Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

ALTI YENİ ARAÇ EURO NCAP TESTLERİNDEN GEÇTİ

Kuruluş Audi A3, Ford B-MAX, Isuzu D-Max, Kia Cee’d, Renault Clio ve Volvo V40’ın en yeni güvelik kriterlerini ne ölçüde karşılayabildiğin...

Kuruluş Audi A3, Ford B-MAX, Isuzu D-Max, Kia Cee’d, Renault Clio ve Volvo V40’ın en yeni güvelik kriterlerini ne ölçüde karşılayabildiğini inceledi. 

Isuzu D-Max 
Güvenlik özellikleri 2008’de test edilen eski modele göre önemli ölçüde iyileştirilmiş yeni Isuzu D-Max, kuruluşun ifadesi ile 'dört yıldız gibi takdire şayan bir not aldı'. 

Pikabın önceki modeli yetişkin yolcu korumasında iki yıldız, yaya korumasında ise sadece bir yıldız alarak hayal kırıklığı yaratmıştı, fakat son sonuçlar Isuzu’nun hatalarından ders aldığını ve yeni modelinde güvenliği öncelikli bir konu olarak ele aldığını gösteriyor. 

Bu çabaları sayesinde araç yetişkin yolcu korumasında %83 puan aldı ve sıkılaştırılan 2012 kriterlerinde, çocuk yolcular için talep edilen daha iyi korumayı sağladı. Benzer biçimde yaya güvenliği puanı da önemli ölçüde arttı, ama %51’de kaldı ve beş yıldız için gerekli olan %60 eşiğini geçemedi. 

Ford B-MAX 
Arkaya kayar kapılara ve yenilikçi tasarıma sahip Ford B-MAX beş yıldız almayı başardı. 

Ford, B-MAX’te genelde ön ve arka yolcu bölmelerini birbirinden ayıran, B sütunları olarak bilinen orta sütunları yok etmiş. Yandan çarpışmalarda en yüksek koruma seviyelerini temin etmek için, kapılar kapandığında merkezi bir direk oluşturmak amacıyla kapıların içine bir yapı entegre edilmiş. 

Direk çarpışması testi. Euro NCAP güvenlikten ödün verilmediğini görmüş ve B-MAX, yetişkin yolcu koruması alanında %92 almış. Mini MPV daha önce Euro NCAP Advanced kapsamında ödüllendirilen bir AEB (otonom acil frenleme) sistemi olan, Aktif Şehir Duruşu ile donatılmış. 

Bu sistem acil durumda sürücünün maksimum fren verimi elde edebilmesini sağlıyor. 

Volvo V40 
Yeni Volvo V40 beş yıldız aldı ve segmentinde Euro NCAP’ın gelmiş geçmiş en iyi puan alan aracı oldu. V40’ı diğer araçlardan ayırt eden en önemli özellik, bütün V40 yelpazesine standart olarak takılan, dünyanın ilk Yaya Hava Yastığı teknolojisi. 

Bir yayayla çarpışma yaşanması halinde alıcılar çarpışmayı tespit ediyor, çabucak motor kapağını serbest bırakıyor ve hava yastığını şişiriyor. 

Yaya Hava Yastığı motor kaputunu kaldırıyor ve sert A sütunlarını kısmen kaplayarak yaya için daha fazla koruma sağlıyor. Bu sistem, aracın Euro NCAP’in testlerinde yaya korumasında %88, yani değerlendirmenin bu kısmında şu ana kadar alınan en iyi skoru almasını sağlamış. 

5 yıldız alan ‘hatchback’ler 
Renault Clio, Kia Cee’d ve Audi A3’ün en yeni modelleri beş yıldız alan araç listesini tamamlıyor. Kuruluş bu otomobiller için 'selefleriyle karşılaştırıldığında kayda değer ölçüde iyileştirilmiş yaya koruması ve dikkate değer geliştirmeler sunuyor' dedi. 

Euro NCAP Genel Sekreteri Michiel van Ratingen şöyle konuştu: ‘Avrupa’da trafik kazalarında ölenlerin yüzde 14’ü yaya. Son üç yılda Euro NCAP gereksinimleri arttırırken, araç üreticileri de bu gereksinimleri karşılamak için ellerinden geleni yaptılar. 

Bugün elde edilen skorlar daha birkaç sene önce hayal bile edilemezdi. Özellikle yeni V40 çıtayı yükseklere taşıdı.’ ntvmsnbc