Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

VOLKSWAGEN TAİGUN CONCEPT

VW daha önce hızla gelişen küçük SUV segmentinde yeni bir model çıkarmaya niyetli olduğunu açıklamıştı.  Şirket bu hafta Brezilya’da dü...

VW daha önce hızla gelişen küçük SUV segmentinde yeni bir model çıkarmaya niyetli olduğunu açıklamıştı. 

Şirket bu hafta Brezilya’da düzenlenen Sao Paulo Otomobil Fuarı’nda Taigun konseptini tanıtarak gelecekte çıkaracağı bir üretim modeline dair ipuçları vermiş oldu. 

Taigun adını taşıyan kompakt dört kişilik araç, Tiguan’ın altında konumlandırılacak ve ondan daha düşük fiyata satılacak. Üretim modeli Audi, Seat ve Skoda’nın benzer boyutlu araçlardan oluşan tamamen yeni bir araç ailesinin temelini oluşturacak. 

VW’nin Ar-Ge şefi Ulrich Hackenberg kompakt SUV’un VW’nin dünya çapındaki bütün pazarlarında satılacağını söyledi. Taigun VW Up’ın NSF (New Small Family-Yeni Küçük Aile) platformunun uzatılmış bir versiyonunu temel alıyor. 

Uzunluğu 3859 mm, genişliği 1728 mm, yüksekliği 1570 mm olan araç Tiguan’dan 566 mm daha kısa, 81 mm daha dar ve 130 mm daha alçak. Konsept dört tekerlekten çekişli değil, zira NSF platformu şu anda sadece ön tekerleklerden çekişi destekliyor. 

VW’nin tasarım şefi Klaus Bischoff yeni SUV’un görünümünü “güvenli, mantıklı ve temiz” şeklinde niteliyor. Araç Tiguan’a göre daha sert ve teknik bir stile sahip ve VW’nin gelecekteki SUV’larının yeni çehresinin ön izlemesini sunuyor. 

Bischoff’a göre Taigun’un iç kısmında en yeni akıllı telefonlardan ilham alınmış. İç kısımdaki temiz ve sade görünümle, eski çok dayanıklı arazi araçlarıyla ilişkilendirilen görsel netliğin ve basitliğin, ama aynı zamanda modern kalite ve işçilik seviyesinin yakalanması amaçlanmış. 

Konsept gücünü 110 beygir güç ve 175 Nm tork üreten 1,0 litrelik turbo beslemeli üç silindirli benzinli motordan alıyor. Tahrik altı vitesli düz bir şanzıman vasıtasıyla aktarılıyor. 985 kilogram ağırlığındaki Taigun 0’dan 100 km/s’ye 9,2 saniyede çıkabiliyor ve 187 km/s azami hıza ulaşabiliyor. 
Kombine yakıt tüketimi 100 kilometrede 4,7 litre, CO2 emisyonu da 110 gr/km olarak verilmiş.ntvmsnbc