Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

SKODA İSTANBUL AUTOSHOW DA RAPİD LE YEPYENİ BİR SAYFA AÇACAK

Skoda yeni tasarım anlayışını ve yenilikçi yüzünü İstanbul Autoshow’da sergilemeye hazırlanıyor. Markanın en yeni modeli olan Rapid, Skoda A...

Skoda yeni tasarım anlayışını ve yenilikçi yüzünü İstanbul Autoshow’da sergilemeye hazırlanıyor. Markanın en yeni modeli olan Rapid, Skoda Auto yetkililerinin de katılımıyla İstanbul Autoshow 2012’de Türkiye pazarına ilk kez tanıtılacak. 

Autoshow ziyaretçileri, Rapid’in yanı sıra Skoda’nın en küçük üyesi Citigo ile da tanışma fırsatı bulacak. Skoda, markanın geleceğine ışık tutacak yenilikleriyle 2-11 Kasım tarihleri arasında İstanbul Autoshow 2012’de gövde gösterisine hazırlanıyor. 

Skoda’nın bundan sonraki modellerine de ışık tutacak olan yeni tasarım anlayışının en son ürünü olan Rapid, İstanbul Autoshow 2012’de Skoda Auto’nun Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Werner Eichhorn’un da katılımıyla Türkiye pazarına ilk kez tanıtılacak. 

Ziyaretçiler, Rapid’in yanı sıra Skoda’nın bir başka yeniliği olan minik şehir otomobili Citigo’yu da bu fuarda yakından tanıma imkanı bulacak. Dünya tanıtımı yalnızca bir ay önce Paris Motor Show’da gerçekleştirilen Rapid, yeni bir model olmanın yanı sıra Skoda’nın bundan sonraki model atağının da ateşleyicisi konumunda. Bu yepyeni sedan, İstanbul Autoshow 2012’de Skoda standının odak noktası olacak. 

Türkiye’de de büyük başarılara imza atması beklenen ve sedan pazarına yeni bir soluk getirecek olan Rapid, Skoda’nın model yelpazesinde Fabia ile Octavia arasında konumlandırılıyor. Sert hatlı ve sportif ön görünümüyle dikkat çeken otomobil, markanın kimliği haline gelen radyatör ızgarasında Skoda’nın yeni logosunu taşıyor. Farlar ile uyumlu bir tasarıma sahip olan sis lambalarıysa, aracın kalite algısını güçlendirmek amacıyla düşünülmüş. Rapid’in yan profili ise, araca coupe tarzı bir silüet kazandırıyor. 

Stop lambalarının iç kısmının “C” harfi şeklindeki tasarımıysa, onun bir Skoda olduğunu vurgulayan unsurlar arasında. Otomobilin yolcularına sunduğu cömert iç hacim, diz ve baş mesafesi açısından sınıfına öncülük edecek boyutlarda. Arka camla birlikte açılan bagaj kapağı, 530 litrelik yük hacmine sahip otomobilin farkını ortaya koyuyor. 

Yeni Rapid’in sunduğu farklılıklar, bununla da bitmiyor. Her Skoda modelinde olduğu gibi, Rapid’de de “tek kelimeyle akıllıca” denilebilecek farklı pratik çözümler sunuluyor. Rapid’in benzin deposu kapağının iç kısmına sabitlenen buz kazıyıcı ya da her iki tarafı da kullanılabilen bagaj kaplaması gibi ayrıntılar, Skoda mühendislerinin yarattığı akıllıca ve pratik özelliklerden sadece birkaçı. 

Skoda Rapid, sunduğu eksiksiz aktif ve pasif güvenlik donanımlarıyla etkileyici. ABS, ASR (Patinaj Önleyici Sistem) ve ESC (Elektronik Stabilite Kontrolü) gibi sistemlerin yanı sıra Lastik Basınç Kontrol Sistemi düğmesi, viraj dönüş fonksiyonlu ön sis farları, Hill Hold (Yokuş Kalkış Desteği) gibi unsurlar, isteğe bağlı ya da standart olarak araçta yer alıyor. 

Pasif güvenlik donanımları arasındaysa ön, yan ve baş hava yastıkları, ayarlanabilir koltuk başlıkları, çarpışma anında yakıt akışını kesen sistemi saymak mümkün. 2013 yılının ilk aylarından itibaren Türkiye yollarına çıkmaya başlayacak Rapid’de 1.2. lt (75 HP), 1.2 lt TSI (105 HP), 1.4 TSI (122 HP) benzinli motorların yanında, 1.6 TDI (90 HP) ve 1.6 lt TDI (105 HP) dizel olmak üzere 5 farklı motor seçeneği bulunacak. 

1.6 lt TDI (90 HP) motorda 7 ileri DSG otomatik şanzımanın sunulmasına ise, 2013 yılının ikinci yarısından sonra başlanacak. Minik şehirli Citigo Skoda’nın model atağındaki bir başka önemli unsur olan Citigo da, İstanbul Autoshow’da yerini alacak. 

Markanın en küçük üyesi olan Citigo, düşük tüketimli motoru, geniş iç hacmi ve kullanım kolaylığıyla tam bir şehir otomobili. Markanın A segmentindeki ilk aracı konumundaki Citigo, 3.56 m uzunluğa, 1.65 m genişliğe ve 1.48 m yüksekliğe sahip. Skoda’nın yeni tasarım anlayışına uygun bir görünümle şekillendirilen Citigo, sempatik ve kendisine özgü bir otomobil. 

Segmentinin en güvenli otomobili olduğunu EuroNCAP testlerinden aldığı 5 yıldız ile ispatlayan Citigo’da yenilikçi güvenlik teknolojileri dikkat çekiyor. Önden çarpışma risklerini minimize eden Citysafe drive özelliği ile Citigo, sürücüsü ile önündeki araç arasındaki mesafeye bağlı olarak fren tepkisinin gecikme riskini göz önüne alarak fren basıncını önceden yükselterek güvenli bir duruş sağlıyor. 

Bununla birlikte yine segmentinde yenilikçi bir donanım olan baş ve göğüs koruma özellikli yan hava yastıkları standart olarak sunuluyor. 60 beygir gücünde 1,0 litre 3 silindirli yeni nesil benzinli motora sahip Citigo’da 5 ileri manuel veya 5 ileri yarı otomatik ASG şanzıman seçenekleri tercih edilebiliyor. 

5 ileri manuel şanzımanla ortalama yakıt tüketimi 100 kilometrede ortalama 4.5 litre iken ASG yarı otomatik şanzıman seçeneğiyle bu değer 4,4 litreye düşüyor. Güvenlik ve konfor donanımlarıyla eksiksiz sürüş zevki sunabilen Citigo, 234 litrelik bagaj hacmine sahip. Arka koltukların yatırılması ile birlikte bu hacim 942 litreye kadar ulaşabiliyor. 

Ralli parkurlarından fuara Skoda, İstanbul Autoshow 2012’deki standında Rapid ve Citigo gibi yeniliklerinin yanı sıra Türkiye’de satılan diğer modellerini de sergileyecek Standta Superb Sedan, Superb Combi, Fabia RS, Fabia Scout, Yeti, Yeti Greenline ve Roomster modelleri de bulunacak. 

Bunların yanında, Avrupa’da olduğu kadar Türkiye’deki parkurlarda da oldukça başarılı sonuçlara imza atan Skoda’nın ralli aracı Fabia S2000 de fuarda motorsporları tutkunlarını adeta selamlayacak..