modelle rekabetin en yoğun olduğu Avrupa SUV segmentinde 4x4 köklerinden güçlenen yeni nesliyle iddiasını artıyor. 

 “Keskin Bakış” farları, “Under Priority” ön ızgara tasarımı ve gündüz yanan LED farları ile Toyota’nın yeni tasarım anlayışının ürün gamındaki en güncel yansıması olan Yeni RAV4, daha büyük ve gösterişli bir duruşa sahip. 

Müşteri beklentilerine göre geliştirilen RAV4, yeni neslinde de temel değerleri olan güvenlik, çok yönlü ve kolay kullanım, üstün manevra kabiliyeti, yola hakim sürüş hissi ve her koşulda yol alabilme kabiliyetini korumaya devam ediyor. 

Dinamik ve güçlü bir dış görünüme sahip olan Yeni RAV4, sürücü odaklı ve yüksek kalite hissi sunan sofistike bir atmosfer, geniş iç mekan ve bagaj hacmi ile birlikte gelişmiş konfor ve yepyeni güvenlik donanımları sunuyor. 

Yeni RAV4 aynı zamanda, yeni sürüş pozisyonu, iyileştirilen ön ve arka süspansiyon sistemi, gelişmiş Elektrikli Direksiyon Sistemi, 4x4 sürüş Entegre Dinamik Sürüş Sistemi kapsamında sunulan yeni Sport modu ile her türlü yolda dengeli yol tutuş ile güvenli, çevik ve keyifli sürüş deneyimini garantiliyor. 

Ergonomik ve fonksiyonel tasarım detayları Yeni RAV4’te Yeni RAV4’ün uzunluğu bir önceki nesile göre 205 mm artarak 4570 mm’ye ulaştı. 

Genişliği 30 mm ve dingil mesafesi 100 mm arttığı halde Yeni RAV4, 10.6 metrelik dönüş çapı ile sınıf lideri manevra kabiliyeti sunuyor. Tavan yüksekliği 25 mm azaltılan Yeni RAV4’ün ‘Air Management’ tasarım yaklaşımıyla elde edilen 0.31 Cd aerodinamik katsayı ile ekonomik sürüş destekleniyor. 

Yeni RAV4, sürücü odaklı kokpitiyle dikkat çekiyor. Sürücü koltuk arkası yüksekliği 30 mm artırılan ve oturma bölgesi uzunluğu 20 mm artırılan yeni RAV4’ün destekleri artırılarak ve gerliştirilerek daha konforlu bir yolculuk garantileniyor. 

Yeni RAV4’te en dikkat çekici yeniliklerden biri olan ve yukarı doğru açılan bagaj kapağı otomatik ve kademeli olmasının yanısıra sürücünün boyuna göre hafızalı olarak kontrol edilebiliyor. 645 mm’ye alçalan yükleme seviyesi ile kolaylıkla kullanılabilen bagajın yükleme kapasitesi de 647 litreye ulaşabiliyor. 

Çok yönlü kullanıma yönelik geliştirilen Toyota Easyflat koltuk sistemi yükleme alanına destek olurken, Yeni RAV4 arka koltuklardaki yolculara da sınıf lideri (970 mm) rahatlık sunuyor. Yeni RAV4’te güvenlik donanımları ile yolcularını her an koruyor Yolcuların ve yayaların darbelere karşı korunması için darbe emici gövde yapısına sahip olan 

Yeni RAV4, 2013 Euro NCAP testlerinden 5 yıldız almak için tasarlandı. 

Sürücü ve yolcu ön ve yan hava yastıkları, ön ve arka perde hava yastıkları, sürücü diz hava yastığı da dahil olmak üzere toplam 7 hava yastığı, Direksiyondan Destekli Araç Denge Kontrol Sistemi (VSC), Elektronik Çekiş Kontrol Sistemi (Traction Control), Yokuşta Kalkış Desteği (HAC), EBD ile Destelenmiş ABS Fren Sistemi, Fren Destek Sistemi (Brake Assist), Çocuk Koltuğu Sabitleme Mekanizması (ISOFIX) Yeni RAV4’te standart olarak yer alıyor. Yeni RAV4, ilk defa sunulan güvenlik donanımları ile dikkat çekiyor. 

Karanlık bir yolda ileriden gelen aracı tespit ederek farları uzundan kısaya dönüştüren Otomatik Yanan Uzun Farlar, aracın istemsiz bir şekilde şeritten çıkması durumunda uyarı veren Şerit Takip Asistanı ve kör noktada hareket eden bir aracı tespit ederek sürücüyü uyaran Kör Nokta Uyarı Sistemi gibi alternatif modern çözümlerin yanısıra yine önemli bir özellik olan her türlü yolda sürücünün sabit bir hızda gitmesini sağlamak için vites değişimini, motor hızını, ABS sisteminin frenleme kapasitesini düzenleyen Eğim İniş Destek Kontrol Sistemi (DAC) ile de Yeni RAV4’te güvenlik en üst seviyede sunuluyor. 

Dinamik ve güvenli AWD sürüş Entegre Dinamik Sürüş Sistemi’ne sahip Yeni RAV4 ister kuru ister karlı veya ıslak yollarda, 4x4 sistemi , Direksiyondan Destekli Araç Denge Kontrol Sistemi ve Yeni Sport modu ile kolay ve tüm zeminlerde güvenli sürüş sunuyor. 

Dinamik Tork Kontrollü 4x4 sistemi ve yeni Sport mod ile geliştirimiş yol tutuş özellikleriyle tüm zeminlerde güvenli sürüş sunuyor. Yol kuru olsa bile, aracın kaymaması için önlem alıyor. AWD sistemi kaygan zeminlerde kalkış esnasında tork dağılımını yüzde 50’ye kadar arka lastiklere aktarabiliyor ve 25km/sa hıza kadar aracın patinaj yapmadan kalkmasını sağlıyor. 

Normal sürüş esnasında ise yakıt tüketimini minimumda tutmak için tork dağılımını yüzde 100 oranında ön tekerlerde tutuyor. Diğer yandan, araçta bir kayma başlarsa, Dinamik Tork Kontrol Sistemi devreye giriyor. 

40 km/sa hıza kadar, zor arazi koşullarında, örneğin arka tekerleri çukurdan kurtarmak için, arka lastiklerin tork dağılımını 50:50 ye kadar artırarak aracın yola devam etmesi sağlanıyor. 

Yeni RAV4’te, 4 tekerden çekişli modellerin tümünde sunulan Sport modu ile bu sistem daha da geliştiriliyor. Araç kaymaya başlamadan virajın girişinde tork dağılımı otomatik olarak 90:10 yapılıyor. 

Viraj alıınırken dışa kayma başlarsa, 50:50 seviyesinde kadar arttırılarak ve Direksiyondan Destekli Araç Denge Kontrol Sistemi’nin de devreye girmesiyle sürücünün direksiyonu doğru yöne doğru çevirebilmesi için destek oluyor. 
Toyota’nın en ileri multimedya sistemi: Touch Pro Toyota Touch multimedya ile Yeni RAV4’te de yolculuklar da çok keyifli. 

Direksiyondan kumandalı AM/FM radio, CD/ MP3 çalar, Bluetooth ile kablosuz cep telefonundan görüşme yapma ve müzik aktarımı, cep telefonundan müzik dinleme ve çalma listesinden seçim yapabilme, araç bilgisi, USB girişi ile iPod vb mobil cihazlara bağlantı ve şarj imkanı, entegre Geri Görüş Kamerası özelliklerini içeren 6.1 inçlik renkli dokunmatik ekranıyla “Toyota Touch” Yenilenen RAV4’te de eğlenceli sürüşü hayata geçiriyor. 

Yeni RAV4’te üst donanım seviyesinde sunulan 7,0 inçlik dokunmatik ekranıyla Toyota Touch Pro Navigasyon, diğer multimedya sistemlerine ek olarak ileri seviyede navigasyon, gelişmiş trafik bilgileri, üstün ses tanıma özelliği ile sesli komut sistemi sunuyor. 

Yeni Verimli Motorlar 
Yeni RAV4’te ilk defa sunulan yeni 2,0lt D-4D ve 2,2 lt D-CAT dizel motor seçenekleri bulunuyor. 124HP güç sunan 2,0 lt D-4D dizel 6 ileri manuel şanzımanlı 4x2 seçeneği ve 150 HP güç sunan 2,2 lt DCAT dizel motor otomatik şanzımanlı 4x4 seçeneği ile; 151 HP güç sunan 2,0 lt Valvematic benzinli Multdrive S şanzımanlı 4X4 seçeneği ile sunuluyor. 

Stop&Start teknolojisine sahip 2,0 lt D-4D dizel motorda birleşik yakıt tüketimi 4,9lt/100 km, 2,2 lt DCAT dizel motor seçeneğinde 6,7 lt/100km ve 2,0 lt benzinli motor seçeneğinde ise bir önceki nesle göre yüzde 6 oranında azaltılarak 7,2 lt/100 km olarak sunuluyor.