Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Otomobilde son kampanyalar

ABD'de yüksek riskli konut kredileriyle başlayan ve kısa sürede Avrupa'ya yayılan kriz tüm sektörleri yakından ilgilendiriyor. Finan...

ABD'de yüksek riskli konut kredileriyle başlayan ve kısa sürede Avrupa'ya yayılan kriz tüm sektörleri yakından ilgilendiriyor. Finansal piyasalardaki bu gelişmeler reel ekonomide her ne kadar kötü etkilerini göstermese de şirketlerin bu yıl içinde hesabını ve tahminlerini yeniden yapmasının gerekebileceği konuşuluyor.
Özellikle son haftalarda yoğunlaşan çalkantıyla beraber, akıllara 2006 yılındaki dalgalanma sırasında otomobil satışlarında yaşanan gerileme de gelince 'acaba' sorusu daha çok sorulmaya başlandı. Bu dalgalanmanın yedek parça ve araç ithalatı yapan yerli ve yabancı otomotiv şirketlerini de etkileyebileceği söyleniyor.
Dolar 1.30'u geçerse...
Geçen yılı üst üste düzenlenen kampanyalarla yüzde 4.2 daralmayla kapatan otomotiv sektörü bu yıla da hızlı başladı. Ocak ayında satışlar yüzde 37.5 arttı. Radikal'in haberine göre Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Yüksel Mermer, doların 1.30 YTL'yi aşması durumunda satış fiyatlarının da gözden geçirileceğini söylüyor. Zam oranı vermeyen Mermer, bu zammın üzerine ÖTV ve KDV eklendiğinde fiyatların daha da artacağını belirtiyor. Mermer, "Parası ve ihtiyacı olan beklememeli. Kredi faizlerinin de artma olasılığı var" diyor.
Şimdilik sorun yok
Otomobil markalarının yöneticilerine göre şu an yaşanan çalkantıya rağmen, otomobil pazarı açısından ortada ciddi bir sorun yok. Honda Türkiye Pazarlama Müdürü Güray Yücel ise diğer otomotiv şirketleri gibi bu yıl araç satışlarının 2007'ye göre yüzde 10-15 artmasını bekliyor.
Ancak Yücel, "Son dönemde piyasalardaki gelişmeler Türkiye'nin bunlardan daha çok etkileneceğini gösteriyor" diyor. Firmaların tahminlerini değiştirebileceğini belirten Yücel şöyle konuşuyor: "Vergi artışları dışında tutulduğunda piyasada üç, Honda olarak bizde ise dört yıldır zam yapılmıyor. Buna doların 1.30'u geçmesi eklenirse araç fiyatlarının yükselmesi kaçınılmaz olur. Dövizdeki artış yabancı parçalardan dolayı hem yerli üreticileri, hem de ithalatçıları etkiler. İthalatçılarda daha çok artış tehlikesi var."
'Bugünden iyi olmaz'
Güray Yücel, dünya piyasalarındaki bu durumun minimum hasarla atlatılabileceğini ifade ederek, "Otomotiv sektörü olarak kırılgan bir yapıya sahibiz. Ekonomik istikrarla büyüyoruz. Bu dalgalanmanın da en az riskle aşılmasını bekliyoruz ve umuyoruz" diyor.Sektörde araçların yen, paund, dolar ve avro ile alındığını belirten Yücel, en önemli hareketin dolarda yaşandığını söylüyor. Piyasada dolarda düşüş bekleyenlerin de olduğunu hatırlatan Yücel, "Araç fiyatları artık geri değil, ileri gider. Nakitte olanlar ve almaya hazır müşteriler kaçırmamalı. Bundan sonra fiyatların gidişiyle ilgili çok pozitif şeyler söylenmeyebilir. Fiyatlar bugünkünden iyi olmaz" diye konuştu.
Şubatta faizsiz kredi ve indirim var
Fiat: Koç Fiat Kredi, Fiat Finans, Alfa Romeo Finans ve Lancia Finans ile kredi kampanyası düzenliyor. Fiat Linea'da, 15 bin YTL krediye 12 ay sıfır faiz uygulanıyor. Müşteriler 4 ay sonra ödemeye başlayabiliyor. Fiat Grande Punto için 10 bin YTL krediye 12 ay sıfır faiz kampanyası da var. Alfa Romeo 159'da 10 bin YTL'ye 12 ay yüzde 0.8, Alfa 147 modelinde ise 10 bin YTL'ye 12 ay yüzde 0.7 faiz uygulanıyor.
GM: Saab, Opel ve Chevrolet'nin üreticisi General Motors (GM) tüm markalarında kampanya düzenliyor. Chevrolet modellerinde LPG dönüşüm kiti Chevrolet'den hediye ediliyor. Kampanyaya Captiva, Epica, Lacetti HB 1.4 SE ve Spark 0.8 S modelleri hariç diğer tüm Chevrolet modelleri dahil. Opel'de 1500 ile 6 bin 500 YTL arasında, Saab'da 9-3 ve 9-5 modellerinde 6 bin 500, Aero modelinde ise 7 bin 500 YTL'lik indirim var.
Ford: Ford, 29 Şubat'a kadar uygulanacak servis kampanyası ile garanti süresi biten tüm Ford araçları periyodik bakıma çağırıyor. Binek, orta ve hafif ticari araçların periyodik bakımlarında yağ ve hava filtreleri ücretsiz verilirken, ağır ticari araçların periyodik bakımlarında ise yağ filtresi ücretsiz veriliyor.
Toyota: Toyotasa, Corolla Verso modellerinde 3 bin YTL'ye varan takas indirimi sunuyor. Toyota RAV4 modelini satın alanlar da kilometre sınırı olmaksızın 6 yıl garanti kapsamından faydalanmaya devam ediyor.
Hyundai: Binekte modele göre 2 bin 300 ile 5 bin YTL arasında değişen, hafif ticari araçlarda da modele göre 1800 ile 8 bin 50 YTL arasında değişen indirimler uygulanıyor. Coupe, Sonata, Tucson ve Santa Fe alanlara 2 bin YTL'lik seyahat çeki veriliyor.
Samanyoluhaber

Hiç yorum yok