Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Maserati Takımı, Formula E 10. sezonun açılış yarışında 4.oldu

Maserati MSG Racing, FIA Formula E Dünya Şampiyonası'nın 10. sezonuna Maximilian Günther ile rekabetli başladı.  Max, 2024 Mexico City E...

Maserati MSG Racing, FIA Formula E Dünya Şampiyonası'nın 10. sezonuna Maximilian Günther ile rekabetli başladı. 

Max, 2024 Mexico City E-Prix'yi dördüncü sırada tamamladı. 

2023'ün sonlarında Valensiya'da yapılan sezon öncesi test sürüşünün ardından Monako ekibi, Meksika'daki Autodromo Hermanos Rodriguez pistinde özgüvenli bir şekilde yarıştı. 
 


Ekip, cuma günkü ilk veri toplama yarışına kıyasla cumartesi günü performans artışı sağladı ve ikinci antrenmanda en hızlı zamanlamayla ikinciliği elde etti. 
 
Max, B Grubunda lider olarak sıralama turlarında hızını artırdı. Alman yarışçı, çeyrek finallerde Mitch Evans'a yenildi ancak Evans’ın Yeni Zelandalı ve Jaguar'dan takım arkadaşı Nick Cassidy'nin grid cezası nedeniyle Max üçüncülüğe yükselerek yarışı tamamladı. 
 
Yarışta Günther’in takım arkadaşı Jehan Daruvala da 17. sırada yer aldı. 25 yaşındaki pilot, Formula E'nin 2024 gridindeki tek çaylak olarak elektrikli motor sporları konusundaki bilgisini geliştirmeye ve başarısını gözler önüne sermeye devam etti.
 
Maserati ekibi, Full Course Yellow ve 9. turda Robin Frijns'in yaptığı kaza nedeniyle yarışı etkisiz hale getiren güvenlik aracının piste girmesiyle başlangıç pozisyonlarını korudu. 
 
Max, 11. tur tekrar başladığında üçüncülüğü elde ederken, Jehan ise on yedinci sırayı korumaya devam etti ancak son atak modunda Max pist pozisyonunu Cassidy'ye kaptırarak dördüncü sıraya düştü. 
 
Max, yarış otomobilinin 350 kW güç modu ve enerji avantajından yararlanarak Kiwi'yle başa baş geldi ancak Kiwi’yi geçemedi ve çok az bir farkla podyumu kaçırdı. Jehan ise ERT'den Dan Ticktum'u geçerek 16. oldu ve Dünya Şampiyonası motor sporlarındaki ilk yarışını tamamladı.
 
Jehan bu sonuçların ardından tarihte bu başarıya imza atan üçüncü Hintli sürücü oldu. Formula E'nin 10. sezonu, kampanyanın ilk çift yarış etkinliği olan Suudi Arabistan'ın Diriyah kentinde 26-27 Ocak 2024'te devam edecek. 
 
 Maximilian Günther, Sürücü, Maserati MSG Racing “Tüm ekip adına çok mutluyum ve harika bir iş çıkardığımızı düşünüyorum” dedi "Sezonun ilk hafta sonu bizim için çok iyi geçti; sıralama turlarında üçüncülük, yarışta dördüncülük ve çok iyi puanlar aldık. 
 
Burada iyi bir tempo gösterdiğimizi düşünüyorum. Geçen yıl Meksika bizim için çok zordu, bu nedenle sezona bu kadar güçlü bir sonuçla başlamak umut verici oldu. 
 
Tüm ekip adına çok mutluyum ve harika bir iş çıkardığımızı düşünüyorum. Araç sıralama turlarında harika hissettirdi. İkinci atak modunda elimizden gelenin en iyisini yapmamıza rağmen podyumu kazanamadık.
 
 Bugün dördüncü olmaktan gerçekten mutluyum." Jehan Daruvala, Maserati MSG Racing Pilotu “Bugün ilk kez tam yarış koşullarında yarıştım ve benim için benzersiz bir deneyimdi” diyerek duygularını paylaştı.
 

 "Formula E'deki ilk hafta sonumu tamamladığım için çok mutluyum. Bugün ilk kez tam yarış koşullarında yarıştım ve benim için benzersiz bir deneyimdi. 
 
Ana hedefim temiz bir yarış çıkarmak ve damalı bayrağa ulaşmaktı. Bu hafta sonu öğrendiğim her şeyi kullanarak performansımı geliştirebilecek ve Diriyah'taki gelişimime devam edebileceğim." 
 
Maserati MSG Racing Baş Mühendisi, Cyril Blais “Mükemmel bir performansla ve hiç hata olmadan güçlü, temiz bir yarış geçirdik” diyerek takımın başarısını kutladı. "Bu hafta sonu çok verimli geçti. 
 
9. sezondan çok şey öğrendik ve kış boyunca bazı iyileştirmeler yaptıktan sonra Mexico City'ye geldik. Max için hedefimiz çok açıktı, sezona doğru bir adımla başlamak istedik. 
 
Sağlam puanlar aldık ve hedefimizi gerçekleştirdik. Mükemmel bir performansla ve hiç hata olmadan güçlü ve temiz bir yarış geçirdik. 
 
Podyumu az farkla kaçırmak üzücü olsa da aldığımız sonuçtan memnunuz. Jehan için ana hedefimiz ise daha fazla deneyim kazanmak, sorunsuz bir yarış sürmek ve damalı bayrağı görmekti. 
 
O da yanlış bir adım atmadan tam olarak bunu yaptı. Hedeflerimize ulaştığımızı görmek, sezonun geri kalanında ve Diriyah'taki bir sonraki yarışta bize ilham oldu.” 
 
Maserati Corse Başkanı, Giovanni Sgro ise “Bu yarışta her iki sürücü de yarışa tam anlamıyla dahil olduklarını ve başlangıçtan itibaren yarışa odaklandıklarını gösterdiler” dedi 
 
 Geri dönmek güzel bir duygu! Max'in yarışı 4. sırada bitirmesi ve takıma bu yıl ilk puanlarımızı getirmesiyle 10. sezon heyecanlı başladı. Jehan'ın Formula'daki ilk yarışında bitiş çizgisini geçtiğini görmek de harika. 
 
Bu yarışta her iki sürücü de yarışa tam anlamıyla dahil olduklarını ve başlangıçtan itibaren yarışa odaklandıklarını gösterdiler. İyi bir iş çıkardılar, artık Suudi Arabistan'a odaklanıyoruz ve tempomuzu koruyup mücadeleye devam ediyoruz. 
 
Puan Tablosu: 
Maximilian Günther 
Serbest Pratik Bir // P21 
Serbest Alıştırma İki // P2 
Elemeler // P5 [1:13.505, Çeyrek Final] 
Yarış // P4 
Kazanılan Pozisyonlar // -1 En Hızlı Tur // 1:15.209 
Şampiyonluk Pozisyonu // P4 [12 puan] 
 
 Jehan Daruvala 
Serbest Alıştırma Bir // P22 
Serbest Antrenman İki // P19 
Elemeler // P17 [1:14.649, Grup A] 
Yarış // P16 
Kazanılan Pozisyonlar // +1 En Hızlı Tur // 1:15.639 
Şampiyonluk Pozisyonu // P16 [0 puan] 
 
Maserati MSG Yarışı 
Şampiyonluk Pozisyonu // P4 [12 puan]

Hiç yorum yok