Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Citroen, Yeni modelle Alman arabalarına rakip olacak

'Başkalaşan’ yeni C5 Türkiye’de Citroen’in tamamen yenilediği ve bambaşka bir kimlik verdiği yeni C5’i, 49 bin 950 YTL’den başlayan fiya...

'Başkalaşan’ yeni C5 Türkiye’de


Citroen’in tamamen yenilediği ve bambaşka bir kimlik verdiği yeni C5’i, 49 bin 950 YTL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’de satılmaya başlandı.

Citroen’in tamamen yenilediği ve bambaşka bir kimlik verdiği yeni C5’i, 49 bin 950 YTL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’de satılmaya başlandı. Teknolojisi güvenlik sistemleri, konforu ve bir öncekine göre farklılaştırılan seçenekleriyle dikkat çeken yine C5, orta üst sınıfa yeni bir hareket getirmeyi amaçlıyor.

Markanın yenilikçi ve dinamik özelliklerini üzerinde barındıran yeni C5, yeni tasarım anlayışının ürünü olan tasarımıyla dikkat çekici. Orta üst sınıfta yer alan C5, tasarımıyla olduğu kadar teknolojileri açısından da “evrim” geçirmiş. “Airscape” konseptinden bire bir aktarılan ön tasarım, eskisine göre daha uzun ve geniş gövdesi, sportif tasarımı, güçlü görünümüyle kendisini belli ediyor. Bagaj hacmi ve iç mekândaki diz mesafesi artırılan C5, böylece pek çok rakibinden daha geniş ve uzun hale getirilmiş.

İç mekânında daha lüks bir havanın estiği yeni C5’te, C4 ile kullanılmaya başlanan orta bölümü sabit direksiyon simidi gelişmiş bir halde yerini alıyor.


Devrim niteliğinde seçenek
Çift bölgeli otomatik klima, MP3 çalarlı ve hafızalı müzik sistemi, omuz bölümü bağımsız ayarlanabilen koltuklar, artırılmış ses izolasyonu, elektromekanik park freni, yokuş kalkış desteği gibi konfor donanımları bulunuyor. Versiyonlara bağlı olarak 9’a kadar çıkabilen hava yastıkları, şeritten ayrılma uyarı sistemi, ESP gibi güvenlik unsurları da bu araçta mevcut.
Bununla birlikte bir önceki versiyonunda sadece hidrolik süspansiyon alternatifi bulunan C5, yenilenen versiyonunda iki farklı süspansiyon tipiyle kullanıcının karşısına çıkıyor. Nitekim Citroen, yeni C5’te sadece “hidropnömatik” olarak adlandırılan hidrolik süspansiyonun yanında, standart süspansiyon isteyenlere “metalik” diye nitelenen klasik amortisörlü seçenek de sunuyor. Geliştirilmiş “Hydractive 3+” sistemi, 2.0 lt gibi yüksek hacimli motorlarda bulunacak.
Yeni C5, Türkiye’ye 1.6 lt (110 HP) ve 2.0 lt (138 HP) dizel motor seçenekleriyle getiriliyor. milliyetCitroen Türkiye Genel Müdürü Bora Koçak, bu yıl satışa sunulacak yeni modellerle pazar paylarını yüzde 3'e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Türkiye'de Bayraktar Grubu'na bağlı olarak faaliyet gösteren Citroen'in geçen yıl pazardan yüzde 2,4 pay aldığını belirten Koçak, 2008 sonunda yaklaşık yüzde 25'lik büyüme beklediklerini aktardı. Büyümenin daha çok hafif ticari araçlarla gerçekleşeceğini ifade eden Koçak, "Binekte yüzde 2,7, ticaride ise yüzde 3,3 pazar payı beklentimiz var. Böylece 600 bine yaklaşacak toplam pazarda 19 bin Citroen markalı araç satışı gerçekleştiririz. Bunun 10 bini ticari olur." dedi. Genel Müdür Koçak, bu yıl ticari araçlara ağırlık vereceklerini vurgularken, "Nemo modelimizin ilk versiyonunda fabrikadan kaynaklanan bazı nedenlerle zayıf kaldık. Nisan ayından itibaren pazara sunacağımız Nemo kombi (5 koltuklu) ve temmuz ayında pazarda olacak yeni Berlingo'yla bu alanda gücümüz artacak." diye konuştu. Citroen'in geçmişte sedan sınıfında modeli bulunmadığı için pazarın yarısı kadar bir segmentte temsil edilmediğini ifade eden Bora Koçak, geçen yıl sonuna doğru C4 sedan modelinin Arjantin'den ithalatının başlamasıyla bu açığı da kapatacaklarını aktardı. Bu sınıftaki ikinci model olan yeni C5 sedanı da mayıs ayından itibaren satışa sunacaklarını ifade eden Koçak, şunları söyledi: "Yeni model tasarımı, teknolojisi ve en önemlisi 1.6 litrelik dizel motoru ile iddialı geliyor. Alman otomobillerine rakip olarak geliştirildi. Türkiye'de biz VW Passat'tan pay almaya, Peugeot 407'yi geride bırakmaya çalışacağız. Bu yıl 8 ayda bin 200 C5 satışı hedefliyoruz. Eylül ayından itibaren station wagon versiyonu Tourer'ı da ithal edeceğiz."
Uluslararası tanıtımı Portekiz'in başkenti Lizbon'da gerçekleştirilen Citroen C5, dinamik tasarımla yola çıkıyor. C6 modeliyle aynı fabrikada üretilen yeni C5, özellikle boyutları ve iç oturma alan genişliği ile D sınıfındaki birçok otomobili geride bırakıyor. Kalite hissinin ön plana çıkarıldığı iç mekanda Citroen'in C4 ve Picasso modellerinde olduğu gibi direksiyonun bilgisayarı andıran göbek kısmını sabit tutması dikkat çekiyor. ABS fren sistemiyle birlikte elektronik stabilite sisteminin standart olduğu yeni C5'te en az 7, en çok 9 hava yastığına sahip olmak mümkün. C5, Türkiye'de 50 bin yeni liranın biraz üzerinde fiyatla satılacak. zaman

Hiç yorum yok