Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

TÜRKİYEDE 35 BİN EUROYA SATILAN İKİNCİ EL BİR ARACI BATUMDA 35 BİN LİRAYA ALMAK MÜMKÜN

Türkiye’nin kuzeydoğu komşusu Gürcistan özellikle Doğu Karadeniz’de yaşayan girişimciler için ciddi iş imkânları sunuyor.  Bu fırsatl...

Türkiye’nin kuzeydoğu komşusu Gürcistan özellikle Doğu Karadeniz’de yaşayan girişimciler için ciddi iş imkânları sunuyor. 

Bu fırsatlardan yararlanmak isteyen Doğu Karadenizli girişimcilerimiz de Batum’da çeşitli işletmeler kuruyor. Büyüme potansiyeli olan Gürcistan’da iş kurup 6 ay ikamet eden Türk vatandaşları, bu ülkeden satın aldıkları otomobillerle Türkiye’ye gelip, bu araçlarıyla 6 ay süreyle Türkiye’de kalma hakkına da sahip oluyor. 


İki lüks araç alan Türk girişimciler araçlardan birini Türkiye’de diğerini ise Batum’da kullanıyor. Süre sonunda ise yerlerini değiştiriyor. 

Pazar ekonomisine yeni yeni adapte olan Gürcistan, bu tip ülkelerin geçiş sürecinde yaşadığı her türlü kuralsızlığın görüldüğü bir ülke. Özellikle kullanılmış, hatta özellikle Almanya’da hurdaya çıkmış otomobillerin cenneti halindeki komşumuz, sınırdaki Türklerin de lüks otomobil ihtiyacını karşılıyor. 

35 bin TL’ye 3 yaşında Mercedes Türkiye’deki ikinci el satış fiyatı 35 bin Euro’lara kadar çıkan 2009 model bir Mercedes C180 Kompressor’u, Batum’da 35 bin TL’ye yani yarısından daha düşük bir fiyata satın almak mümkün. 

Ancak Batum’un sırrı bu değil. Batum, yaşı 10’un üzerindeki, yani Almanya gibi, trafikteki araçların yaş ortalamasının 3-4 olduğu ülkelerde hurdaya çıkmaya aday otomobillerin cenneti. 

Türkiye’deki fiyatı 60 bin Euro’yu bulan 2005 model bir Mercedes E500’ü Batum’da 13 bin Euro’ya bulmak mümkün. Gürcülerin kullandığı otomobiller ise ağırlıklı olarak yaşları ortalama 15 civarında olan BMW, Mercedes, Ford ve Opel’ler. 

Almanya ekonomik ömrünü tamamlamış otomobillerini eski Doğu Bloku, Kafkas ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri ve Afrika ülkelerine satıyor. Bu rakamın yılda 400 bin adetlere kadar çıktığı biliniyor.GAZETE HABERTURK