Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

OPEL AVRUPA BAŞKAN YARDIMCISI BURSA'DA COMBO BANDINI ZİYARET ETTİ

Combo üretimini yerinde izleyen Opel Avrupa Başkan Yardımcısı Hoff, Bursa'da dünya standartlarında üretim yapıldığını ve burada üretilen...

Combo üretimini yerinde izleyen Opel Avrupa Başkan Yardımcısı Hoff, Bursa'da dünya standartlarında üretim yapıldığını ve burada üretilen Combo'ların %95'inin tüm Avrupa'ya satıldığını hatırlatarak Türkiye'nin büyümekte olan yeni pazarlara girmek için bir platform oluşturduğunu söyledi.

Opel Avrupa Başkan Yardımcısı Volker Hoff ve Almanya Hessen Eyaleti Başbakanı Volker Bouffier, beraberlerinde Hessen Eyaleti'nden bir heyet ile Bursa'yı ziyaret ettiler. Bursa Valiliği'ni ziyaretten sonra Opel Combo'nun üretimini yerinde incelemek üzere Tofaş Üretim Tesisleri'ne gittiler.

Ziyaret sırasında, Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, Combo üretimi ve ihracatı ile ilgili bilgi verirken, Bursa'da Combo üretim anlaşması boyunca toplamda 250 bin adet üretim öngörüldüğünü söyledi. Hoff ise, Bursa'da üretilen Combo'nun Frankfurt Motorshow'da dünya karşısına çıktığında büyük beğeni topladığını belirtti. Hoff, ayrıca, Avrupa pazarının doymuş bir pazar olduğunu ve Avrupa pazarlarında büyümenin yakalanmasının zor olduğunu, bu nedenle Türkiye'de üretim yapmanın çok avantajlı bir operasyon olduğunu ekledi.

Büyümeyi Yakalamak İçin Türkiye Kilit Öneme Sahip

Doyuma ulaşmış Avrupa pazarlarından çok, Ortadoğu ve komşu ülkelerde büyümenin yakalanabileceğini ve bu noktada Türkiye'de üretimin kilit rol oynadığını belirten Hoff, Ortadoğu ülkelerine ulaşmak için Türkiye'nin önemli bir platform olduğunun ve Opel Avrupa olarak Bursa'da Combo üretimi kararının bu alanda atılmış adımlardan biri olduğunun altını çizdi. Türkiye'nin, Avrupa otomotiv endüstrisinin neresinde konumlanabileceğinin sorulması üzerine Hoff, "Avrupa otomotiv endüstrisi diye tek tip bir yapı yok.

Bazı ülkelerde hiç üretim yokken İtalya ve Almanya'da birçok marka için üretim yapılıyor.Avrupa'da gruplaşmalar var ve pazarı bunlar yönlendiriyor.Türkiye de yapılan yatırımlar ve katettiği gelişmeler ile bu gruplardan birisi olabilecek kapasitede. Ayrıca üretimin kalitesi de Avrupa standartlarında ve Opel'in diğer fabrikalarındaki üretimle aynı standartta." Combo'nun %95inin tüm Avrupa'ya ihraç edildiğini söyleyen Hoff, böylece Türkiye'deki cari açığın kapatılması yönünde olumlu bir katkı sağladıklarını ve Opel'in safi ithalatçı bir firma olmaktan ziyade ihracatçı olarak da görülmesi gerektiğini vurguladı.

Combo'nun Bursa'da dünya standartlarında üretildiğini söyleyen Hoff, bu sayede Türkiye hafif ticari pazarındaki paylarını da arttırmayı planladıklarını ekledi.

İzmirli Bir Firma Olmaktan Gurur Duyuyoruz

Özcan Keklik 2012'de geçen yıla göre %15 düşük bir pazar beklentisi içinde olduklarını ve 2012'de toplam %6 pazar payını hedeflediklerini söyledi. İzmir'li bir firma olmaktan gurur duyduklarını ve İzmir'li olarak kalmaya kararlı olduklarını belirten Keklik, İzmir'in aday şehirler arasında yer aldığı EXPO'nun, İzmir'e olası katkılarının tartışılmaz olduğunu, bu nedenle EXPO'nun İzmir'de yapılması için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini açıkladı.

Hatta bu amaçla, Opel ürün portföyüne yeni katılan modellerden birinin uluslararası basın lansmanının İzmir'de yapılabilmesi için çalışmalar yürüttüklerini, bunun, tüm dünyadan yüzlerce gazetecinin İzmir'de ağırlanması demek olduğunu vurguladı.

Bursa'nın üretim kapasitesi ve İzmir'in liman kenti olması sebepleriyle Türkiye'nin, Avrupa'nın gelişen ve büyüyen ekonomilerinden olduğunun ve her türlü yatırım için de uygun adres olduğunun altını çizdi. Ancak İzmir Limanı'nın fiziksel yetersizliklerinden de bahseden Keklik, "İzmir daha gelişmiş bir limanı hak ediyor" dedi. İzmir'in layık olduğu konuma ulaşabilmesi için de tersine göçün sağlanması gerekliliğini belirtti.

Hiç yorum yok