Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

TOYOTA'NIN AVRUPALI HATCHBACK MODELİ AURİS, 2013 YILINDA TÜRKİYEDE SATIŞTA

Adapazarı'nda bulunan Toyota Türkiye tesisinde, İngiltere ile aynı anda 2007 yılında üretilmeye başlanan Auris modeli, ekim ayı başında...

Adapazarı'nda bulunan Toyota Türkiye tesisinde, İngiltere ile aynı anda 2007 yılında üretilmeye başlanan Auris modeli, ekim ayı başında bantlarına veda ediyor. 

Adapazarı, bu tarihten sonra Corolla adıyla çıkması beklenen orta sınıf sedan modelinin üretimi için hazırlıklara başlarken, Auris'in bundan sonraki nesli, İngiltere'de Derby yakınlarında bulunan fabrikada üretilecek. 

Resmi fotoğrafları bugün yayınlanacak yeni Auris'i, Belçika'da bulunan Toyota'nın geliştirme merkezinde inceleme fırsatı bulduk. 2013 yılının ilk aylarında Türkiye pazarına sunulacak yeni Auris, Toyota'nın Avrupa'daki satışlarını artırma hedefinin önemli silahı olacak. 

İngiltere'de 100 milyon sterlin yatırımla üretilecek Auris için, Toyota'nın büyük bir yaklaşım farklılığına gittiğini, kalıplarını aştığını söylemek de mümkün. 

Toyota'nın yeni tasarım anlayışının öncüsü olacak Auris, ilk neslinin aksine sert ön görünümüyle dikkat çekiyor. Corolla’nın ipuçları Türkiye'de üretilecek yeni sedan modelinde de benzer bir tasarımın kullanılması beklenirken, Auris'ten biraz ayrışabileceği de aldığımız bilgiler arasında.

Japon üreticinin Türkiye'de de satılan spor otombili GT 86'dan edinilen tecrübelerle geliştirilen ve "heyecan verici otomobiller" felsefesinin öncüleri arasında yer alacak Auris, bu nedenle sadece tasarım değil alt yapı olarak da tamamen değişmiş. 

Önden bakıldığından eskisinden daha keskin bakışlara sahip olan aracın arka bölümü de (son dönemin Korelilerini anımsatsa da) sportiflik hissini artırıyor. İç mekanda da yeni bir tasarım kullanan Toyota, sade ancak çok fonksiyonel ve göze hoş görünen ışıklandırmalara sahip bir gösterge paneli ile orta konsol geliştirmiş. 

İç mekan eskisinden daha geniş duruyor ve aracın görüş açıları artmış. Yeni motorlar da olacak Auris'te sürüş zevki anlamında da bir değişikliğe giden Toyota, GT 86'dakine benzer bir şekilde ağırlık merkezini aşağıya çekip, aracı alçaltmış. 

Ayrıca sürücünün oturma pozisyonunu da aşağıya çekilip sportiflik hissi artırılmış. Toyota Avrupa'nın Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Karl Schlicht, araçta ilk etapta mevcut benzinli ve dizel motorları kullanacaklarını kaydederken "İleride ihtiyaca göre motor ve şanzıman seçenekleri oluşturulacak. 

BMW'den alınacak motorların kullanılması da söz konusu olabilir" ifadesini kullandı. Giderayak rekor kırdı Türkiye'de satılan güncel Auris'ten, yıl sonuna yetecek stokları olduğunu belirten Toyota Pazarlama A.Ş CEO'su Ali Haydan Bozkurt, "Yenisi gelene kadar güncel modeli satmaya devam edeceğiz. 

Hatta son aylarda Avrupa'da en çok Auris satılan ülke Türkiye oldu" dedi. Bu yılın ilk 7 ayında Türkiye'de 5 bin 715 adet Auris satıldı.MİLLİYET