Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

BRABUS BULLİT COUPE 800

Cenevre Motor Show kapılarını açtığında Brabus’un efsaneleşen Bullit modeli yeni C Serisi’nin AMG 63’ü ile geri döndüğü duyurulmuş oldu. BRA...

Cenevre Motor Show kapılarını açtığında Brabus’un efsaneleşen Bullit modeli yeni C Serisi’nin AMG 63’ü ile geri döndüğü duyurulmuş oldu.

BRABS BULLİT COUPE 800 olarak isimlendirilen bu otomobil fuara gelenleri büyüledi.

Cenevre Motor Show’un yıldız otomobilleri arasına Brabus Bullit’i katmamak olmaz. Bullit Coupe 800 adı verilen ve Mercedes C Coupe 63 AMG bazı kullanılan bu hız makinesi Cenevre Fuarı ile birlikte satışa sunulacak. İlk bakışta mat siyah boyası ile dikkat çeken otomobilin teknik özelliklerine bakıldığında dudak uçuklatan bir yapısı olduğu görülüyor.

Brabus mühendisleri daha önce de bu 800 HP’lik motoru birçok modellerinde kullanmışlardı. Yani 800 HP geleneği C Coupe’ye kadar inmiş oldu.

Brabus Bullit 800 Coupe’de bazını kullandığı AMG 63’ün V8 motoru yerine V12 Biturbo motor kullanıldı. Bu motorda tabi ki Brabus mühendislerinin bu motoru geliştirip C Coupe’nin içine yerleştirdi. Silindirler ve krank mili güçlendirilerek değişim başladı. Ekzantrik milleri de değişimden nasibini aldı. Motorun daha temiz ve yeterli hava alması için karbon fiber muhafazalı hava filtreleri kullanıldı. Egzoz sistemi yenilenirken çift turbo sistemi de monte edildi.

İntercoolerların montajı ile turbo sisteminin işlemi bitirildi. Kullanılan V12 motor 5500 d/d’da 800 HP güç üretiyor. Motorun maksimum torku ise 1420 Nm’ye çıkartıldı fakat güç elektronik olarak 1100 Nm ile sınırlandırıldı.

Bu gücü yere verebşlmek için 7 ileri ve 2 geri oranlı şanzıman kullanıldı. 2 geri vitesin kullanılmasını amacı aşırı gücün bölünerek tekerleklere aktarılması. Yüksek basınçlı turbo yüzünde aşırı güç ve tork kalkıştan sonra aracın geri vitesteyken patinajda kalmasına neden olacaktı. Bu yüzden de geri viteste kalkışın ardından hemen 2. geri vites dişlisi devreye girerek ideal hızlanma yakalanıyor. Diferansiyelde kullanılan yüzde 40 oranındaki kilit cadde kullanımı için rahatlık sağlıyor.

Mat siyah bu otomobili farklı kılan renginden çok performansı. Motor değerlerinden de anlaşılacağı gibi gücü hıza dönüştürmek çok zor olmadı. 100 km/s hıza 3.7 saniyede ulaşan Brabus Bullit Coupe 800 , 200 km/s’ye 9.8 saniyede ulaşıyor. 300 km/s hızlanma değeri ise 23.8 saniye. Bu aracın maksimum hızını merak ediyorsanız hemen söylemen lazım: 370 km/s. Yani C Coupe kendini aşmış durumda.

Bu aşırı hızı yere verirken aktarma organları kadar aerodinamik değişikliklere de ihtiyaç duyuldu. Rüzgar tünelinde hazırlanan ilave parçaların başında ön tampon geliyor. Ön tamponda kullanılan karbon fiber spoyler yüksek hızlarda ön aksa daha çok ağırlık bindirecek şekilde dizayn edildi. Ayrıca hava girişleri farklılaştı. Sportif olarak değişen ön tampon görsel anlamda da oldukça şık hale geldi. Yan kısımda çamurlukta kullanılan hava çıkışları dikkat çekiyor. Motor ısısı bu sayede daha hızlı tahliye ediliyor.

Arka kısımda ilk olarak DTM araçlarını andıran bagaj üstü spoyler dikkat çekiyor. Bagajdaki bir diğer spoylerse daha mütevazı tasarıma sahip. Tamponda egzoz çıkışlarının şıklığı kadar karbon fiber difizörde farklılık yaratıyor.

Brabus Bullit Coupe 800’de monoblok jantlar oldukça şık duruyor. 20 inç çapındaki jantlarda önlerde ve arkalarda farklı ebatlarda lastikler kullanıldı. Önlerde 235/30 ZR-20 arkalarda ise 275/25 ZR-20 ebadında lastikler görev yapıyor. Brabus yüksek hıza sahip diğer modellerinde olduğu gibi bu otomobilde de Continental, Pirelli yada Yokohama’yı öneriyor.

Yükseklik ayarlı süspansiyon sistemi Bilstein’la beraber geliştirildi. Konfor ve sportif kullanıma imkan tanıyan bu süspansiyon sistemi güven veren bir yapıya sahip.
Brabus yüksek performanslı fren sistemi hava kanallı disklere sahip. Bu diskler 360 ve 380 mm çapında. Ayrıca 12 ve 6 pistonla güçlendirilmiş.

Daha önceki Brabus modellerinde olduğu gibi iç mekanda deri ve alkantara kombinasyonu dikkat çekiyor. Ayrıca kaliteli işçilik ve malzeme de dikkat çeken bir diğer husus. Brabus direksiyon simidi, vites topuzu ve pedallar bu aracı ayrıcalıklı kılıyor. Yeni hızlanma değerlerine göre tasarlanan gösterge paneli ve kullanılan karbon fiber detaylarda iç mekanın diğer özellikleri.


Brabus BULLIT Coupe 800 Teknik özellikleri
Uzunluk 4707 mm
Genişlik 1795 mm
Yükseklik 1361 mm
Ağırlık 1,820 kg
Motor
Brabus 800 V12 Biturbo
Motor hacmi 6233 cc
Sıkıştırma oranı 9.0: 1
Maksimum güç: 5500 d/d’da 800 HP
Maksimum tork: 2100 d/d’da 1,100
CO2 emisyonu 372 g

Hiç yorum yok