Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

DÜNYADA VİTRİNE ÇIKAN İLK TÜRK OTOSU OLDU, BANTTAN 200 MİLYON EURO’YA İNECEK

Karsan’ın New York taksi ihalesi için geliştirdiği araç, Uluslararası Cenevre Fuarı’nda sergilenerek, dünyada vitrine çıkan ilk Türk otosu ü...

Karsan’ın New York taksi ihalesi için geliştirdiği araç, Uluslararası Cenevre Fuarı’nda sergilenerek, dünyada vitrine çıkan ilk Türk otosu ünvanını kazandı.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Otomotiv sektörüne katma değer yaratacak ‘babayiğit’ burada” dedi. Karsan Murahhas Azası Jan Nahum da, aracı 200 milyon Euro yatırımla seri üretime geçireceklerini söyledi.

TÜRK otomotiv sektörü 82’ncisi düzenlenen Uluslararası Cenevre Fuarı’na damgasını vurdu. Karsan’ın New York taksi ihalesi için geliştirdiği V1 konseptinin seri üretime hazır hali ilk kez Cenevre’de vitrine çıktı.

Tasarımından, yürüyen aksamına yüzde 100 Türk mühendislerinin geliştirdiği araç, yurtdışında bir fuarda sergilenen ilk Türk markası oldu.


İşte ‘babayiğit’ burada
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye ilk defa tasarımı kendine ait bir ürünü ortaya koyuyor. İyi ki New York taksi ihalesi yapıldı. Yoksa böyle bir araç ortaya çıkmayacaktı. İnan Kıraç, Jan ve Claude Nahum’u tebrik ediyorum, dünyanın en büyük fuarında ‘Ben de varım’ dediler.”

2014’te banttan inecek
Karsan Murahhas Azası Jan Nahum, 17 milyon dolarla geliştirdikleri iki prototipi Cenevre’de sergilemekten büyük mutluluk duyduklarını belirterek, “Aracı 200 milyon Euro yatırımla 2014 yılının ilk yarısından itibaren üretmeye başlayacağız.

İlk etapta en az 20 bin adet üretilecek” dedi. Nahum, şunları söyledi: “3 yolcudan 6 yolcuyla kadar versiyonları olabilecek. Dünyada 650 milyon engelli olduğunu fark ettik, bunlara yaşlı, kilolu ve hamileleri de eklediğinizde 1.5 milyar hareket kabiliyeti kısıtlı insan var. Biz ilk kez dünyada bu insanlara özel, bir araç yarattık. Bu sosyal sorumluluğu olan bir araç.

Motoru da kendimiz üreteceğiz

KARSAN V1’in yüzde 90 yerli olacağını ifade eden Jan Nahum, şöyle konuştu: “2.4 litrelik benzinli Chrysler motoru şimdilik dışarıdan tedarik ediyoruz. Ama 2015-2017 yılları arasında motoru da geliştirip yerli hale getireceğiz. Karsan V1 konsepti yerli araç projesiyle örtüşüyor.”hürriyet

Hiç yorum yok