Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Yeni BMW M5 plug-in hybrid Türkiyede satışa sunulacağı tarih açıklandı

Borusan Otomotiv'in Türkiye distribütörü olduğu BMW markasının, M mühendisleri tarafından geliştirilen efsanevi performans sedan modeli ...

Borusan Otomotiv'in Türkiye distribütörü olduğu BMW markasının, M mühendisleri tarafından geliştirilen efsanevi performans sedan modeli Yeni BMW M5 plug-in hybrid tanıtıldı.


M HYBRID güç ünitesine sahip Yeni BMW M5, BMW 5 Serisi tarihinin en güçlü versiyonu unvanını taşıyor. Türkiye’de 2024’ün son çeyreğinde yollara çıkacak olan, ilk defa elektrik destekli bir motora sahip 

 


Yeni BMW M5, 0’dan 100 km/s hıza sadece 3.5 saniyede ulaşıyor. 40 yıllık tarihi mirası ile performans sınıfının zirvedeki modeli Yeni BMW M5, M departmanı tarafından geliştirilmiş 4.4 litre hacminde V8 turbo benzinli plug-in hybrid motoru ile 727 beygir güç ve 1000 Nm tork üretiyor. 
 
Yeni BMW M5 plug-in hybrid, şanzımana entegre edilmiş elektrik motoru sayesinde tamamen elektrik modunda 140 km/s hıza ulaşırken, WLTP verilerine göre 69 kilometreye kadar sıfır emisyonla gidebiliyor. Yeni BMW M5’in tabanında yer alan batarya, 18.6 kWh kullanılabilir enerjiye sahip ve AC akımda 7.4 kW'a kadar şarj gücü desteği sunuyor.  
 

Yeni BMW M5 plug-in hybrid Etkileyici Performans ve Üstün Mühendisliğiyle Öne Çıkan M HYBRID Teknolojisi sunuyor

 

Yeni BMW M5 plug-in hybrid’deki M HYBRID güç ünitesi; yüksek devir karakterine sahip atmosferik bir içten yanmalı motor gibi çalışan 4.4 litre hacminde V8 ünite ile doğrusal aktarma performansı sunan ve özel geliştirilmiş 8 ileri M Steptronic şanzımana entegre edilmiş elektrik motorunu bir araya getiriyor. 
 
 M TwinPower Turbo teknolojisine sahip içten yanmalı motor tek başına 585 beygir güç ve 750 Nm tork üretiyor. 
 
Şanzıman üzerinde yer alan elektrik motoru ise 197 beygir güç ile 280 Nm üretmesinin yanında bir ön dişli aşaması sayesinde şanzıman girişindeki etkisini 450 Nm seviyesine tercih edilen sürüş modu ve kullanıcı karakterine göre çıkarabiliyor. 
 
Uzun dayanıklılık yarışları için geliştirilmiş BMW M Hybrid V8 Endurance yarış otomobili sürüş sistemindeki prensiple çalışan bu motor, gaz pedalı hareketine gecikme olmaksızın yanıt veriyor. 
 
Maksimum 7200 d/d motor devrine ulaşabilen ünite standart olarak 250 km/s maksimum hıza ulaşırken, M Sürüş Paketi tercih edildiğinde 305 km/s hıza çıkabiliyor. 
 
Yeni BMW M5 plug-in hybrid’de bulunan spor egzoz sistemi, etkileyici sesi ve 100 mm boyutundaki siyah krom kaplamalı, M modellerine özgü dört adet çıkışı ve aerodinamik açıdan otomobilin rüzgar yönlendirmesine katkı sağlayan difüzörüyle dikkat çekiyor. 
 
M HYBRID teknolojisi sayesinde sıfır emisyonlu sürüş imkanı sunan Yeni BMW M5, elektrikle seyir halindeyken çevreyi uyarmak için özel BMW IconicSounds Electric ile donatılıyor. 
 
Bu ses, araç tamamen elektrikli modda çalışırken gaz pedalının hareketlerine otantik tepkiler veriyor. Sürüş sistemi konfigürasyonuyla, V8 motorun gücüne ek olarak ekstra elektrik gücünün devreye girdiğini vurgulayan etkileyici bir sesi de ayrıca üretiyor. 
 

Yeni BMW M5, M Otomobillerine Özgü Dış Tasarım ve Teknolojik İç Mekan sunuyor

Yeni BMW M5 plug-in hybrid’in etkileyici M HYBRID güç ünitesini tamamlayan dış tasarımı, geniş çamurluk ağızları, 20 ve 21 inç boyutundaki ön ve arka jantlar M otomobillerine özgü dört çıkışlı egzoz sistemi ve C sütununda yer alan kabartmalı M5 logolu Hofmeister kıvrımı detaylarıyla tanımlanıyor. 
 

Yeni BMW M5’in kabininde yer alan düz tabanlı M direksiyon, aydınlatmalı M düğmeleri, geniş ayar seçeneklerine sahip M çok fonksiyonlu koltuklar ve M otomobillerine göre güncellenmiş menüye sahip BMW Kavisli Ekran ile standart modelden kolayca ayrışıyor. 
 
Otomobil içinde geçirilen zamanı keyifli hale getiren Interaction Bar özelliği yeni BMW M5’te M'e özgü aydınlatma özellikleriyle yer alıyor.  
 

Yeni 2024 BMW M5 plug-in hybrid Kişisel Zevklere Göre Ayarlanabilir Sürüş Modları sunuyor

Yeni BMW M5 plug-in hybrid’in orta konsolundaki kontrol paneli, sürüş deneyimini kişisel tercihlere göre uyarlamak için model spesifik düğme kombinasyonlarını bünyesinde barındırıyor. 
 
Setup düğmesi; sürüş sistemi, Drivelogic, şasi, direksiyon, fren sistemi ile M xDrive konfigürasyonlarına ve fren enerji geri kazanımının yoğunluğuna doğrudan erişim sağlıyor. 
 
Kullanıcı tarafından belirlenen iki genel araç ayarı, direksiyonda yer alan M düğmelerine kaydedilerek kolaylıkla kullanılabiliyor. 
 
ROAD ayarından SPORT'a geçildiğinde, sürücü yardım sistemlerinin müdahaleleri sadece sportif sürüş için gerekli temel işlevlerle sınırlandırılıyor ve sürücü bilgi ekranı ile BMW Head-Up Display’de gösterilen bilgiler sürüş moduna göre güncelleniyor. 
 
Otomobil isteğe göre sunulan M Drive Professional ile tercih edilirse, sürüş modları arasında TRACK modu da ekleniyor. Yeni BMW M5 plug-in hybrid’de yer alan M HYBRID butonu sayesinde hibrit sistemin çalışma modu tamamen elektrik ya da içten yanmalı motora destek amacı odağında ayarlanabiliyor. 
 
Sürüş deneyimini elektrik motoru ile içten yanmalı motor arasında etkileşim kurarak verimlilik veya performans maksimizasyonu odağında ayarlamaya imkan tanıyan bu özellik, Yeni BMW M5’in en dikkat çekici özellikleri arasında yer alıyor. 
 
 DYNAMIC ve DYNAMIC Plus modları ise Yeni BMW M5 plug-in hybrid’i yüksek performansa ihtiyaç duyulan pist kullanımlarına uygun hale getiriyor.  
 

Borusan Otomotiv Grubu Hakkında 

 
Borusan Otomotiv Grubu bu yıl 40. yaşını kutluyor. Premium otomotiv sektöründeki yolculuklarına Borusan Holding ve GIWA Holding’in 1984 yılında gerçekleştirdiği ortaklıkla BMW Türkiye distribütörü olarak ve tek bir markanın temsilciliğiyle mütevazi bir ekiple başlayan Borusan Otomotiv Grubu serüvenlerine bugün çatısı altında Türkiye temsilciliğini üstlendikleri 5 otomotiv markası, 25 
 
Yetkili Satıcı, 46 Yetkili Servis ve 7 ayrı grup şirketi ile devam ediyor. Borusan Otomotiv İthalat BMW, MINI ve BMW Motorrad markalarının distribütörlüğünü yürütürken, Borusan Otomotiv Pazarlama ise Jaguar ve Land Rover markalarının distribütörüdür. 
 
Borusan Oto, Borusan Otomotiv Grubu’nun Türkiye’de temsil ettiği tüm markaların satış ve satış sonrası hizmetlerinde faaliyet göstererek, Borusan Otomotiv Yetkili Satıcısı ve Yetkili Servisi olarak Türkiye’de 11 tesisinde ve Borusan Oto Kıbrıs ise Jaguar ve Land Rover Yetkili Satıcı ve Yetkili Servisi olarak Kuzey Kıbrıs’ta müşterilere en iyi deneyimi sunmak odağıyla hizmet vermektedir. 
 
Borusan Otomotiv Premium ise BMW, MINI, Jaguar ve Land Rover marka otomobillerin kiralama, finans ve kasko hizmetlerini tüm yetkili satıcılarında sunmaktadır.
 
Sektöre kazandırdığı ihale süreçleri ile fark yaratan ve Türkiye’nin dört bir yanında geniş bayi ağına sahip 2. el araç ihalesinin güvenilir markası Borusan Araç İhale, 2023 yılında Borusan Oto Değerlendirme adıyla Borusan Otomotiv Grubu bünyesine dahil olmuş, ayrıca çoklu marka ve çoklu kanal stratejisi vizyonu doğrultusunda oluşturulan ikinci el araç platformu olan Borusan Next’i hizmete sunmuştur. 
 
Borusan Otomotiv Motorsport ise Türkiye'de motor sporlarının gelişimine ve Türkiye'nin yurt dışında tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla 2008 yılında kurulmuş ve bu süreçte 4 kıtada, 21 ülkede, 38 farklı pistte gerçekleştirilen 440’a yakın yarışta start almış ve 19 şampiyonluk kazanmıştır ve bünyesinde BOM Akademi, BOM E-Team ve BOM Karting departmanlarını barındırmaktadır. 
 
Borusan Otomotiv Grubu; premium otomobil ve motosiklet segmentinde, öncü ve tercih edilen ilk şirket olma vizyonu ve otomotiv sektöründe yenilikçi ürün ve hizmetleri ile müşterilerine benzersiz deneyim, paydaşlarına sürdürülebilir değerler sunma misyonuyla faaliyetlerini sürdürmektedir. 
 
Sürdürülebilirlik yol haritasını topluma, çevreye ve müşterilere fayda ilkesi doğrultusunda ve İklim-İnsan-İnovasyon çatısı altındaki hedefleriyle belirlemiş olan Borusan Otomotiv Grubu; “Türkiye Otomotiv Sektörünün Elektrifikasyon Dönüşümünde Öncü Olmak” odağıyla çalışmalarına devam etmektedir.

Hiç yorum yok