Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Stellantis’ten Avrupa’da Elektrikli Araç Tedariki İçin Önemli İş Birliği

Stellantis, CATL ile LFP Bataryaları İçin Stratejik Mutabakat Zaptı İmzaladı!    Stellantis, batarya elektrikli araç teknolojisini ve 2038 y...

Stellantis, CATL ile LFP Bataryaları İçin Stratejik Mutabakat Zaptı İmzaladı!
 

 Stellantis, batarya elektrikli araç teknolojisini ve 2038 yılına kadar 0 karbonlu bir şirket olmaya yönelik Dare Forward 2030 stratejik planını desteklemek üzere yeni bir iş birliğine imza atıyor.  
Bu kapsamda Stellantis, dünya genelinde yeni enerji uygulamaları için üst düzey çözümler ve hizmetler sunan lider batarya üreticisi CATL ile önemli bir Mutabakat Zaptı imzaladı. 
 
Mutabakat Zaptı, en ileri teknolojiye sahip bir yol haritasını ve gelecekteki batarya değer zinciri fırsatlarını birlikte geliştirmenin ana hatlarını çiziyor. 
 
Stellantis ve CATL, eşit paylarla ortak girişim şeklinde ortak yatırım olasılığını değerlendiriyor. Stellantis, Dare Forward 2030 stratejik planını desteklemek üzere Avrupa’da elektrikli araç üretimi için enerji sağlamak adına LFP (Lityum Ferro Fosfat) bataryalardan yararlanmayı hedefliyor. 
 
Stellantis, elektrikli araç dönüşümüne olan yatırım ve çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda Stellantis, dünyanın en önde gelen batarya üreticisi CATL ile önemli bir stratejik Mutabakat Zaptı’na imza attı. 
 
Stellantis N.V. ve CATL, Stellantis'in Avrupa'daki elektrikli araç üretimine enerji sağlamak üzere, LFP (Lityum Ferro Fosfat) batarya hücrelerinin ve modüllerinin yerel tedarikine yönelik bağlayıcı olmayan bir “Mutabakat Zaptı” (MoU) imzaladığını duyurdu. 
 
İki şirket, Stellantis'in hızlanan elektrikliye geçiş stratejisini daha da desteklemek üzere eşit paylarla bir ortak girişim kurma olasılığını değerlendiriyor. 
 
Uzun vadeli stratejinin bir bileşeni! 
 
CATL ve Stellantis arasında imzalan Mutabakat Zaptı, iki stratejik cephede uzun vadeli bir iş birliğinin ana hatlarını çiziyor: Stellantis'in ileri teknolojili batarya elektrikli araçlarını desteklemek için iddialı bir teknolojide yol haritası oluşturmak ve batarya değer zincirini daha da güçlendirmek için fırsatları belirlemek. 
 
Mutabakat Zaptını değerlendiren Stellantis CEO’su Carlos Tavares, “CATL ile imzaladığımız LFP (Lityum Ferro Fosfat) batarya kimyasına ilişkin Mutabakat Zaptı, Avrupa’da orta sınıfta ulaşım özgürlüğünü korumaya yönelik uzun vadeli stratejimizin bir başka bileşeni. 
 
CATL, bu sektörün lideri ve ikonik araç markalarımızla birlikte yenilikçi ve erişilebilir batarya teknolojisini müşterilerimize sunarak 2038 yılına kadar net sıfır karbon hedefimize ulaşmamıza yardımcı olacak” dedi. 
 
CATL Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Robin Zeng: “Stellantis ile iş birliğimizi yeni bir seviyeye taşımaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Stellantis'in otomobil üretimindeki köklü geçmişi ve CATL'ın gelişmiş batarya teknolojisi ile, ortaklığın, her iki tarafın da karbon nötr hedefinde belirleyici bir adım olacağına inanıyoruz. 
 
Küresel enerji geçişini teşvik etmek üzere ortaklarımıza daha rekabetçi ve sürdürülebilir çözümler sunmak için kendimizi adamaya devam edeceğiz” diye konuştu. 
 

Hedef toplam satışlarda yüzde 50 elektrikli payı!  

 
Uzun hizmet ömrü ve yüksek termal verimliliğe sahip LFP teknolojisi, Stellantis'in B ve C segmentindeki binek otomobil, crossover ve SUV segmentinde kaliteli, dayanıklı ve uygun fiyatlı elektrikli araçlar sunmasını sağlayabilecek bir teknoloji olarak öne çıkıyor. 
 
Şirket, Dare Forward 2030 stratejik planı kapsamında, Avrupa'da batarya elektrikli binek otomobil satışlarında yüzde 100 oranına ve Amerika Birleşik Devletleri'nde batarya elektrikli binek otomobil ve hafif ticari araç satışlarında yüzde 50 oranına ulaşmayı hedefliyor. 
 
Sellantis, 2038 yılına kadar sıfır karbonlu bir şirket olma yolunda ilerliyor. Stellantis, elektrikli gelecek için istikrarlı, düşük karbonlu temel malzeme tedariki sağlamak amacıyla bir dizi ortaklık kuruyor. 
 

CATL hakkında 

 
Contemporary Amperex Technology Co., Limited (CATL), dünya genelinde yeni enerji uygulamaları için üst düzey çözümler ve hizmetler sunmaya kendini adayan, yeni enerji teknolojisi inovasyonunda küresel bir lider. Şirket, Haziran 2018'de, 300750 stok koduyla Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası'nda halka açıldı. 
 
2022 yılında, CATL'nin elektrikli araç batarya tüketim hacmi, art arda altı yıl boyunca dünyada 1. sırada yer aldı ve iki yıl boyunca da küresel enerji depolama bataryası sevkiyatı pazar payında 1. sırada yer aldı. 
 
CATL ayrıca küresel elektrikli araç ve enerji depolama ortakları tarafından da yaygın olarak kabul görüyor. Sabit ve mobil enerji sistemlerinde fosil yakıt değişimini, gelişmiş bataryalar ve yenilenebilir enerji yoluyla üretilen yüksek verimli elektrikli güç sistemleriyle gerçekleştirme hedefine ulaşmak ve pazar uygulamalarının elektrikliye geçiş ve akıllı çözümler ile entegre inovasyonunu teşvik etmek üzere CATL, malzeme ve elektrokimya sistemi, yapı sistemi, çevre dostu üretim ve iş modelleri dâhil olmak üzere dört boyutta sürekli inovasyon gerçekleştiriyor.

Hiç yorum yok