Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

OTOMATİK VİTESE ÖZEL EHLİYET B1

Otomatik vites arabaya özel ehliyet getiren yasa teklifini Meclis Başkanlığı'na sunuldu.Bu teklifle Trafik Kanunu'nun 38. maddesinde...

Otomatik vites arabaya özel ehliyet getiren yasa teklifini Meclis Başkanlığı'na sunuldu.Bu teklifle Trafik Kanunu'nun 38. maddesinde değişiklik yapılacak.

Buna göre, B sınıfı yanında artık bir de B1 sınıfı sürücü belgesi olacak. B1 sürücü belgesine sahip kişiler otomatik vites otomobil, minibüs ve kamyonet kullanabilecekler; ama düz vites araç kullanamayacaklar.

Düz vites kullanabilmek için yine B sınıfı ehliyet gerekecek.

Teklifin gerekçesinde hem kadın hem de yaşlı sürücülerin düz vites araçlarla eğitim görmelerinin zaman zaman sıkıntı yarattığı belirtildi. Ayrıca Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar ise, ilkokul mezunlarının ehliyet almasına imkan veren yasa teklifi hazırladı.

Teklif, otomatik vitesli araç kullanacak olan sürücü adaylarının, sürücü kurslarında otomatik vitesli araçlarla eğitim almalarına imkan sağlıyor. Teklifle, sürücü belgesi alacak olanlarda aranan 8 yıllık temel eğitimi bitirmiş olma şartı, 18 Ağustos 1997 tarihinden önce ilkokulu bitirenler için aranmayacak.sabah

Hiç yorum yok